اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

معاون سیاسی طالبان مدعی دیدار با ظریف شد/ جزئیات دیدار نماینده ویژه وزیر خارجه با نماینده طالبان ​

معاون سیاسی طالبان مدعی دیدار با ظریف شد/ جزئیات دیدار نماینده ویژه وزیر خارجه با نماینده طالبان ​

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر مدعی دیدار «محمد ابراهیم طاهریان فرد» نماینده ویژه وزیر امور خارجه ایران در امور افغانستان با «ملا عبدالغنی برادر» معاون سیاسی طالبان در دوحه شد.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر مدعی شد «محمد ابراهیم طاهریان فرد» نماینده ویژه وزیر امور خارجه ایران در امور افغانستان با «ملا عبدالغنی برادر» معاون سیاسی طالبان در دوحه دیدار و گفت‌وگو کرده است.

به گفته سهیل شاهین، دو طرف در این دیدار، در خصوص مسائلی از جمله موضوعات مرزی، مشکلات پناهندگان افغان در ایران و مذاکرات صلح گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

سخنگوی طالبان همچنین گفت ملابرادر در این دیدار، تاکید کرده که این گروه پس از آزادی کامل زندانیان خود آماده مذاکرات بین‌الافغانی بوده و به تمام شرایط توافق دوحه پایبند است.

توافق‌نامه‌ صلح میان آمریکا و گروه طالبان در تاریخ 10 اسفند سال گذشته در شهر دوحه، پایتخت قطر به امضا رسید. مطابق این توافق‌نامه، قرار بود که پنج‌هزار زندانی طالبان در ازای یک‌هزار زندانی این گروه آزاد شوند و به دنبال آن مذاکرات بین‌الافغانی نیز آغاز شود.

همچنین بر اساس این توافق‌نامه، آمریکا در ۱۳۵ روز پس از امضای آن، شمار نیروهایش در افغانستان را به هشت‌هزار و ۶۰۰ نفر کاهش می‌دهد. شمار باقی‌مانده نیروهای آمریکایی و ائتلاف نیز در جریان 9 ماه و نیم پس از آن پایگاه‌های‌ خود در افغانستان را ترک خواهند کرد.

جزئیات دیدار نماینده ویژه وزیر خارجه با مقامات طالبان 

نماینده ویژه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با «ملا عبدالغنی برادر» رئیس دفتر سیاسی طالبان در دوحه در رابطه با صلح افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

خبرگزاری آوا افغانستان روز سه شنبه نوشت که محمد ابراهیم طاهریان فرد در دیدار با نمایندگان دفتر سیاسی طالبان، درباره کاهش خشونت‌ها، آغاز مذاکرات بین‌افغانستانی بدون دخالت نیروهای خارجی به ویژه آمریکا و مسائل پیرامون منافع مشترک دو کشور ایران و افغانستان؛ بحث و گفت‌وگو کرده است.

طاهریان همچنین در این سفر با «مطلق بن ماجد القحطانی» نماینده ویژه وزیر خارجه قطر در حل منازعات نیز دیدار کرده است.

به گفته «سهیل شاهین»، دو طرف در این دیدار در خصوص مسائلی از جمله موضوعات مرزی، مشکلات پناهندگان افغان در ایران و مذاکرات صلح و  گفت وگوی بین افغانستانی تبادل‌نظر کردند.

طاهریان در حالی به دوحه سفر کرده است که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان نیز در آستانه آغاز مذاکرات افغانستانی دور تازه سفرهای منطقه‌ای خود را آغاز کرده و قرار است در این دور به پاکستان، قطر و ازبکستان سفر کند.
شمار زیادی از شخصیت‌های افغان خواستار حضور و ایفای نقش جمهوری اسلامی ایران در روند صلح افغانستان هستند. آنها معتقد هستند با توجه به موقعیت و وضعیت سیاسی و روابط ایران با دولت و مردم این کشور، همه جناح ها از نقش آنها در روند صلح افغانستان راضی خواهند بود./ ایرنا و فارس

 

کپی