اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹

صف‌آرایی سناتورهای آمریکایی مقابل ترامپ

صف‌آرایی سناتورهای آمریکایی مقابل ترامپ

گروهی از سناتورهای عضو هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا به دنبال جلوگیری از اجرای تصمیم «دونالد ترامپ» برای خارج‌کردن نظامیان این کشور از آلمان هستند.

به گزارش نشریه هاندلزبلات آلمان، اعضای دموکرات و جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا که مسئولیت تصویب بودجه دفاعی دولت این کشور را به عهده دارند وزیر دفاع را برای ارائه توضیحات به کنگره فرامی خوانند.

براین اساس سناتورهای پیشرو از هر دو حزب می خواهند مانع از اجرایی شدن تصمیم ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از آلمان شوند.
دفتر سناتور جمهوری‌خواه «میت رومنی» اعلام کرد که این گروه از نمایندگان سنا پیش از تصویب بودجه دفاعی، ردیف های مربوط به آن را مورد بازنگری قرار می دهند.

طبق این گزارش بودجه مربوط به خارج کردن نظامیان از آلمان تنها در صورتی تصویب خواهد شد که وزیر دفاع با ارائه گزارش مستدل در کنگره، استدلال کند که این اقدام در راستای منافع ملی بوده و امنیت شرکای اروپایی آمریکا در پیمان ناتو را به خطر نمی اندازد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به ارتش کشورش دستور داده است که ۹۵۰۰ نظامی خود را از خاک آلمان بیرون ببرد. اکنون  ۳۴ هزار و ۵۰۰ نظامی آمریکایی در آلمان حضور دارند که در پی اجرای دستور ترامپ، شمار این نیروها به ۲۵ هزار نفر کاهش می‌یابد.

به گفته منابع آگاه «مارک مایلی» رییس ستاد مشترک ارتش چندین ماه روی این طرح کار کرده و این اقدام، ارتباطی به تنش میان ترامپ و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان ندارد. 

در پی اعلام این تصمیم «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان برنامه ترامپ را برای میزبانی نشست سران گروه هفت در ماه جاری میلادی (ژوئن) ناکام گذاشت.
یک مقام دیگر آمریکایی گفته است که برخی نیروهایی که از آلمان خارج می‌شود به آمریکا باز خواهند گشت و برخی دیگر نیز به لهستان و سایر کشورهای متحد واشنگتن انتقال می یابند.

این در حالی است که تصمیم ترامپ علاوه بر آلمان، مخالفانی جدی در داخل آمریکا و در بین همپیمانان این کشور در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) دارد./ایرنا 

کپی