اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

آلبوم آواهای رضوی ایران زمین و نمایشنامه های رضوی رونمایی شد

آلبوم آواهای رضوی ایران زمین و نمایشنامه های رضوی رونمایی شد

آثار هنری رضوی شامل آلبوم آواهای رضوی ایران زمین، مجموعه نمایشنامه‌های رضوی و کتاب منتخب جشنواره عکس رضوی صبح سه شنبه 10 تیرما در تالار رودکی رونمایی شد.

 آثار هنری رضوی شامل آلبوم آواهای رضوی ایران زمین، مجموعه نمایشنامه‌های رضوی و کتاب منتخب جشنواره عکس رضوی صبح سه شنبه 10 تیرما در تالار رودکی رونمایی شد.

در این مراسم آلبوم آواهای رضوی ایران زمین شامل 580 دقیقه موسیقی و آواهای نواحی رضوی از 70 هنرمند 21 استان، مجموعه نمایشنامه‌های رضوی و کتاب منتخب جشنواره عکس در دوره‌های مختلف رونمایی شد.

سیدمجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) در این برنامه گفت: حرم مطهر رضوی مضجع عالم آل محمد است و منظر تمام نمایی از هنر ایران اسلامی و منظور تمامی هنرمندانی که در همیشه تاریخ هستی از الم و دستی بر قلم داشته‌اند، حرم گسترده‌ترین نگارخانه با هزار سال قدمت است سرشار از هور و نور و نوا. وجه ممتازش بر هر نگارخانه کهن دیگری بوی حیاط و زندگی است، گویی هرآنکه هستی خود را به آستان او. نیاز کرده هنوز و همچنان زنده است، هست و حضور دارد. حکایت‌ها مانده از شوق هنرمندان به آستان رضا مثلا وصفی از سلطان علی مشهدی خطاط که قطعه‌ای نوشت و در آن نگریست و چون آن را شایسته یافت نذر کرد تا اثرش در دارالسیاده به احترام و اردات بایستد. امروز نیز این سنت جاری است دست کار هنرمندان راوی استمرار تولی است. نگاهی به ضریح جدید و قلم قابل استاد فرشچیان تا کتیبه‌های استاد موحد و هزار هزار اثر دیگر قصه نامکرر عشق است.

حسینی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد فرهنگی هنری امام رضا (ع) را بیش از دو دهه پیش تأسیس کرد تا در کنار مراکز فرهنگی آستان قدس بتواند محفل آفرینش‌های هنری و فعالیت‌های فرهنگی باشد که به نام ثامن‌الأئمه به وجود می‌آیند.

معاون امور هنری ادامه داد: بنیاد امام رضا (ع) در این سال‌ها بیشتر همتش معطوف به برگزاری جشنواره‌ها بود و در طول سال بیش از 30 جشنواره برقرار می‌شد. در این سه سال رویدادها دسته‌بندی و ساماندهی شدند. جشنواره‌هایی که استعداد و استطاعت بیشتری داشتند حمایت شدند و مسیر مهمی در کنار آن گشوده شد. راه حمایت از آفرینش‌های ارزشمند هنری که با ارادت به آستان مقدس امام رئوف پدید آمده‌اند. راهی که شاید تبلیغات آن از هر جشنواره‌ای کمتر و محدودتر باشد ولی ماندگاری آن بیشتر و بهتر است. مسیری که در صورت امتداد می‌تواند آثار شایسته‌ای را به گنج‌خانه هنری ایران بیفزاید.

وی افزود: رویکرد دیگر بنیاد امام رضا (ع) در این دوره، معاضدت و همیاری بود. بنیاد در کنار دستگاه‌های مختلف درون و بیرون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گام‌های تحسین‌‌آمیزی برداشته است. از جمله امروز و به برکت دهه کرامت و میلاد حضرت، آثار مختلفی در سه عرصه موسیقی، نمایش و هنرهای تجسمی خلق شده است. آواها و نواهای رضوی که خود موزه‌ای از نغمه‌هاست و در تهیه و تولید و نشرش مدیرعامل انجمن موسیقی ایران از سال 94 تا به امروز برای مجموعه آواها و نواهای رضوی تلاش کرده است. تا جایی که خاطر دارم بیش از هزار دقیقه از نواهای مرتبط با حضرت امام رضا (ع) ضبط شده که در این مجموعه حدود 580 دقیقه آن به تولید رسیده است.

معاون امور هنری در پایان هم گفت: هشت نمایشنامه‌ مختلف خواندنی و دیدنی به قلم نامدارانی نوشته شده است. این مستوره سخنی دارد و می‌گوید اگر سودای قدم‌های بلند در سرهاست، ظرفیت هم‌افزایی و دستیاری آسان‌ترین طریق تحقق هدف‌ است. از برداران و همکاران عزیز در بخش‌های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صمیمانه سپاسگزارم.

در ادامه کلیپی با نام "پابوس" از ساخته‌های امیرحسین اسکندری با صدای علیرضا افتخاری از نمایشگر سالن پخش شد.

همچنین فیلمی از آواهای رضوی که شامل موسیقی نواحی با حضور هنرمندان نواحی بود از نمایشگر پخش شد.

در پایان مجموعه  نمایشنامه‌ها، آلبوم آوای های رضوی ایران زمین و کتاب منتخب جشنواره عکس رضوی رونمایی شد.

مراسم  رونمایی از آثار هنری رضوی صبح سه شنبه 10 تیرماه  با حضور سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری، محمودرضا برازش مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع)، عبدالهادی فقهی‌زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت، حمیدرضا ارباب سلیمانی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید قبادی مشاور اجرایی معاونت امور هنری، قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی، محمد الهیاری‌ فومنی مدیرکل دفتر موسیقی، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، احمد صدری دبیر کمیته‌های تخصصی ارزشیابی هنرمندان، حسین مسافرآستانه نمایشنامه نویس، در تالار رودکی برگزار شد./ایلنا

کپی