اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
معاون اول رئیس جمهوری تأکید کرد

بازرگانان در خط مقدم جنگ اقتصادی قرار دارند

بازرگانان در خط مقدم جنگ اقتصادی قرار دارند

گروه اقتصادی / معاون اول رئیس جمهوری روز گذشته برای یک بار دیگر میان متولیان صنعت، تولیدکنندگان و تجار رفت، تا به مناسبت روز ملی صنعت، معدن و تجارت با فعالان این عرصه گفت‌و‌گو کند. در این مراسم، اسحاق جهانگیری روی چند موضوع تأکید ویژه‌ای داشت؛ از اهمیت و لزوم حمایت از صنعتگران، صادرکنندگان و وارد‌کنندگان گرفته تا راه مقابله فشارهای امریکا و ایستادگی در یک شرایط جنگی.

به‌طوری که معاون اول رئیس جمهوری در مراسم روز ملی صنعت، معدن و تجارت با اشاره به جنگ اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه، غیرانسانی و غیرقانونی امریکا علیه دولت و ملت ایران گفت: در شرایط کنونی صادرکنندگان کالا و کسانی که در پی تأمین کالا‌های مورد نیاز کشور از خارج هستند در خط مقدم جنگ اقتصادی قرار دارند و باید از کسانی که به طور سالم در این فضا فعالیت می‌کنند، دفاع کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری با بیان اینکه توسعه صنعتی و فراتر از آن توسعه اقتصادی متأثر از محیط پیرامونی کشورهاست، اظهار داشت: این محیط پیرامونی است که مشخص می‌کند در هر دوره‌ای باید چه سیاست‌های صنعتی و اقتصادی را در پیش بگیریم. امروز حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاست خارجی نقش اثرگذاری در تعیین جهت‌گیری‌های صنعتی و اقتصادی کشور دارند.
لزوم دستیابی ایران به جایگاه مناسب خود
جهانگیری با اشاره به تجربه کشورهای مختلف صنعتی و عملکرد برخی کشورها در جنوب شرق آسیا و امریکای لاتین گفت: در این کشورها با توجه به حوادث پس از جنگ جهانی دوم سیاست‌های مختلفی برای توسعه اقتصادی انتخاب شد. در شرق آسیا با توجه به روابط با کشورهای غربی توسعه صادرات مدنظر قرار گرفت و در امریکای لاتین با توجه به برخی از تنش‌ها در روابط خارجی سیاست کنترل واردات و جایگزینی محصولات خارجی در دستور کار قرار گرفت.
معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران نیز باید جایگاه خود را در اقتصاد دنیا متناسب با شریط پیرامونی تعریف کند، گفت: دولت تدبیر و امید در سال 92 سیاستگذاری خود را شناسایی اولویت‌های اصلی کشور و حرکت در جهت دستیابی به آن اهداف  برگزید. در سال 92 شاخص‌هایی نظیر تورم، مردم را آزرده ساخته بود اما باور و امیدی در میان مردم شکل گرفت که مجموعه دولت چه به لحاظ سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و تقسیم کار قادر است کشور را از آن مرحله دشوار عبور دهد.
اهمیت نگاه مردم نسبت به آینده
جهانگیری می‌گوید که ‌با شروع به کار دولت همه شاخص‌ها به‌دلیل همین امید و باور مردم بهبود یافت و این نشان می‌دهد که از مهم‌ترین مسائل تعیین‌کننده سیاست‌های کشور نگاه مردم نسبت به آینده است که در موضوع انتظار تورمی و تصور آنها درباره آینده ایران و رفتارشان متبلور می‌شود.
معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه کارنامه دولت در دور اول کارنامه‌ای موفق بود و مردم در انتخاباتی رقابتی به این کارنامه رأی مثبت دادند، گفت: رأی 24 میلیون نفری مردم به این دولت نشان از تأیید برنامه‌های دولت داشت. این کارنامه سرمایه بود و بر اساس آن دولت فکر می‌کرد که باید همان سیاستگذاری یعنی شتاب در رشد و توسعه کشور، عبور از محدودیت‌ها و جبران کاهش قدرت خرید مردم را با سرعت ادامه دهد.
بخش خصوصی باید میداندار سیاست‌های اقتصادی کشور شود
جهانگیری گفت: ما معتقد هستیم که بخش خصوصی باید میداندار واقعی سیاست‌های اقتصادی کشور شود و شاهد بودیم که در دور اول شرکت‌های خصوصی برای بزرگتر و قدرتمندتر شدن با شرکای خارجی مذاکره می‌کردند. برخی اصلاح ساختارها نظیر اصلاح ساختار نظام بانکی در دستور کار قرار گرفت اما متأسفانه شرایط بین‌المللی تغییر کرد و امریکایی‌ها توافق مهمی را بر هم زدند و تحریم‌های سختی را وضع کردند، آنها مطمئن بودند نظام ایران چهلمین سالگرد خود را نمی‌بیند و وقتی مأیوس شدند گفتند اقتصاد ایران دچار فروپاشی خواهد شد.
معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: مدیر کاردان، عاقل و دلسوز مدیری است که بتواند شرایط را پیش‌بینی کند و متناسب با وضعیت سیاست‌هایش را تغییر دهد. ما نیز سیاست مقاومت در برابر فشارهای خارجی را برگزیدیم و به‌دنبال ایجاد ساز و کاری برای افزایش تاب‌آوری و حفاظت از معیشت مردم بودیم بنابراین سیاست شتاب در رشد و توسعه کشور تبدیل به سیاست تاب‌آوری شد.
الزامات تغییر ریل در سیاستگذاری
جهانگیری با اشاره به برخی الزامات این تغییر ریل در سیاستگذاری گفت: در دور اول فعالیت دولت ما نمی‌خواستیم که مدیران در ساز و کارهای اقتصادی دخالت کنند اما در شرایط سیاستگذاری برای تاب‌آوری مردم باید مداخلاتی در اقتصاد انجام شود.
معاون اول رئیس جمهوری به تبدیل جنگ اقتصادی در هدف قرار گرفتن فروش نفت، جابه‌جایی پول و حمل‌ونقل پرداخت و با بی‌سابقه خواندن فشارها در این مقطع گفت: ما باید قدردان کسانی باشیم که برای رفع نیازهای کشور در حوزه صادرات و واردات تلاش می‌کنند و جفاست اگر با پرونده سازی‌های نادرست آنها را از آینده ناامید کنیم.
بزرگ‌ترین رکود اقتصادی بعد از سال 1930
جهانگیری در ادامه به شرایط کنونی ایران و جهان اشاره کرد و گفت: ‌متأسفانه شرایط کشور از اسفند سال گذشته و با اضافه شدن موضوع کرونا در وضعیت دشوارتری قرار گرفت. البته این وضعیت فقط مختص ایران نیست و اقتصاد دنیا با مشکلات بسیاری روبه‌رو شده است. به طوری که مجامع بین‌المللی نظیر صندوق بین‌المللی پول یا بانک جهانی اعلام کرده‌اند که بزرگترین رکود اقتصادی بعد از سال 1930 متعلق به شرایط کرونایی است.
معاون اول رئیس جمهوری برنامه‌ریزی در این مقطع را نیز متأثر از شرایط پیرامونی توصیف کرد و گفت: صادرکنندگان کشور در این شرایط که رکود بر اقتصاد دنیا حکمفرما شده و اقتصاد جهانی به خاطر کوچک شدن، تقاضای کمتری برای محصولات دارد برنامه‌ریزی مناسبی انجام دهند تا بتوانند جایگاه خود را در بازارهای فروش حفظ کنند.
جهانگیری با بیان اینکه کرونا در همه کشورها معیشت، سلامت و اشتغال مردم را به‌خطر انداخته است، گفت: در ایران نیز سلامت، معیشت و اشتغال مردم در شرایط کرونا مورد تهدید قرار گرفت و دولت نیز تمرکز جدی خود را بر این سه موضوع معطوف کرد.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: باید تلاش کنیم سلامت مردم دچار آسیب نشود و هر موضوعی که با سلامت مردم در تضاد باشد باید کنار گذاشته شود. توجه به معیشت مردم نیز از اولویت‌های مهم دولت است و مجموعه سیاست‌هایی در دولت تدوین شد که اطمینان پیدا کنیم زندگی طبقات ضعیف جامعه در حداقل ممکن اداره شود.
3.5 میلیون شغل جدید در دولت تدبیر و امید ایجاد شد
جهانگیری صیانت از اشتغال موجود را از دیگر برنامه‌های دولت برشمرد و افزود: دولت تدبیر و امید در این دوره 3.5 میلیون فرصت شغلی یعنی حدوداً سالانه 500 هزار شغل ایجاد کرده است و این در شرایطی است که با محدودیت منابع مواجه بود و باید این میزان اشتغال ایجاد شده را با دوره‌های گذشته قیاس کنیم.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: دولت برای تأمین کسری بودجه نیز سیاست‌های خود را به شکلی تنظیم کرد که منجر به افزایش پایه پولی، افزایش نقدینگی و تورم نشود و برای این منظور برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌هایی را انجام داد.
جهانگیری با تأکید بر اینکه دولت به مفهوم حاکمیت ایران دولتی ثروتمند است، تصریح کرد: براساس محاسباتی که چند سال گذشته انجام شده بود، به غیر از نفت و معادن، دارایی ایران 7 هزار هزار میلیارد تومان ارزیابی شد و این در حالی است که ایران اولین ذخایر نفت و گاز دنیا را نیز دارا است و در بسیاری از معادن فلزی جزو 10 کشور اول دنیا هستیم و آنچه مهم است این است که بتوانیم این دارایی‌ها را مولد‌سازی کرده و در جهت رفاه مردم هزینه کنیم.
معاون اول رئیس جمهوری در ادامه با تأکید بر اینکه بخش صنعت کشور در دوره کرونا درخشید، گفت: در روزهای نخست شروع کرونا که کادر درمانی کشور با محدودیت تجهیزات حفاظت شخصی مواجه بودند به‌عنوان یکی از مسئولان کشور احساس شرمندگی داشتم که کادر بهداشت و درمان بدون تجهیزات لازم در بیمارستان‌ها خدمت‌رسانی می‌کنند و تعدادی از این عزیزان نیز در این مسیر شهید شدند.
افزایش 4 ماهه ظرفیت تولید تا 30برابر
جهانگیری با تأکید بر اینکه عملکرد صنعتگران کشور در دوره کرونا در حد معجزه بود، خاطرنشان کرد: کسانی که با صنعت آشنا هستند می‌دانند افزایش ظرفیت تولید در مدت 4 ماه تا 30 برابر چقدر دشوار است چرا که مدت زمان 4 ماه حتی برای احداث سوله و دریافت مجوزهای لازم نیز کافی نیست.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: امروز صنعتگران کشور موفق شدند در بخش تولید تجهیزات پزشکی به یکی از صادر‌کنندگان این محصولات تبدیل شوند و جوانان کشور در بخش دانش بنیان نیز در تولید اقلام بهداشتی نظیر کیت پزشکی، ونتیلاتور و ماسک عملکرد درخشانی داشتند.
انتظارات دولت از بخش صنعت کشور
جهانگیری در ادامه سخنان خود به تشریح برخی از انتظارات دولت از بخش صنعت کشور پرداخت و اظهار داشت: انتظار دولت از شما این است که همچنان تولید و تأمین نیازهای کرونا را در دستور کار داشته باشید و در عین حال حفاظت از پرسنل خود را نیز به‌عنوان نیروی کار صنعتی کشور به‌عنوان یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها دنبال کنید.
تأکید بر اهمیت استفاده از ماسک در اماکن عمومی
معاون اول رئیس‌جمهوری با تقدیر از بخش‌های مختلف صنعتی کشور که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانع از ابتلای نیروی کار زیرمجموعه خود شدند، گفت: در یکی از جلسات گزارشی از پارس جنوبی ارائه شد و اعلام گردید که از 70 هزار نفر از پرسنل این مجموعه حتی یک نفر مبتلا به کرونا نشده است.
جهانگیری با تأکید بر اهمیت استفاده از ماسک در اماکن عمومی گفت: استفاده از ماسک یک نیاز ضروری برای حفاظت از خود و دیگران است و رهبر معظم انقلاب نیز به صراحت بر استفاده از ماسک در اجتماعات تأکید کردند.
هدف‌گذاری 41 میلیارد دلاری صادرات غیر نفتی
معاون اول رئیس‌جمهوری تحقق هدف‌گذاری 41 میلیارد دلاری صادرات غیر نفتی را از دیگر انتظارات دولت از صنعتگران و صادر‌کنندگان کشور دانست و افزود: امروز که فشار سنگینی بر درآمدهای نفتی کشور وارد شده است، تأمین ارز مورد نیاز کشور بر عهده صادرکنندگان است و انتظار داریم که صادر‌کنندگان و صنعتگران کشور مردانه پای کار بیایند و ضمن تحقق صادرات غیرنفتی 41 میلیارد دلاری، ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصاد کشور بازگردانند.
جهانگیری با اشاره به جلسه روز دوشنبه خود با تعدادی از اعضای هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران گفت: رئیس اتاق بازرگانی اعلام کرد که کمیته ارزی در این اتاق تشکیل داده‌اند و در این جلسه قرار شد که وزارت صنعت، معدن و تجارت با هماهنگی با بانک مرکزی بخشی از ارز مورد نیاز صنایع را از محل صادرات این صنایع تأمین کنند.
معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر لزوم توجه بر موضوع ساخت داخل، اظهار داشت: با اختیاری که رهبر معظم انقلاب به سران سه قوه داده‌اند، برای واردات برخی اقلام و کالاها ‌تعرفه و محدودیت اعمال شده است و این فرصتی برای صنعتگران کشور است تا نسبت به تولید این کالاها در داخل کشور اقدام کنند.
جهانگیری با تأکید بر اینکه توانمندی بزرگی در بخش صنعتی کشور شکل گرفته و جفا است که صنعت ما را با کشورهای منطقه مقایسه کنند، افزود: در سال‌های گذشته برای نصب یک سکوی 2000 تنی نفتی لازم بود یک شرکت خارجی این کار را برای ما انجام دهد اما امروز با ایستادگی صنعتگران کشور، در تمامی بخش‌های پالایشگاهی و نصب سکوها می‌توانیم به توان داخلی اتکا داشته باشیم ضمن آنکه صنعتگران ایرانی خدمات فنی و مهندسی را نیز به کشورهای دیگر صادر می‌کنند.
دولت قطعاً نقدهای سازنده و دلسوزانه را مورد استفاده قرار می‌دهد
معاون اول رئیس جمهوری خطاب به منتقدان دولت گفت: هر سیاست و برنامه دولت را که می‌خواهید نقد کنید اما به‌عنوان یک انسان منصف شرایط امروز را با گذشته درنظر بگیرید که درآمدهای نفتی کشور در سال 91 بالغ بر 100 میلیارد دلار بود و این در حالی است که این درآمدها در سال گذشته به 8 میلیارد دلار رسید و قطعاً سال‌جاری میزان درآمدها از پارسال نیز کمتر خواهد بود. دولت قطعاً نقدهای سازنده و دلسوزانه را مورد استفاده قرار خواهد داد.
در این مراسم همچنین سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، رئیس خانه صنعت و معدن ایران و معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در سخنانی به اهمیت بخش تولید و صنعت بویژه در شرایط کرونا اشاره کردند و در پایان معاون اول رئیس جمهوری از کارآفرینان برتر و نمونه کشور قدردانی کرد.

بــــرش
تجارت کشور در حال بازگشت به دوران قبل از کرونا است

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در مراسم روز صنعت اعلام کرد: آمار تولیدات منتخب کالایی کشور با وجود محدودیت‌های کرونایی و تشدید تحریم‌ها طی سه ماهه نخست امسال افزایشی بوده و با گشایش به وجود آمده در تأمین مواد اولیه مورد نیاز بخش صنعت امیدواریم که این شرایط به‌صورت مستمر رشد داشته باشد.
به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی تولید و تجارت ایران، حسین مدرس خیابانی افزود: تولید‌کنندگان با همت و عزم جدی خود در روزهای سخت کشور و در ایام کرونا، مانع کند شدن حرکت صنعت و توقف تولید در کشور شدند. در این مدت با‌وجود همه محدودیت‌ها، ماسک بیش از ۳۰ برابر افزایش تولید داشته و از ۲۰۰ هزار عدد به ۶ میلیون عدد رسیده است.
وی گفت: با همت و مجاهدت تولیدکنندگان، اکنون از یک وارد‌کننده اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا به صادرکننده در این حوزه تبدیل شده‌ایم.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: امروز حدود ۲۳ درصد اشتغال کشور و ۷۶ درصد صادرات غیرنفتی مربوط به بخش صنعت است.
مدرس خیابانی اعلام کرد: خوشبختانه در بازدیدهایی که از واحدهای تولیدی و صنعتی کشور داشتم، نه تنها صنعت متوقف نشده بلکه گام‌های محکمی در راستای تکمیل و بهره‌برداری طرح‌های جدید و توسعه‌ای برداشته شده است.
سرپرست وزارت صمت گفت: ایران در سه ماهه اخیر با وجود شرایط کرونا، در تولید بسیاری از محصولات از جمله سیمان، لوازم خانگی، آلومینیوم ودیگر اقلام رشد داشته که جای افتخار دارد. به‌عنوان نمونه تولید خودرو ۲۲ درصد، تولید تایر خودرو ۲۷درصد و تولید سیمان ۱۰ درصد رشد داشته و در حوزه لوازم خانگی تولید ماشین لباسشویی ۱۰۰درصد افزایش یافته و تولید تلویزیون با افزایش ۵۰درصدی روبه‌رو بوده است.
مدرس خیابانی افزود: در دو ماهه اول امسال مشکلات عدیده‌ای در بازگشایی مرزهای تجاری و برقراری صادرات کشور داشتیم که خوشبختانه با مدیریتی که انجام شد، اکنون حدود ۸۰ درصد از مرزهای تجاری و ۷۵ درصد از بازارچه‌های مرزی کشور فعال هستند و تجارت تقریباً در آستانه شرایط قبل از کرونا قرار دارد.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: در سه ماهه اول امسال صدور جواز تأسیس صنعتی بیش از ۲۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و میزان سرمایه‌گذاری‌های جواز تأسیس‌های صادره نیز با افزایش ۱۳۷ درصدی مواجه شده است.
مدرس خیابانی اضافه کرد: همچنین در این مدت تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان از ۳۲۵ شرکت به ۳۵۰ شرکت رسیده است.
وی تصریح کرد: آمار موجود تولید نشان از رشد تولید در بخش‌های مختلف دارد و این ثابت کرده که دشمنان نتوانستند این کشور را به زانو درآورند و صنعت را متوقف کنند.

کپی