اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

5 سال زندان برای نخست‌وزیر سابق
فرانسوا فیون، نخست‌وزیر پیشین فرانسه به اتهام «ایجاد شغل ساختگی» به سه سال حبس تعلیقی و دو سال حبس قطعی (در مجموع پنج سال زندان) محکوم شد. او همچنین به پرداخت جریمه ۳۷۵ هزار یورویی و انفصال 10 ساله از خدمات دولتی محکوم شد. به‌گفته دادگاه، آقای فیون در زمانی که نماینده پارلمان فرانسه بوده، برای همسرش، پنه‌لوپه فیون یک پست غیرواقعی ایجاد کرده بود و او از طریق آن سال‌ها از دولت به‌عنوان «دستیار نمایندگی پارلمان» حقوق می‌گرفته است.

 

---

چشم‌انداز روشن مرکل
«آنگلا مرکل» که فردا بر کرسی ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا می‌نشیند، نسبت به نتیجه اجلاس ماه آینده برای تصویب بودجه حمایتی پساکرونا ابراز امیدواری کرد.
با توجه به ضربه سنگینی که کرونا بر اقتصاد قاره سبز وارد کرده است، برخی قدرت های بزرگ اقتصادی اروپا، طرح احیای اروپا با تخصیص بودجه حمایتی یک تریلیون یورویی را ارائه کرده بودند که بسیاری از کشورها از جمله آلمان با جزئیات آن مخالفت کردند. اما پس از گذشت حدود یک ماه، به نظر می‌رسد مرکل تغییر موضع داده است چرا که در نشست خبری مشترک با امانوئل مکرون گفت: «ما همچنان امیدواریم راه حلی برای مشکلات‌مان پیدا کنیم اما راه طولانی در پیش داریم. این موضوع در اجلاس ماه آینده رهبران اروپا بررسی می‌شود. آن اجلاس شکست نخواهد خورد، چرا که «ما» آنجا هستیم.»

 

---

هشدار شیوع آنفلوانزای جدید
دانشمندان چینی شاخه جدیدی از ویروس آنفلوانزای خوکی را کشف کرده‌اند که قابلیت همه‌گیری جهانی دارد. براساس این تحقیقات که با همکاری مشترک دانشکده کشاورزی چین، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها و دانشگاه ناتینگهام انگلیس صورت گرفت، آنفلوانزای خوکی که در سال 2011 تا 2018 در خوک‌ها کشف شده است جهش یافته و این بار با نام G4 قربانی می‌گیرد.

 

---

تأخیر یک دهه‌ای برای ریاست زنان
دولت شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن پس از آنکه موفق نشد به وعده انتخاباتی خود مبنی بر اعطای 30 درصد پست‌های مدیریتی کشورش در بخش اقتصاد و سیاست به زنان عمل کند، اعلام کرد: این هدف را به مدت یک دهه به تأخیر می‌اندازد. ژاپن با اینکه کشور پیشرفته‌ای از نظر تکنولوژی است، در بحث برابری جنسیتی در رنکینگ جهانی در رتبه 121 در میان 153 کشور قرار دارد.

 

آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 16 امروز به 10 میلیون و 426 هزار و 75 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 508 هزار و 520 نفر بود. امریکا همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان است. براساس آمار منتشر شده، تا ظهر امروز 2 میلیون و 681 هزار و 811 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 128 هزار و 783 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، برزیل با یک میلیون و 370 هزار و 488 نفر مبتلا و 58 هزار و 385 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. روسیه نیز با 647 هزار و 849 مبتلا و 9 هزار و 320 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است. در رتبه چهارم هم هند 568 هزار و 315 مبتلا و 16 هزار و 917 قربانی کووید 19 دارد. شمار مبتلایان انگلیس هم امروز به 311 هزار و 965 نفر رسید. این کشور 43 هزار و 575 نفر هم قربانی کرونایی دارد.

کپی