اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹

جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران

درخواست آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران/ تاکید اروپا بر اجرای برجام/ پاسخ ظریف با نقل قول از مصدق

درخواست آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران/ تاکید اروپا بر اجرای برجام/ پاسخ ظریف با نقل قول از مصدق

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی گزارش دوره‌ای دبیرکل این سازمان درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به توافق هسته‌ای ایران برگزار شد.

در این نشست که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و تعلیق شدن اجتماعات در نیویورک، روز سه شنبه به صورت مجازی برگزار می‌شود، قرار است ابتدا نهمین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره وضعیت اجرای این قطعنامه قرائت شود.

پس از آن، نماینده بلژیک به عنوان تسهیلگر قطعنامه ۲۲۳۱ گزارشی از اقدامات انجام شده را به اعضای شورای امنیت ارائه خواهد کرد.

به دنبال آن، اعضای شورای امنیت اعم از دائم و غیردائم به بیان دیدگاه‌های خود خواهند پرداخت و در پایان هم نوبت به نماینده جمهوری اسلامی ایران می‌رسد.

قرار است در نشست امروز مایک پمپئو وزیر خارجه ترامپ از طرف آمریکا و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه از طرف ایران، سخنرانی کنند.

برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بین ایران و اعضای دائم شورای امنیت، اتحادیه اروپا وآلمان درتیرماه ۱۳۹۴با قطعنامه اجماعی شورای امنیت سازمان ملل به شماره ۲۲۳۱ به امضا رسید و موجب شد تا تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه مردم ایران لغو یا تعلیق شوند و ۶ قطعنامه پیشین شورای امنیت که از جهات مختلف، ایران را در تنگنای سخت تحریم قرار داده بود هم برداشته شدند.

به موجب سازوکار تعریف شده در این قطعنامه، دبیرکل سازمان ملل متحد موظف شد هر ۶ ماه گزارشی از نحوه اجرای این قطعنامه به شورای امنیت ارائه دهد و بر این اساس، امروز قرار است این گزارش به طور رسمی در شورا قرائت شود و سایر اعضا نیز درباره آن تبادل نظر کنند.

در گزارش‌های پیشین تا بعد از آنکه آمریکا به طور رسمی به مشارکت خود در برجام خاتمه داد، دبیرکل به استناد به گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همواره اجرای تعهدات ایران را تایید کرده و گزارش‌هایی با لحن مثبت ارائه می‌داده است. هرچند که تمرکز اصلی خود را متوجه پیوست «ب» این قطعنامه به ویژه ممنوعیت‌های تسلیحاتی و مسافرتی ایران کرده بود.

وزیر امورخارجه ایران دیشب در توئیتی ضمن اعلام سخنرانی خود در جلسه امروز شورای امنیت نوشت: آمریکا نه تنها برجام را نقض کرده بلکه دیگران را نیز به نقض آن وادار می‌کند.

مجید تخت‌روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل نیز درباره فضای کلی نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل گفت: فضای کلی جامعه بین‌المللی در جهت اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است.

وی با یادآوری خروج آمریکا از برجام که رئیس جمهوری این کشور به صراحت آن را پایان مشارکت در این برنامه خواند، ادامه داد: سابقه ندارد که یک عضو دائم شورای امنیت علیه قطعنامه‌ای که خود بانی آن بوده است، اقدام کند.

واشنگتن ماه‌هاست که برای جلوگیری از پایان ممنوعیت تسلیحاتی ایران با کشورهای همفکر خود مشغول رایزنی است و کارزارهای دیپلماتیک را در پایتخت‌های منطقه پیگیری کرده است. اعضای باقی‌مانده برجام به ویژه روسیه و چین با قطعنامه پیشنهادی آمریکا که در تضاد کامل قطعنامه ۲۲۳۱ است، مخالفت کرده‌اند.

معاون گوترش: ایران پایبندی کامل به برجام را از سربگیرد

معاون دبیرکل سازمان ملل خواستار رفع تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران و پایبندی کامل تهران به برجام شد.

رزماری دیکارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل روز دوشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل خواستار رفع تحریم‌های آمریکا که مقابله با ویروس کووید ۱۹ را سخت‌تر کرده است، شد.

وی همچنین نسبت به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ابراز نگرانی کرد و از ایران خواست که «پایبندی کامل به برجام را از سر بگیرد».

این مقام ارشد سازمان ملل گفت: ما از همه طرف‌های برجام می‌خواهیم اختلافات خود درخصوص برجام را در چارچوب ساز و کار حل و فصل اختلافات در برجام رفع کنند.

دیکارلو همچنین با اشاره به این که بر موشک‌های ضدتانک ایران نظارت دارد، مدعی شد که موشک‌های پرتاب شده به سوی تأسیسات آرامکو منشا ایرانی داشته‌اند.

معاون دبیرکل سازمان ملل در بخشی از سخنان خود گفت: با این که چالش‌هایی متوجه برجام است، این توافق همچنان بهترین وسیله برای اطمینان از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران محسوب می‌شود. ایران باید به قطعنامه ۲۲۳۱ پایبند بماند.

پمپئو خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران شد

وزیر خارجه آمریکا که به صورت مجازی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد شرکت کرد، مدعی شد انقضای ممنوعیت تسلیحاتی ایران تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی است.

مایک پمپئو روز سه‌شنبه در این نشست که با موضوع منع اشاعه تسلیحات اتمی برای بررسی گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره قطعنامه ۲۲۳۱ برگزار شد، این ادعا را مطرح کرد.

به خاطر توافق مشکل دار هسته‌‌ای که توسط دولت قبلی آمریکا مذاکره شده بود، تحریم تسلیحاتی علیه شدیدترین رژیم تروریستی جهان قرار است چهار ماه دیگر منقضی شود.

وزیر خارجه آمریکا خطاب به شورای امنیت افزود: این نهاد یک انتخاب دارد یا باید برای صلح و امنیت بین‌المللی که پایه اصلی این نهاد بین‌المللی است، بایستد و یا اجازه دهد که بر خلاف ماموریت وجودی و آرمان‌های سازمان ملل متحد، تحریم‌های تسلیحاتی ایران منقضی شود.

پمپئو ادامه داد: اگر اقدام نکنید ایران می‌تواند آزادانه جنگنده‌های روسی را بخرد که می‌تواند در شعاع سه هزار کیلومتری حرکت کند و رم، ورشو و ریاض را در تیررس خود قرار دهد. ایران می‌تواند ناوگان زیردریایی خود را نوسازی کند و آزادی کشتیرانی را در خلیج فارس و تنگه هرمز تهدید کند، همچنین می‌تواند تسلیحات پیشرفته را برای نیابتی‌ها خود فراهم کند.

وی با تکرار این ادعا که «ایران می‌تواند یک دلال سرکش هسته‌ای شود و اسلحه را برای دامن زدن به مناقشات بفرستد»، اضافه کرد: ایران یک دموکراسی مسئول نیست و می‌دانیم اگر ایران سلاح داشته باشد، چه کار خواهد کرد. گزارش دبیرکل تایید می‌کند اسلحه مورد استفاده حوثی‌ها علیه عربستان از ایران آمده بود. ایران حتی قبل از منقضی شدن این تحریم‌ها دارد آنها را نقض می‌کند.

گزارش کارگروه تدارکات قطعنامه ۲۲۳۱

نماینده دائم بلژیک در سازمان ملل متحد به عنوان تسهیلگر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل گزارشی ارائه داد که به موجب آن کارگروه تدارکات این قطعنامه به اتفاق آرا بر حفظ و اهمیت برجام تاکید کرده‌اند.

«مارک پستین دی بایسور» روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع منع اشاعه تسلیحات اتمی به منظور بررسی گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

وی که کشورش در این دوره از شورا، عهده‌دار تسهیلگری اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ را دارد، گزارشی از اقدامات انجام شده ارائه داد که متن آن به شرح ذیل است:

«گزارش کمیسیون مشترک به شورای امنیت در مورد شرایط تصمیمات کارگروه تدارکات و مسائل اجرایی.

۱. این نهمین گزارش کمیسیون مشترک ایجاد شده توسط برنامه جامع اقدام مشترک به شورای امنیت در مورد تصمیمات کارگروه تدارکات (PWG) و هرگونه مسائل اجرایی است. این گزارش نظر کلی فعالیت کارگروه تدارکات را از پنجم دسامبر ۲۰۱۹ (۱۴ آذر ۹۸) تا پنجم ژوئن۲۰۲۰ (۱۶ خرداد ۹۹) ارائه می‌کند.

۲. کارگروه تدارکات شامل کشورهایی است که در برنامه جامع اقدام مشترک مشارکت دارند و یک نماینده تعیین شده از سوی نمایندگی ارشد اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست‌های امنیتی به عنوان هماهنگ‌کننده فعالیت می‌کند. اسناد مرتبط با فعالیت این کارگروه به صورت علنی در دسترس است که از طریق وب سایت شورای امنیت مربوط به اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ نیز قابل دسترس است.

۳. از نهم مه ۲۰۱۸ (۱۹ اردیبهشت ۹۷) فعالیت کارگروه تدارکات بدون مشارکت آمریکا و تحت اصول و فرآیندهای تعیین شده در برجام ادامه داشته است. اعضای باقی‌مانده برجام نسبت به اعمال دوباره تحریم‌های آمریکا پس از خروج این کشور از برجام متاسف هستند. اعضای باقی‌مانده برجام به حمایت و همگرایی کانال تدارکات متعهد هستند و به طور کامل از ادامه فعالیت این کانال به عنوان ابزاری برای شفاف‌سازی و اعتمادسازی حمایت می‌کنند. اعضای این گروه از کشورهای غیرعضو می‌خواهند از انجام هرگونه اقدام که مانع از تداوم اجرای تعهدات اعضا شود، جلوگیری کنند.

۴. اعضای گروه کاری تدارکات از تمامی ابزارهای مهیا در تضمین شرایط لازم برای ثبات فعالیت کانال تدارکات استفاده خواهند کرد که همچنان یکی از ابزارهای اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک و قطعنامه ۲۲۳۱ است. اجرای کامل و موثر این برنامه توسط همه طرفها در نشست وزرای چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۹ در نیویورک مورد تاکید قرار گرفت. در تاریخ ۲۶ فوریه ۲۰۲۰ (۷ اسفند ۹۸) تمامی اعضا در کمیسیون مشترک بر اهمیت حفظ این برنامه بار دیگر تاکید کردند.

۵. از ژانویه ۲۰۱۹، تدابیر عملی برای تضمین فعالیت باثبات کانال تدارکات مطرح و توسط کارگروه تدارکات مورد بحث قرار گرفت.

۶. اعضای کارگروه تدارکات همچنین به تعامل با کشورهای عضو برای افزایش آگاهی نسبت به روند کانال تدارکات و تشریح نقش اهداف این کارگروه با دیدگاه تضمین عملکرد عملیاتی موثر این کانال ادامه داده‌اند. تدابیر عملی بیشتر برای افزایش در معرض دید بودن کانال تدارکات مورد بحث قرار گرفت.

۷. طی مقطع زمانی ارائه گزارش، کارگروه تدارکات سه نشست برگزار کرد. به دلیل محدودیت‌های محلی ایجاد شده به دنبال شیوع کرونا، چندین نشست به طور موقت با اجماع نظر این کارگروه به تعویق افتاد. مادامی که شرایط اجازه دهد، این نشست‌ها در کنار حفاظت از سلامت اعضا از سر گرفته می‌شود. نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان ناظر در یکی از این نشست‌ها شرکت کردند. کارگروه تدارکات چهار پیشنهاد از سوی یکی از اعضا را مورد بازبینی قرار داد: سه پیشنهاد برای تایید توصیه شد و یکی از پیشنهادها تحت بررسی قرار دارد.

۸. اعضای کارگروه تدارکات همچنان نسبت به بازبینی پیشنهادات به صورت منصفانه و مستقل همسو با فرآیندها و تمهیدات تعیین شده در برنامه جامع اقدام مشترک متعهد هستند.»

تاکید اتحادیه اروپا بر عادی شدن روابط اقتصادی با ایران

نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل متحد با تاکید بر اهمیت برجام گفت اروپا خواستار برقراری روابط اقتصادی و تجاری با ایران بر اساس برجام است.

«اولوف اسکوگ» صبح سه شنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به صورت مجازی برای بررسی گزارش دوره‌ای دبیرکل این سازمان درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به توافق هسته‌ای ایران برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: ما تایید می‌کنیم که ایران به تعهدات خود در سه سال و نیم گذشته پایبندی کامل داشته است و در ۱۴ ماهی که ایالات متحده از برجام خارج شده و تحریم‌ها را بازگردانده است، به این تعهدات پایبند مانده است.

نماینده اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: به خاطر این توافق، آژانس بین المللی انرژی اتمی به مراکز هسته‌‌ای ایران دسترسی دارد. ایران پروتکل الحاقی را بطور داوطلبانه اجرا می‌کند.

وی با ابراز نگرانی از افزایش سطح غنی سازی ایران، اظهار کرد: ما مسئولیت داریم که به موضوع خلع سلاح با همکاری مشترک جهانی برخورد کنیم. مسولیت مشترک ما تلاش برای حفظ برجام است.

اسکوگ با اشاره به حق ایران برای برخورداری از مزایای اقتصادی برجام گفت: ما در روز اجرای توافق، تحریم‌های خود را علیه ایران برداشتیم. امروز ما متعهد به اجرای کامل برجام و عادی سازی روابط اقتصادی با ایران هستیم.

وی با اشاره به نزدیک بودن سالگرد برجام گفت جامعه جهانی باید این توافق را که نشان دهنده چندجانبه‌گرایی بین‌المللی است، حفظ کند.

چین: ریشه اصلی تنش های خاورمیانه خروج آمریکا از برجام است

نماینده دائمی چین در سازمان ملل اظهار کرد ریشه اصلی تنش‌های خاورمیانه خروج آمریکا از برجام و اعمال فشار حداکثری علیه ایران است.

«جانگ جونگ» صبح سه شنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به صورت مجازی برای بررسی گزارش دوره‌ای دبیرکل این سازمان درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به توافق هسته‌ای ایران برگزار شد افزود: اجرای کامل برجام برای عدم اشاعه تسلیحات هسته‌‌ای و تحقق صلح و ثبات خاورمیانه خیلی مهم است.

وی از برجام به عنوان یک توافق بسیار مهم و چند جانبه بین المللی یاد کرد که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مورد تایید و تاکید قرار گرفته است و افزود: این توافقنامه اساس کاملا حقوقی و قانونی دارد و باید به طور کامل اجرا شود.

او گفت: «وانگ یی» عضو ارشد شورای دولتی و وزیر خارجه چین موضع این کشور را درباره ایران و برجام تشریح کرده است و اینکه اجرای برجام برای عدم اشاعه و همچنین بر اساس قوانین بین المللی و برای صلح و ثبات خاورمیانه بسیار مهم است.

سفیر چین در سازمان ملل تاکید کرد که ریشه اصلی تنش‌ها خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های یکجانبه علیه ایران است. این اقدامات برضد اهدافی است که برجام تعریف و تشریح کرده است و در تناقض با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.

وی از آمریکا خواست که به این شرایط پایان دهد و گفت: واشنگتن خود این شرایط را بوجود آورده است و حالا بر ادامه تحریم تسلیحاتی ایران تاکید می‌کند. این در شرایطی است که این روند برجام و اساس را تخریب می‌کند.

جانگ جون گفت: چین خواستار آن است که همه توافقنامه‌ها از جمله درباره لغو تحریم تسلیحاتی ایران باید اجرا شود و تحریم‌های یکجانبه پایاتن یابد و آمریکا به برجام بازگردد و مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ اقدام کند.

او ادامه داد: آمریکا از این توافق خارج شده است و در چنین شرایطی نمی‌تواند درخواستی برای تحریم تسلیحاتی ایران داشته باشد.

وی تصریح کرد که اگر ایران همه تعهداتش را در چارچوب توافق هسته‌‌ای سال ۲۹۱۵ میلادی کاهش داده به دلیل فشار حداکثری آمریکا بوده است.

وی به گزارش شورای امنیت دراین نشست درباره برنامه موشکی و ماهواره‌‌ای ایران اشاره کرد و گفت که گفت و گوهایی در باره برنامه ماهواره و موشکی ایران شده که ایران همه را تشریح کرده و توضیح داده است و بر این اساس اقدامی که ناقض برجام باشد صورت نگرفته است.

او گفت: چین از اقتدار توافق هسته‌‌ای و اجرای کامل آن حمایت می‌کند و به طور خستگی ناپذیر با طرف‌های دیگر برای حل صلح آمیز موضوع هسته‌‌ای ایران و با تاکید بر اصول صلح آمیز بودن و چند جانبه گرایی همکاری می‌کند.

سفیر چین در سازمان ملل اضافه کرد که امروز باید مشکلات را حل کرد و به دنبال اجماع بود و از ایران هم خواسته شده است که به برجام پایبند باشد و نباید فراموش کرد که توافق هسته‌‌ای به صلح و ثبات منطقه خاورمیانه گره خورده است و همه کشورهای منطقه باید بر اساس گفت و گو اختلافات را حل و فصل کنند.

جانگ جون گفت: همه جوانب ذی ربط باید اقداماتی سازنده برای کاهش تنش‌ها و پیشبرد صلح داشته باشند. نباید به تنش‌ها دامن زد.

وی ادامه داد: گزارش شورای امنیت نیز نشان می‌دهد که از همکاری و اقدامات سازنده و توسعه روابط اقتصادی با ایران از جمله در جریان کرونا حمایت می‌شود.

وی گفت: چین تاکید می‌کند که هر گزارشی در این راستا باید عادلانه و هدفدار باشد و این گزارش نیز نمی‌تواند ایران را از دستیابی به حقوق مشروعش بازدارد و چین می‌خواهد که در شورای امنیت و دبیرخانه شورا به این موضوع توجه شود.

وی با تاکید بر اجرای کامل برجام و حمایت از این توافق گفت که دیگر نمی‌توان به عقب برگشت و دوباره راه رویارویی را پیش گرفت.

او گفت که کشورش از اینستکس بویژه در جریان همه گیری حمایت می‌کند و شورای امنیت و دبیرخانه نیز باید طبق وظایف و مسوولیت‌هایشان اقدام کنند و پایبندی ایران به برجام را مورد توجه قرار دهند و دادن گزارشی با یک منبع درباره تسلیحات نیز خود جای سوال دارد.

وی در نهایت اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج شده است و درواقع به این شکل دیگر تاثیری در آن ندارد و چین با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مخالفت می‌ورزد و بر همکاری با آژانس بین المللی انرژی برای همه طرف‌ها تاکید می‌کند و اجرای موثر برجام است که آن را پرمعنا می‌کند.

نماینده آفریقای جنوبی: برجام مهمترین دستاورد در حوزه منع اشاعه سلاح های اتمی است 

نماینده آفریقای جنوبی در سازمان ملل متحد گفت که برجام مهمترین دستاورد در حوزه جلوگیری از گسترش سلاح‌های اتمی است.

«جری ماتجلا» در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به صورت مجازی برای بررسی گزارش دوره‌ای دبیرکل این سازمان درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به توافق هسته‌ای ایران برگزار شد، افزود: بر این اساس باید تمامی کشورها به این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ پایبند باشند. ما باید از تحریک برای نقض این تعهدات خودداری کنیم. "

نماینده آفریقای جنوبی در سازمان ملل متحد تاکید کرد که رفع همه تحریم‌ها به ویژه در جهت غیرسیاسی هستیم که برداشته شدن این تحریم‌ها، بخشی از برجام هست.

وی افزود که آفریقای جنوبی معتقد است که حذف کامل تمام سلاح‌های هسته‌‌ای تضمینی است که هیچ کشوری در آینده در هیچ شرایطی از آن استفاده نخواهد کرد.

وی گفت: آفریقای جنوبی معتقد است که خلع سلاح هسته‌‌ای و ممانعت از گسترش سلاح هسته‌‌ای دو فرآیندی است که باید پا به پای هم حرکت کنند.

وی افزود: ما در آفریقای جنوبی سلاح‌های هسته‌‌ای مان را تحویل داده‌‌ایم و به جامعه جهانی برگشته‌‌ایم و از دیگران هم می‌خواهیم که به همین ترتیب عمل کنند به خصوص اینکه تنش در خلیج فارس بر امنیت جهانی تاثیر دارد.

این مقام آفریقایی تاکید کرد: آفریقای جنوبی از همه طرف‌ها می‌خواهد که خویشتنداری حداکثری از خود نشان دهند و این شورا باید گام‌هایی بردارد برای اینکه تنش را کمتر کند به جای اینکه تنش را افزایش دهد. در این چارچوب این شورا باید از هر ابتکاری که به صلح و ثبات نه فقط در خلیج فارس بلکه در کل خاورمیانه کمک کند، حمایت کند.

نماینده آفریقای جنوبی در ادامه گفت: ما نگران هستیم و دست به گریبان هستیم با همه گیری کرونا و میلیون‌ها نفر دچار آن شده اند. این نشان می‌دهد که هیچ کس از این پدیده مصون نیست، بنابراین اجازه دهید که دست به دست هم دهیم و با این هیولای نامرئی با هم مقابله کنیم. الان فرصت آن است که با همبستگی از این فرصت استفاده کنیم و این فرصت را برای انسانیت از دست ندهیم.

وی افزود: آفریقای جنوبی از هر تلاشی برای کاهش تنش‌ها و از تقویت گفت و گو حمایت می‌کند و اینکه ما به اهداف لازم درمورد خلع سلاح هسته‌‌ای و خلع سلاح برسیم.

روسیه: سیاست فشار حداکثری آمریکا، سیاست خفه کردن کشورهاست

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد با اشاره به فشار حداکثری آمریکا علیه برخی از کشورها از جمله ایران، گفت: بهتر است این سیاست را سیاست خفه کردن یا خفقان حداکثری توصیف کنیم.

واسلی نبنزیا در نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل متحد که در مورد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزار شده است، گفت: ما از حضور آقای ظریف و دبیرکل سازمان ملل متحد در این نشست استقبال می‌کنیم. همچنین از شرکت آقای پمپئو شرکت تشکر می‌کنیم اما متوجه هستیم که ایشان فعالیت زیادی دارد ولی جای تأسف دارد که صبر نکردند تا کلام همگان را بشنوند.

وی افزود: من در صحبت‌های ایشان حتی یک بار نیز کلمه دیالوگ و همکاری را نشنیدم.

این دیپلمات روسی با بیان این که اقدامات آمریکا دیپلماسی چندجانبه را به خطر انداخته است، گفت: تحریم‌های آمریکا علیه کشورها خلاف عقل سلیم و منافع کشورهاست. ما شاهد ادامه فشار حداکثری آمریکا هستیم و بهتر است که این سیاست را سیاست خفه کردن یا خفقان حداکثری توصیف کنیم. معلوم نیست که هدف این سیاست تغییر رژیم است یا ایجاد شرایطی که ایران نتواند نفس بکشد.

نماینده روسیه در شورای امنیت ملی سازمان ملل افزود: مسئولیت بحران کنونی متوجه آمریکاست. این کشور دو سال پیش شروع کرد که توافق برجام را قدم به قدم تضعیف کند و سپس از آن خارج شد.

وی ادامه داد: برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل یک بسته تفکیک‌ناپذیر هستند و کشورهای عضو برجام باید در چارچوب این قوانین عمل کنند.

نماینده انگلیس: خروج آمریکا از برجام مایه تأسف است

نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد گفت: نسبت به خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها علیه ایران ابراز تأسف و نگرانی می‌کنیم.

جاناتان آلن در سازمان ملل متحد گفت: انگلیس همگام با فرانسه و آلمان در راستای حفظ امنیت ملی، از ایران می‌خواهد که به سوی ساخت بمب نرود.

وی افزود: ما نسبت به خروج آمریکا و اعمال تحریم‌ها علیه ایران ابراز تأسف و نگرانی می‌کنیم.

نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد ادعا کرد: اقدامات ایران مفاد توافق را که به پیشگیری از ارتقای برنامه هسته‌ای می‌پردازد، نقض می‌کند. فعالیت‌های موشک‌های دوربرد ایران نیز تهدیدی علیه امنیت منطقه‌ای است. ما همچنین در خصوص پرتاب ماهواره ایران ابراز نگرانی می‌کنیم. این ابزارها ممکن است نظامی نباشد اما ممکن است از آن‌ها استفاده نظامی شود.

نماینده انگلیس در ادامه بیان کرد: از ایران دعوت می‌کنیم تا به سوی فناوری‌های مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ نرود و به باقی کشورها بپیوندد. ارسال موشک‌های ایرانی به سایر کشورها باید متوقف شود. حمله به آرامکو غیرقابل قبول است.

وی اعلام کرد: ما همچنین نسبت به برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی ایران ابراز نگرانی می‌کنیم.

جمهوری دومینیکن خواستار اجرای کامل و موثر برجام شد

سفیر جمهوری دومینیکن در سازمان ملل در نشست شورای امنیت بر «حمایت قاطع» کشورش از برجام تاکید کرده و خواستار اجرای کامل و موثر این توافق شد.

«خوزه سینگر» نماینده دایم جمهوری دومینیکن در سازمان ملل متحد در نشست صبح س‌شنبه به وقت محلی در شورای امنیت برای بررسی گزارش دوره‌ای دبیرکل این سازمان درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به توافق هسته‌ای ایران، گفت: جمهوری دومینیکن بر حمایت قاطع خود از اجرای کامل و موثر برجام که نتیجه موفقیت‌آمیز دیپلماسی چندجانبه و دستاورد بزرگ عدم اشاعه است، تاکید دوباره می‌کند.

سینگر افزود: ما از اراده و تعهدی که طرف‌های برجام برای اجرای کامل آن انجام دادند و تلاش‌ها برای حفظ این توافق به ویژه از سوی کشورهای اروپایی قدردانی می‌کنیم که برای تضمین منافع اقتصادی ایران آنگونه که توافق شده بود و کاهش تاثیر محدودیت‌های تحریم‌های یکجانبه علیه ایران با استفاده از مکانیسم مالی اینستکس تلاش کردند.

نماینده جمهوری دومینیکن همچنین با بیان اینکه کشورش «درخواست‌های اخیر برخی کشورها» برای استفاده از مکانیسم ماشه را محکوم می‌کند، تاکید کرد: ما بر این باوریم که برجام تحت فشار شدید است و اقداماتی که از سوی برخی طرف‌ها صورت می‌گیرد، این توافق را به شدت تضعیف می‌کند.

وی اقدام ایران برای کاهش پایبندی خود به برجام را در نتیجه خروج آمریکا از این توافق دانست و ضمن ابراز تاسف از این بابت، تصریح کرد: اجرای کامل مفاد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ از سوی ایران و دیگر طرف‌های این توافق برای موفقیت آن ضروری است.

سینگر درباره ادعای دبیرخانه سازمان ملل پیرامون ایرانی بودن موشک‌های استفاده شده در حملات سال گذشته به تاسیسات نفتی و فرودگاه بین‌المللی در عربستان، افزار نگرانی کرد و مدعی شد که تحقیقات درباره تسلیحات مصادره شده توسط آمریکا که در حال ارسال به یمن بوده و ادعای ایرانی بودن آن‌ها، حاکی از نقض صریح قطعنامه ۲۲۳۱ است.

تونس خواستار عاری سازی کامل خاورمیانه از جنگ افزار اتمی شد

نماینده دائم تونس در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت درباره قطعنامه ۲۲۳۱ تاکید کرد رویکرد به بحث خلع سلاح هسته‌‌ای باید جامع باشد و تمام خاورمیانه را در برگیرد.

«منصف باتتی» روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی گزارش دوره‌ای دبیرکل این سازمان درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به توافق هسته‌ای ایران، افزود: من می‌خواهم برگزاری کنفرانس ایجاد خاورمیانه عاری از جنگ افزار هسته‌‌ای و دیگر جنگ افزارهای کشتار جمعی را یادآوری کنم که در نوامبر ۲۰۱۹ برگزار شد و در آن همه کشورهای منطقه از جمله ایران، مشارکت سازنده‌ای داشتند.

وی خواستار ادامه برگزاری این نشست به طور سالانه در مقر سازمان ملل شد و افزود: این کنفرانس می‌تواند مبنایی برای گفت‌وگو و مذاکرات مستمر برای خلع سلاح هسته‌ای در منطقه باشد.

نماینده تونس در سازمان ملل متحد به نام رژیم صهیونیستی و برنامه نظامی هسته‌‌ای آن اشاره مستقیم نکرد، اما گفت: از همه دولت‌های منطقه می‌خواهیم در نشست آتی این کنفرانس شرکت کنند.

باتتی همچنین خواستار تلاش کشورهای منطقه برای جلوگیری از افزایش تنش‌ها شد و بر اهمیت برجام به عنوان یک پیمان کلیدی بین‌المللی تاکید کرد.

آلمان: برجام، به عنوان شاهکاری دیپلماتیک باید حفظ شود

نماینده دائم آلمان در سازمان ملل متحد، برجام را شاهکاری دیپلماتیک دانست که باید حفظ شود و گفت ما مخالف استفاده آمریکا از مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران هستیم.

«کریستف هاسگن» روز سه شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی گزارش دوره‌ای دبیرکل این سازمان درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به توافق هسته‌ای ایران، گفت: در راستای سخنان نماینده چین و دیگر اعضای «‌‌ای ۳» تاکید می‌کنم که موضع ما در خصوص سازوکار ماشه در قطعنامه ۲۲۳۱ همان بوده و هدف اساسی ما اجرای کامل برجام است.

وی مدعی شد: گروه «‌‌ای ۳» (آلمان، انگلیس و فرانسه) به تعهدات خود در برجام پایبندی کامل داشته و حتی ورای تعهدات خود عمل کرده و به سازوکار اینستکس متعهد بوده است.

نماینده دائم آلمان در سازمان ملل تاکید کرد: برجام، یک شاهکار دیپلماتیک است و مانع دستیابی ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای شد از این رو، باعث تاسف است که آمریکا از برجام خارج شده است. اقدام آمریکا نقض قانون بین‌المللی است چرا که برجام با قطعنامه ۲۲۳۱ مورد تایید قرار گرفت.

هاسگن بدون تشریح آثار خروج آمریکا و اعمال شدیدترین تحریم‌ها علیه مردم ایران، افزود: ما از اقدام‌های ایران در خصوص برجام بسیار نگران هستیم. ایران باید رفتار سازنده‌ای در خصوص برجام در پیش بگیرد. ما همچنین نگران فعالیت موشکی ایران هستیم.

وی گفت: ما آماده گفت‌وگو با اعضای برجام برای بررسی تمدید تحریم تسلیحاتی ایران هستیم.

هاسگن همچنین به طرح مسایلی خارج از ماموریت شورای امنیت و هدف این نشست پرداخت و مدعی شد: وضعیت حقوق بشر در ایران بسیار وحشتناک است. هیچ آزادی مطبوعاتی در ایران وجود ندارد. ایران اسرائیل را تهدید می‌کند و روی موشک‌هایش پیام تهدیدآمیز علیه اسرائیل می‌نویسد. همه اینها تکان‌دهنده است.

نماینده فرانسه در سازمان ملل: از پیشنهادهای یکجانبه حمایت نمی‌کنیم

نماینده دایم فرانسه در سازمان ملل با بیان این که از پیشنهادهای یکجانبه حمایت نمی‌کنیم، گفت: این مسایل، شکاف‌ها را در شورای امنیت بیشتر می‌کند.

«نیکولاس دو ریوایر» شامگاه سه شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی دوره‌‌ای دبیر کل این سازمان درخصوص اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به توافق هسته‌‌ای ایران که به صورت ویدئوکنفرانسی در حال برگزاری است، افزود: هیچ یک از ما نباید ریسکِ کاری را بکنیم که تنش‌ها را برگردانده و تنش‌ها را در خاورمیانه افزایش دهد.

وی با بیان این که جایگزینی برای شرایط فعلی وجود ندارد، تاکید کرد: به طور مشخص اختلاف‌هایی داریم که باید حل شود و به راهبردی همه جانبه در مورد مساله ایران باید برسیم و با چشم باز عمل کنیم.

دو ریوایر با بیان این که برگرداندن کامل ایران به چارچوب الزامات خود، حضور سازنده این کشور و همه کشورها را می‌طلبد، به گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل اشاره کرد و افزود: تایید نقض شروط، توسط ایران به دست ما رسیده و این نتیجه دبیرکل در این گزارش در راستای ارزیابی‌های ماست. این اقدام‌های بی‌ثبات کننده که آن را محکوم می‌کنیم، باید متوقف شود.

وی گفت: آلمان، فرانسه و انگلیس متوجه نگرانی‌های مساله تحریم‌های تسلیحاتی هستند و ما آمادگی خودمان را برای این که بتوانیم انتخاب‌های سازنده‌ای داشته باشیم، اعلام می‌کنیم. ما می‌خواهیم به این مساله رسیدگی کنیم.

نماینده فرانسه در سازمان ملل اظهار داشت: با تمام اعضای شورای امنیت سازمان ملل و به طور مشخص با کسانی که همچنان در برجام حاضر هستند، تلاش‌های خود را ادامه می‌دهیم که دنبال اهداف خودمان باشیم و به اختیار و تعهد شورای امنیت و همچنین ثبات و امنیت منطقه‌‌ای احترام می‌گذاریم.

وی با بیان این که از پیشنهادهای یکجانبه حمایت نمی‌کنیم، تصریح کرد: این مسایل، شکاف‌ها را در شورای امنیت عمیق‌تر می‌کند و شرایط و مساله منع گسترش تسلیحات هسته‌‌ای را بهبود نخواهد بخشید.

او گفت: همانطور که در برلین، آلمان، فرانسه و انگلیس اعلام کردند، اعتقاد داریم هر تلاش یکجانبه‌‌ای برای بازگشت و بازگرداندن تحریم‌ها عواقب بدی خواهد داشت و ما از چنین تصمیماتی حمایت نمی‌کنیم چرا که که این‌ها با تلاش‌های ما در برای حفظ برجام در تناقض است.

نماینده فرانسه در سازمان ملل افزود: همه اعضای این شورا منافع امنیتی مشترک دارند. باید هدف مشترک را دنبال کنیم و مسوولیت‌های مشترک خود را به دوش بکشیم.

وی تصریح کرد: هیچ کدام از ما نباید ریسک کاری را بکنیم که تنش‌ها را برگرداند و آنها را در منطقه خاورمیانه افزایش دهد. هیچ جایگزینی برای شرایط فعلی وجود ندارد و اختلاف‌هایی به طور مشخص داریم که باید با هم آنها را حل کرده و به راهبردی جامع که در مورد مساله ایران به صورت همه جانبه باشد باید برسیم و با چشم باز عمل کنیم.

دو ریوایر گفت: این هدف بلند مدت ما بوده که آن را در حالی که نظم جهانی را بر اساس قانون حفظ می‌کنیم در اولویت قرار دهیم. قانونی که همه به آن اعتقاد داریم.

ظریف: تعلل شورای امنیت به منزله عقب‌گرد در چند جانبه گرایی است

وزیر امورخارجه ایران در نشست آنلاین شورای امنیت سازمان ملل متحدگفت: چنانچه باردیگر شورا تعلل ورزد، به منزله یک نسل عقب‌گرد در چندجانبه گرایی و حاکمیت قانون خواهد بود.

محمدجواد ظریف افزود: حتی یک جلسه شورا برای نکوهش و دولت آمریکا یا حداقل برای بررسی نقض‌های مکرر آن تشکیل نشده است در عوض برخی از اعضای اروپایی شورا در فکر تخریب بیشتر قطعنامه و شورا هستند در حالی که نسبت به تعهدات خود در مورد برجام پایبند نیستند.

ظریف تاکید کرد: ایالات متحده با برخی از اعمال خود به دبیرخانه فشار آورد تا خوانش گمراه کننده از قطعنامه ۲۲۳۱ را اتخاذ کند، دبیرخانه را وادار به ارتکاب ادعای خود ساخته و اسناد جعلی برای تهیه گزارش کاملاً غیر حرفه‌ای کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: ایران با عملکرد مبتنی بر حسن نیت از اعمال این اقدام جبرانی خودداری نموده تا طرف‌های باقیمانده برجام قادر باشند به وعده‌های خود عمل کنند. به مدت یک سال تمام اجرای کامل برجام را ادامه دادیم.
وی یادآورشد: اقدامات جبرانی ما تا امروز هیچ تاثیری در نظارت و راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در باره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای مان نداشته است و قطعاً برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران تحت سختگیرانه‌ترین نظام بازرسی‌ها قرار داشته است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران توضیح داد که ما خواستار تعامل با تمام همسایگان خود هستیم تا منطقه قدرتمند که مانع ظهور بلند پروازی‌های هژمونیک توسط هر قدرت منطقه‌ای یا جهانی باشد ایجاد شود.
ظریف ادامه داد که به همین منظور رییس جمهوری اسلامی ایران ابتکار صلح هرمز موسوم به امید را معرفی کرده است و ما بدون مداخله ایالات متحده از شش هزار مایل دورتر می‌توانیم این را محقق کنیم.
وی تصریح کرد: چارچوب زمانی رفع محدودیت‌های تسلیحاتی که در قطعنامه ۲۲۳۱ پیش‌بینی شده بخش لاینفک از تفاهم سخت به دست آمده است که طرف‌های برجام را قادر ساخت تا در نهایت در مورد بسته کلی برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ توافق کنند.
وزیر امور خارجه کشورمان یادآورشد: هرگونه محدودیت جدید توسط شورای امنیت بر خلاف تعهدات اساسی است که به ملت ایران داده شده است، در چنین سناریویی گزینه‌های ایران همانطور که قبلا به بقیه طرف‌های برجام اطلاع داده شده است قاطع خواهد بود و ایالات متحده و هر موجودیتی که ممکن است به آن کمک کند یا به رفتار غیر قانونی آمریکا تن دهد مسئولیت کامل را برعهده خواهد داشت.

متن کامل سخنرانی ظریف به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس،

مایلم سخنرانی خود را با همان عباراتی آغاز کنم که نخست وزیر مصدق ۵۹ سال پیش در این شورا به کار برد. «شورای امنیت تأسیس شد تا ملل بزرگ و کوچک به طور یکسان بتوانند دور یک میز بنشینند و برای حفظ صلح مطابق با اهداف و اصول ملل متحد همکاری کنند. شورا نمی‌تواند وظیفه خطیر خود را انجام دهد … مگر اینکه قدرت‌های بزرگ به اصولی که شورا برای محقق کردن آن‌ها ایجاد شده احترام بگذارند.»

دو سال بعد، وی در کودتای سیا برکنار شد.

آقای رئیس،

چنانچه باردیگر شورا تعلل ورزد، به منزله یک نسل عقبگرد در چندجانبه‌گرایی و حاکمیت قانون خواهد بود.

همه ما طی سال‌های گذشته شاهد بوده‌‌ایم که چگونه یکجانبه‌گرایی بدخواهانه ایالات متحده به صورت هدفمند به نهادها و همکاری‌های بین‌المللی هجمه کرده است. تلاش موازی برای جایگزین کردن حقوق داخلی ایالات متحده با حقوق بین‌الملل، مستقیماً صلح و امنیت جهانی را خدشه دار کرده است.

متأسفانه، خودکامگی است که این بی‌پروایی را ایجاد و ترغیب کرده است.

در واقع، خودکامگی دلیل ریشه‌ای نشست امروز است.

از ۸ مه ۲۰۱۸ به بعد، ایران و سایر اعضای جامعه بین‌المللی، شاهد بوده‌‌اند که دولت ایالات متحده –که از جمله بانیان قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بود- به‌طور مداوم قطعنامه را نقض کرده و در عین حال سایر کشورها را برای پیوستن به خودش در نقض متنی که خود ارائه داده بود، تشویق می‌کند. از این خطرناک‌تر، و برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل متحد، یک عضو دائم شورای امنیت به مجازات دولتهای قانون مدار و اشخاص خصوصی به اتهام عدم نقض قطعنامه شورا می‌پردازد، قطعنامه‌ای که بر «ارتقا و تسهیل توسعه تعاملات اقتصادی و تجاریِ عادی و همکاری با ایران» تأکید می‌کند.

با این حال، حتی یک جلسه شورا برای نکوهش دولت آمریکا یا حداقل برای بررسی نقض‌های مکرر آن تشکیل نشده است. درعوض، برخی از اعضای اروپایی شورا در فکر تخریب بیشتر قطعنامه و شورا هستند، در حالی که نسبت به تعهدات خود در مورد برجام به پایبند نیستند.

برای سرپوش گذاشتن بر این مسئله، ایالات متحده - با برخی از عمال خود- به دبیرخانه فشار آورد تا یک خوانش گمراه کننده از قطعنامه ۲۲۳۱ را اتخاذ کند، که این نقطه خلاف تصدیق آشکار شورای امنیت است «که تفاهم برجام نشان دهنده یک تغییر بنیادین در بررسی این موضوع توسط شورای امنیت است». رویکردی که از جانب سه دولت طرف برجام رد شده است.

ایالات متحده - به همراه همدستان خود در جنایات جنگی در یمن- پا را فراتر گذاشته و کارزار وقیحانه‌‌ای جهت ارعاب نهادهای بین‌المللی ایجاد کرده است. اخیراً، آنها دبیرخانه را وادار به اتکا به ادعاهای خودساخته و اسناد جعلی برای تهیه یک گزارش کاملاً غیرحرفه‌ای در خارج از محدوده اختیارات آن ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ می‌کنند. جای تعجب نیست که دبیرخانه - همزمان - ائتلاف سعودی را از کشتار کودکان در یمن که کاملاً مستند است، مبرا دانست.

این وضع موجود نه قابل قبول و نه پایدار است.

جامعه بین‌المللی به‌طور کلی - و شورای امنیت ملل متحد به‌طور خاص- با تصمیم مهمی روبرو هستند: آیا ما حاکمیت قانون را حفظ می‌کنیم، یا با تسلیم در برابر هوس‌های یک متخلف، به قانون جنگل باز می‌گردیم؟

آقای رئیس،
علی‌رغم مخالفت شدید و مشروع ما نسبت به بدرفتاری تاریخی نسبت به ایران توسط شورای امنیت - خصوصاً در طول ۸ سال تجاوز صدام حسین و همچنین در جریان بحران غیرضروری هسته‌ای، ایران با مشارکت در مذاکرات، حسن نیت خود را جهت دستیابی به یک راه حل دیپلماتیک، همانطور که همه قطعنامه‌های شورای امنیت در مورد موضوع هسته‌ای خواستار شده‌بودند، نشان داد. پس از سیزده سال مذاکرات پیچیده، در سال ۲۰۱۵ ایران و پنج عضو دائم این شورا به‌علاوه آلمان، برنامه جامع اقدام مشترک را امضا کردند که به قطعنامه ۲۲۳۱ منضم شده و جز جدایی ناپذیر آن است. ایران مواضع خود را بلافاصله پس از تصویب قطعنامه و اخیراً بار دیگر اعلام کرد. با این وجود، به تمام تعهدات خود با حسن نیت پایبند بوده، که این امر توسط گزارش‌های متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مورد تأیید واقع شده است.

علیرغم این دستاورد بزرگ دیپلماسی چندجانبه، رئیس جمهور ایالات متحده در ماه مه ۲۰۱۸ خروج یکجانبه دولتش از برجام و اعمال مجدد غیرقانونی همه تحریم‌های ایالات متحده، در نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ را اعلام کرد. پیش از آن ایالات متحده دائماً موارد متعددی از «عدم پایبندی اساسی» به تعهدات برجامی‌اش را مرتکب شده بود. توجه به این نکته حائز اهمیت است که حتی دولت پیشین ایالات متحده نیز برای به حداقل رساندن آثار مثبت رفع تحریم‌ها ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ تمام تلاش خود را بکار گرفت.

همه اینها در نامه‌های متعدد اینجانب به هماهنگ‌کننده کمسیون مشترک برجام و دبیرکل ملل متحد ثبت شده‌است، که متأسفانه همه اینها با بی‌اعتنایی طرف‌های اروپایی برجام مواجه شده است.
در پی خروج ایالات متحده از برجام، دبیرکل ملل متحد، سایر طرف‌های برجام و بسیاری دیگر از اعضای جامعه بین‌المللی، از ایران خواستند تا نگرانی‌های خود را از طریق سازوکارهای مقرر در برجام پیگیری کرده تا به طرف‌های باقیمانده برجام اجازه دهد خروج غیرقانونی آمریکا را جبران کنند.

طرف‌های اروپایی برجام از ایران خواستند که فقط چند هفته صبر کند و به آن‌ها اجازه دهد خساراتی که ایران در اثر تحریم‌های مجدد ایالات متحده متحمل شده است، را جبران کنند.

ضمن تصریح به محفوظ نگاه داشتن حق مسلم ایران طبق بند ۲۶، سازوکار حل اختلاف ذیل بند ۳۶ برجام در ۱۰ مه ۲۰۱۸ فعال شد. به هرحال ایران با عملکرد مبتنی بر حسن نیت، از اعمال این اقدام جبرانی خودداری نموده تا طرف‌های باقیمانده برجام قادر باشند به وعده‌های خود عمل کنند. به مدت یک سال تمام، اجرای کامل برجام را ادامه دادیم. من اطمینان دارم که همه شما از ۱۵ گزارش متوالی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که پایبندی کامل ایران از تعهدات برجامی را تأیید می‌کند، آگاه هستید.

متأسفانه، نه تنها پاسخ سه دولت اروپایی به «خویشتنداری راهبردی» ما، تناسبی با ادعای بلندپروازانه «استقلال راهبردی» اروپا نداشت، بلکه پاسخ آنها پایبندی بیش از حد به «فشار حداکثری» آمریکا بود که همه ایرانیان را هدف قرار داده است.

در ۶ نوامبر ۲۰۱۸، من ذیل بند ۳۶ برجام آخرین اتمام حجت را با هماهنگ‌کننده و طرف‌های باقیمانده برجام به عمل آوردم. طی نامه‌ای بیان کردم که «ایالات متحده اکنون تمام تحریم‌های مندرج در برجام و ضمیمه دو آن را مجدداً اعمال کرده است و همانطور که در بالا توضیح داده شد، هیچ اقدام جبرانی توسط باقی طرف‌های برجام اجرا نشده است. اکثر آن‌ها به‌طور مؤثر به اقدامات محدودکننده علیه ایران پیوسته‌اند … یا EU/E3+2 که مکرر بر تبعات امنیتی و راهبردی برجام تأکید کرده‌اند - باید با تحقق تعهدات خود در بیانیه‌های ۶ ژوئیه و ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۸ منافع مشروع ایران را به‌نحوی واقعی و عملیاتی بدون تأخیری بیش از این تضمین کنند؛ یا ایران گزینه‌ای نخواهد داشت جز اینکه حدی از توازن را برقرار کند - همان « اقدامات جبرانی که طرف‌ها در شرایطی که سازوکار اختلاف منجر به حل مسئله نشود، در نظر داشتند» … با توجه به موارد فوق، من رسماً درخواست تشکیل یک جلسه وزیران دیگر ذیل کمیسیون مشترک را اعلام می‌کنم. »

هیچ جلسه‌ای تشکیل نشد و هیچ یک از طرف‌های اروپایی برجام حتی تا شش ماه بعد، زحمت نگارش یک پاسخ را نیز متحمل نشدند. پس از طی مکرر روند سازوکار حل اختلاف بی‌هیچ ثمری، دولت متبوع اینجانب هیچ راهی جز اعمال حقوق خود ذیل بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام جهت انجام اقدامات جبرانی و توقف اجرای تعهداتش در تاریخ ۸ مه ۲۰۱۹ پیشِ روی خود نداشت.

با وجود تمام این مسائل، اقدامات جبرانی ما تا امروز هیچ تأثیری در نظارت و راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای مان نداشته‌است، از اینرو ادعای هرگونه خطر اشاعه‌ای بی‌پایه می‌باشد. قطعاً برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، تحت «سخت‌گیرانه‌ترین» نظام بازرسی در تاریخ قرار دارد. در واقع، از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹، بیش از ۹۲ درصد از تمام بازرسی‌های آژانس در مقیاس جهانی در ایران انجام شده‌است.

حتی گزارش مناقشه برانگیز اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۵ ژوئن سال ۲۰۲۰ بیان می‌دارد که: «آژانس به راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده در تأسیسات هسته‌ای و مکان‌های خارج از تأسیسات که به طور معمول مورد استفاده قرار می‌گیرند (LOFs) و از سوی ایران در چارچوب موافقت نامه پادمان‌های آن اظهار شده، ادامه می‌دهد».

آژانس باید در برابر فشار خارجی برای دخالت در دستورکار خود، مقاومت کند. هدف اعلام شدهٔ سوابق اسناد جعلی نزد آژانس، نابودی همیشگی برجام است. از اینرو خاتمه نظارت سخت گیرانه آژانس بر فعالیت‌های جاری در ایران با احیا پرونده‌ای با قدمت ۱۷ سال و بدون هیچ خطر اشاعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ به‌طور کامل توسط شورای حکام بررسی و مختومه اعلام شده، به نفع آژانس نیست.

آقای رئیس،

مواردی مانند توانایی‌های دفاعی و سیاست‌های منطقه‌ای ایران که با توافق متقابل از حوزه برجام خارج است، به‌نحو مخرب از جانب دولت آمریکا مطرح شده و توسط تعداد انگشت‌شماری از متحدان و عمالش طوطی‌وار تکرار می‌شود.

در اینجا، باید تأکید کرد که توافقی که در برجام صورت گرفت، با درک کامل اختلاف نظر ما با اعضای غربی گروه ۱ + ۵ در مورد موضوعات خاص بود. فریب نخورید: ما متقابلاً توافق کردیم که به این مسائل رسیدگی نکنیم؛ مهم‌تر از همه به این دلیل که ایالات متحده، آماده - یا احتمالاً حتی قادر به- پاسخگویی نگرانی‌های جدی ما راجع به سطح غیرقابل قبول فروش اسلحه و ساخت آن‌ها در همسایگی ما و رفتار بدخواهانه و مداخلات مداومش، که منطقه‌مان را به ویرانی کشیده، نبودند.

ایالات متحده موارد متعددی از خشونت نظامی علیه ایران و همسایگانش مرتکب شده، طی سه دهه گذشته سه مرتبه به همسایگان ما هجوم برده و منابع منطقه را از طریق فروش تسلیحات بی‌ثبات کننده دوشیده است، حامی سیتماتیک تروریست‌ها و پشتیبان اصلی جنایات علیه بشریت در یمن بوده‌است. مردم منطقه ما به اندازه کافی حضور بدخواهانه ایالات متحده را تجربه کرده‌‌اند و خواستار خاتمه آن هستند. طنز تلخ ماجرا این است که اکثر مردم آمریکا نیز خواهان بازگشت سربازان خود به خانه، همان جایی که به آن تعلق دارند، هستند.

این رژیم به‌طور احمقانه ایران را به مداخله در منطقه خود محکوم می‌کند؛ بله، البته ما خواستار تعامل با تمام همسایگان خود هستیم تا منطقه‌ای قدرتمند که مانع ظهور بلندپروازی‌های هژمونیک، توسط هر قدرت منطقه‌ای یا جهانی باشد، ایجاد شود. یک منطقه قوی مستلزم ثبات سیاسی و سرزمینی برآمده از درون منطقه می‌باشد. منطقه‌ای قوی که نیازمند اعمال خویشتن‌داری راهبردی از طرف همه همسایگان است. به همین منظور، رئیس جمهوری اسلامی ایران ابتکار صلح هرمز، موسوم به امید، را معرفی کرده است و ما بدون مداخله ایالات متحده از ۶۰۰۰ مایل دورتر می‌توانیم این را محقق کنیم.

آقای رئیس؛

دیوان بین‌المللی دادگستری به وضوح در نظر مشورتی خود در سال ۱۹۷۱ در قضیه نامیبیا اشاره کرد و من نقل قول می‌کنم: «یکی از اصول اساسی حاکم بر روابط بین‌الملل که ایجاد شده، این است که طرفی که بدعهدی می‌کند یا به تعهدات خود عمل نمی‌کند، نمی‌تواند به‌عنوان مستحق به برخورداری از حقوق ناشی از آن روابط شناخته شود».

پس از اعلام توقف رسمی و صریح مشارکت در برجام توسط ایالات متحده در بالاترین سطح و نقض هر یک از تعهدات خود ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱، آن دولت نمی‌تواند به‌هیچ وجه حقی برای خود ذیل آن قطعنامه قائل شود. همچنین عمالش نیز نمی‌توانند سعی کنند وجهه‌اش را از طریق به اصطلاح راه-حل‌های میانه حفظ نمایند.

چارچوب زمانی رفع محدودیت‌های تسلیحاتی که در قطعنامه ۲۲۳۱ پیش بینی شده، بخش لاینفک از تفاهم سخت به دست آمده است، که طرف‌های برجام را قادر ساخت تا در نهایت درمورد بسته کلی برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ توافق کنند. قطعنامه آشکارا و مصرانه خواستار «اجرای کامل چارچوب زمانبندی‌‌اش است». هرتلاشی برای تغییر یا تعدیل زمانبندی پذیرفته شده به معنای لطمه تمامیت قطعنامه ۲۲۳۱ است. شورا نباید اجازه دهد که تنها یک دولت این فرایند را مورد سو استفاده قرار دهد.

همانطور که در نامه رئیس جمهوری اسلامی ایران به رهبران دولتهای باقیمانده در برجام در ۸ مه ۲۰۱۹ مشخص شده است، هرگونه محدودیت جدید توسط شورای امنیت، بر خلاف تعهدات اساسی است که به ملت ایران داده شده است. در چنین سناریویی، گزینه‌های ایران، همانطور که قبلاً به بقیه طرف‌های برجام اطلاع داده شده، قاطع خواهد بود و ایالات متحده و هر موجودیتی که ممکن است به آن کمک کند – یا به رفتار غیرقانونی آمریکا تن دهد- مسئولیت کامل را بر عهده خواهد داشت.

آقای رئیس؛

خروج غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده از برجام و اعمال مجدد تحریم‌هایش، مسئولیت آن دولت را ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد، منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل قابل اعمال در بردارد. ایالات متحده همچنین تصمیم دیوان بین‌المللی دادگستری را نادیده گرفته است.

جامعه بین المللی و به‌ویژه این شورا، می‌بایست مدت‌ها پیش دولت آمریکا را در قبال عواقب اقدامات نادرستش - از جمله تلاش‌های بدخواهانه‌‌اش برای به راه انداختن تروریسم اقتصادی بر کل ملت ایران، محروم کردن عامدانه آنها از غذا و دارو، و وارد آوردن آسیب جبران‌ناپذیر به اقتصاد و استانداردهای زندگی آن‌ها، پاسخگو می‌نمود. ایالات متحده باید تمام خسارات وارده بر مردم ایران را که هیچ دلیلی جز برآورده کردن وعده‌های انتخاباتی داخلی‌‌اش و تبختر شخصی نداشته، به طور کامل جبران نماید.

در عین حال که جمهوری اسلامی ایران - با کلام و کردار- تمایل و ترجیح خود به تعامل سازنده با جهان را نشان داده است، ولی برای تأمین امنیت، ثبات یا سعادت خود به دیگران وابسته نیست. ما آموخته‌‌ایم که فقط خوداتکاء باشیم. به همین دلیل است که بیش از ۴۰ سال از فشارهای آمریکا - چه از طریق طرح اتهامات یا جنگ و چه تحریم یا ترور- از جمله ترور بزدلانه قهرمان ضد تروریسم منطقه ما، سردار قاسم سلیمانی - نتوانسته است «ایرانیان را به زانو درآورد» یا بر دستگاه محاسباتی ملت ما تأثیر بگذارد.

در پایان، بگذارید دوباره از سخنان نخست وزیر مصدق در شورای امنیت در سال ۱۹۵۱ استفاده کنم که گفت «این شورا نخواهد توانست، در توجه به استدلال‌های مستحکم ما به قانون، قصور ورزد. بااین حال، این شورا یک نهاد حقوقی نیست، بلکه در درجه اول یک نهاد سیاسی است که بالاترین مسئولیت‌های سیاسی را بر عهده دارد. بنابراین بی‌تردید درک خواهد کرد که ما به فشار چه از جانب دولت‌های خارجی و چه از جانب نهادهای بین‌المللی تن در نمی‌دهیم.»

متشکرم، آقای رئیس.

/ ایرنا و ایسنا و مهر

 

کپی