اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹
آنچه بازار کیان اهواز عرضه می‌کند

ارزانی به بهای آلودگی

ارزانی به بهای آلودگی
پریسا عظیمی خبرنگار

بازار کیان دومین بازارچه کلانشهر اهواز است که مدت‌هاست پسماندهای شهری جزئی از چهره زشت و ناخوشایند روزانه این بازارچه شده است. این بازار یکی از قدیمی‌ترین بازارهای شهری و محل تهیه اقلام روزانه غذایی مردم می‌باشد؛ وجود پسماند و زباله، عبور حیوانات موذی و عدم رعایت نکات بهداشتی از جمله مشکلات و معضلات بازار کیان است.

در فیلم‌هایی که از وضعیت این بازار در فضای مجازی دست‌ به‌ دست می‌چرخد می‌توان به اوضاع و احوال نابسامان وضعیت بهداشت آن پی برد؛ در گوشه‌هایی از این بازار از میوه‌های فاسد گرفته تا لاشه‌های حیوانات براحتی و به‌وضوح دیده می‌شود که روی زمین رها شده و بین آنها نیز موجودات موذی مانند موش‌ها جولان می‌دهند. این درحالی است «غلامرضا سودانی»، مدیر شهرداری منطقه شش اهواز در گفت‌و‌گو با صدا‌ و سیمای خوزستان گفته 46 نفر با 20 خاور درکل منطقه اقدام به حمل پسماندها و نخاله‌ها می‌کنند. همچنین حمل زباله‌های این منطقه با 20 ماشین مخصوص حمل زباله به‌طور مرتب انجام می‌شود اما متأسفانه رعایت نکردن نکات بهداشتی در این بازار از طرف مردم و خود دستفروشان اتفاق می‌افتد و تا زمانی که کمک و همکاری در این زمینه وجود نداشته باشد این روند ادامه خواهد داشت و به هیچ نقطه مثبتی نمی‌رسیم.
وی به جابه‌جایی دستفروشان این بازارهم اشاره واظهار کرده ؛ مقرر شده بازارچه کیان به سمت بازارچه فردوس منتقل شود و تاکنون 490 پلاک جهت جابه‌جایی دستفروشان جانمایی شده است.
درهمین باره «علیرضا عالیپور»، معاون خدمات شهری شهرداری اهواز در گفت‌و‌گو با «ایران» اظهار داشت: بازار کیان از جمله بازارهایی است که خرید و فروش در آن به‌صورت سنتی انجام می‌شود و فروشنده و مشتری به این رویه عادت کرده‌اند؛ از طرفی هم رعایت نکردن نکات بهداشتی که اغلب  از سوی فروشندگان اتفاق می‌افتد چهره بسیار زشتی به این بازار داده است.
وی با بیان اینکه بازار کیان به‌دلیل اینکه اجناسش با قیمت کمتری نسبت به جاهای دیگر شهر به فروش می‌رسد مشتریان زیادی دارد، افزود: این بازار چون روباز است و اغلب میوه‌ها و سبزیجاتش نمی‌تواند زیاد زیر نور آفتاب و گرمای تابستان دوام بیاورد با قیمت کمتری به دست خریداران می‌رسد به همین دلیل هم مشتریانش زیاد است و محصولاتی هم که روزانه در این بازار عرضه می‌شود معمولاً بیشتر از نیاز مشتریان است و این مسأله موجب شده نکات بهداشتی هم رعایت نشود و فروشنده‌ها نیز به این مسأله اهمیتی ندهند.
معاون خدمات شهری شهرداری اهواز معتقد است، شهرداری اهواز از سال 80 تاکنون اقدامات عمرانی زیادی را برای فروشندگان این بازار انجام داده اما متأسفانه با استقبال فروشندگان مواجه نشده؛ در مجاورت بازار کیان (ضلع شرقی راه‌آهن) بازار فردوس برای فروشندگان آماده شده که با هماهنگی‌هایی که از طرف شورای تأمین استان انجام می‌شود، آماده استفاده خواهد بود. با صدور مجوز فعالیت از سوی شورای تأمین استان این بازار به‌طور رسمی فعالیتش را شروع خواهد کرد البته همکاری فروشندگان این بازار برای انتقال به بازار فردوس هم مهم است.
عالیپور با اشاره به اینکه دستفروشان بازار کیان با تشکیل تعاونی برای خود و گرفتن وام اقدام به خریدن تعدادی از غرفه‌های بازار فردوس کرده‌اند، ادامه داد: هم‌اکنون 520 واحد تجاری سرپوشیده برای فروشندگان بازارکیان آماده شده اما تمایلی به رفتن به این بازار ندارند.آن‌ها معتقدند در بازار جدید باید هزینه آب و برق و... بدهند بنابراین مقرون به صرفه نیست و ترجیح می‌دهند در کیان بمانند؛ در واقع در آمد و فروششان در بازار کیان بیشتر است.
معاون خدمات شهری شهرداری اهواز یادآور شد: برای رعایت حال دستفروشان حتی بالغ بر500 غرفه روباز هم در محوطه اطراف بازار فردوس برای دستفروشان و میوه فروشان پلاک‌بندی کردیم که با رعایت نکات بهداشتی و ایجاد نکردن سد معبر می‌توانند به کارشان ادامه دهند.
به‌گفته عالیپور، کلانشهر اهواز بالغ بر 20 بازار دارد که همه آنها به‌طور سنتی، دستفروشی و کپری دایرند؛ برخی فصلی هستند و برخی دیگر دائمی.

 

کپی