اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
در 64 روز معاملاتی سال‌جاری رقم خورد

رشد 3 برابری بورس تهران

رشد 3 برابری بورس تهران

بازدهی بورس از 200 درصد گذشت / رشد 8.6 برابری شاخص در 27 ماه گروه اقتصادی / بورس اوراق بهادار تهران و در مجموع بازار سرمایهبازار سرمایه در سه ماهه نخست سال‌جاری تمام رکوردهای کل سال 98 را جابه‌جا کرده است. در ادامه روند صعودی در این بازار روز گذشته یک بار دیگر رکوردهای جدیدی در کارنامه 50 ساله بورس تهران نقش بست.

 دراین روز چندین رکورد جدید شکسته شد به طوری که شاخص کل بورس توانست از مرز 1.5 میلیون واحد هم عبور کند. این رکوردشکنی با رشد بیش از 64 هزار واحدی شاخص که بیشترین رکورد رشد روزانه شاخص بود ممکن شد. علاوه براین بازدهی بورس تهران نیز دراین مدت کوتاه از 200 درصد عبور کرد.
در دهمین روز تیرماه جاری با ورود نقدینگی جدید به بازار بورس، شاخص کل بورس رشد 64 هزار و 911 واحدی معادل 4.38 درصد را تجربه کرد. این رشد باعث شد تا شاخص کل به رکورد تاریخی یک میلیون و 546 هزار و 850 واحد برسد که نسبت به ابتدای سال‌جاری رشد 201 درصدی داشته است. براین اساس شاخص کل بورس از ابتدای امسال تا روز گذشته بیش از 3 برابر رشد کرده است. مقایسه شاخص دیروز با سال 97 نیز نشان دهنده رشد 8.6 برابری (765 درصدی) این بازار است. گفتنی است در ابتدای سال 97 شاخص کل بورس 178 هزار و 659 واحد بود.
همچنین ارزش معاملات بورس تهران به بیش از 10 هزار و 368 میلیارد تومان رسید. این درحالی است که ارزش بازار فرابورس دراین روز با رقم 11 هزار و 398 میلیارد تومانی از معاملات بورس تهران سبقت گرفت. بدین ترتیب ارزش کل معاملات بازار سهام دراین روز به بیش از 21 هزار میلیارد تومان می‌رسد که خود عدد کم سابقه‌ای محسوب می‌شود.
دیروز عمده نمادهای بورس از رشد بیش از 4 درصدی برخوردار بوده است به‌عنوان نمونه شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی، ارزشی و نیز شاخص بازار آزاد شناور هر کدام به میزان 4.3 درصد رشد کرده‌اند، همچنین شاخص کل با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام به اندازه 4.2 درصد افزایش یافته‌اند. شاخص بازار دوم بورس هم 4.9 درصد و شاخص آزاد شناور
4.5 درصد در روز گذشته رشد داشته است. دراین روز نمادهای مهم بورسی شامل پتروشیمی خلیج‌فارس، فولاد مبارکه، ‌ملی مس، شستا، گل‌گهر، پالایش نفت اصفهان و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین همگی در تقویت شاخص بورس اثرگذار بوده‌اند.
دیروز نماد فارس با 4 هزار و 337 واحد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشت. پس از آن نماد فولاد با 4 هزار و 230 واحد، فملی با 3 هزار و 748 واحد، شستا با 2 هزار و 741 واحد، کگل با هزار و 847 واحد، شپنا با هزار و 714 واحد و تاپیکو با هزار و 649 واحد به ترتیب بیشترین تأثیر را داشتند. همچنین دیروز فلزات اساسی، بانک‌ها، غذایی، دارویی، شیمیایی، خودرو و سرمایه‌گذاری‌ها برترین گروه‌ها از صنایع بورسی بودند.
هر روز 3.14 درصد بازدهی
از ابتدای سال‌جاری تاکنون بورس تهران 64 روز کاری داشته است که دراین مدت شاخص کل بورس یک میلیون و 33 هزار و 950 واحد رشد کرده و بازدهی 201 درصدی به همراه داشته است. بدین ترتیب به‌طور متوسط روزانه شاخص 16 هزار و 155 واحد رشد کرده و 3.14 درصد بازدهی برای سهامداران به همراه داشته است.
رشد 205 درصدی ارزش بازار
روز گذشته با ورود پول جدید ارزش بازار بورس تهران نیز به 5724 هزار میلیارد تومان صعود کرد که مجموع آن با ارزش بازار فرابورس ایران که دیروز 1082 هزار میلیارد تومان بود، ارزش کل بازار سرمایه به 6700 هزار میلیارد تومان بالغ شد.
بررسی تغییرات ارزش بازار بورس تهران در سال‌جاری نشان می‌دهد که این شاخص از ابتدای سال‌جاری تا روز گذشته بیش از 3 برابر رشد کرده است. درحالی که در آخرین روز کاری سال گذشته ارزش بازار بورس تهران 1873 هزار میلیارد تومان بوده، این رقم دیروز به 5724 هزار میلیارد تومان رسیده که نشان دهنده رشد 205 درصدی این شاخص است. تنها در 8 روز کاری بورس تهران در تیرماه جاری ارزش بازار از 4756 هزار میلیارد تومان با رشد 20.3 درصدی به 5724 هزار میلیارد تومان رسیده است.
فتح پی‌در‌پی کانال‌ها
درحالی که شاخص کل بورس در سال گذشته با 512 هزار و 900 واحد بسته شده بود، در 64 روز کاری سال‌جاری با سرعت هرچه تمام‌تر کانال‌های بالاتر شاخص فتح شده است. برهمین اساس در روز 23 فروردین ماه شاخص به کانال 600 هزار واحد پاگذاشت. چند روز بعد یعنی در اولین روز اردیبهشت ماه شاخص توانست کانال 700 هزار واحد را تسخیر کند. همچنین در روز 8 اردیبهشت شاخص با عبور از مرز 820 هزار واحد کانال تازه‌ای را تصاحب کرد. در روز 13 اردیبهشت کانال 900 هزار واحدی هم فتح شد تا اینکه در روز 20 اردیبهشت ماه برای نخستین بار ابرکانال یک میلیون واحدی به تسخیر درآمد. این روند در ادامه با سرعت بیشتری ادامه یافت به طوری که در روز 18 خرداد ماه شاخص وارد کانال 1.1 میلیون واحد شد. چند روز بعد یعنی در 26 خرداد ماه فتح کانال 1.2 میلیون به‌نام بورس ثبت شد.
این درحالی است که در هشت روز کاری تیرماه (تا 10 تیر) سه کانال جدید فتح شده است. در نخستین روز تیرماه کانال 1.3 میلیون واحدی تجربه شد و در روز 4 تیر ماه این عدد به 1.4 میلیون واحد رسید. در روز گذشته هم برای نخستین بار شاخص به ابرکانال 1.5 میلیون واحد دست یافت.
طلایی‌ترین ماه‌ها
در سه ماه و 10 روزی که از سال 99 می‌گذرد، در تمام ماه‌ها رکوردهای قابل توجهی در رشد شاخص بورس ثبت شده است. در نخستین ماه سال که شاخص به بیش از 690 هزار واحد رسید، بازدهی بورس به 34.5 درصد رسید، اما بازدهی
43 درصدی اردیبهشت رکورد فروردین ماه را شکست. در پایان این ماه شاخص به بیش از 986 هزار واحد رسید. با این حال خرداد ماه که شاخص ریزش‌های زیادی را تجربه کرد، کمترین بازده را داشته است. دراین ماه کل بازدهی به 28.7 درصد می‌رسد. در 8 روز کاری تیرماه نیز بازده بورس به 21.7 درصد رسیده است که در مقایسه با سایر ماه‌ها رقم قابل توجهی محسوب می‌شود و با تداوم روند فعلی می‌تواند رکورد تمام ماه‌ها را بشکند. این درحالی است که برخی کارشناسان اعتقاد دارند که در سال‌جاری شاخص کل بورس ابرکانال 2 میلیون واحد را نیز تصاحب خواهد کرد. یکی از مهم‌ترین دلایل رکوردزنی‌های پی‌درپی بورس علاوه بر نقدینگی پرحجم در اقتصاد، حمایت جدی دولت از این بازار است. البته رشد قابل توجه نرخ ارز نیز در ماه‌های اخیر یکی از موتورهای رشد بورس محسوب می‌شود.
درهمین راستا و به منظور تشویق بیشتر سرمایه‌گذاران برای ورود به بازار سرمایه، سازمان بورس کاهش ۲۰ درصدی کارمزد معاملات را به مدیران عامل بورس، فرابورس، سپرده‌گذاری مرکزی و مدیریت فناوری بورس اعلام کرد که از اول مرداد اجرایی می‌شود.
 

کپی