اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹

کاروانسرای بهاریان کجاست؟

کاروانسرای بهاریان کجاست؟

کاروانسرای بهاریان یکی از کاروانسراهای تاریخی ایران است که در شهر زنجان واقع شده است .

کاروانسرای بهاریان در شرق امامزاده ابراهیم و در محله قدیمی دبخلر قرار دارد. بر اثر تغییر کاربری به آهنگری و گاراژ اتومبیل امروزه بسیاری از قسمت های آن تغییر یافته یا تخریب شده است. دالان ورودی اصلی این بنا در ضلع جنوبی واقع شده و به خیابان توحید باز می شود. که بصورت سر پوشیده و در طرفین آن اتاق های تعبیه شده است که جدید می باشد.


این کاروانسرا دارای دو حیاط می باشد. که حیاط بزرگتر و جنوبی بصورت مربع بوده که در اطراف آن اتاق ها و طویله جهت نگهداری احشام تعبیه شده بود. امروزه تعدادی از این فضاها به همان شکل قدیمی و با درب های چوبی باقی هستند. دومین حیاط که کوچکتر بوده در شمال مجموعه واقع شده. و با دالانی به حیاط اولی ارتباط داشته است. به نظر می رسد که از این حیاط و حجره های آن برای پذیرایی از مسافرین استفاده می شده است. دارای ورودی های در غرب بوده. که به کوچه فرعی که در این بخش وجود داشته باز می شده. و حیاط کوچکتر از این طریق بطور مستقیم قابل دسترس بوده است. کاروانسرای بهاریان از معماری سنتی خاصی برخوردار است. که دیدن آن از نزدیک خالی از لطف نیست.

از طاق های آجری با اندود کاهگل برای پوشش سقف اتاقها و فضاهای حیاط شمالی استفاده شده. و برای پوشش سایر بخش ها از چوب به روش تیر ریزی بهره برده اند. کاروانسرای بهاریان با مصالح خشت، آجر و چوب ساخته شده است. کاروانسرا در گذشته محل خرید و فروش احشام و محصولات کشاورزی بوده. که روستاییان برای مبادله و فروش به این محل آورده و در بازار عرضه می کردند. کاروانسرای بهاریان در گذشته دارای حدود ۱۰۵ متر طول شمالی- .جنوبی و عرض غربی – شرقی آن ۴۴ متر می باشد. مالکیت این کاروانسرا خصوصی است. این کاروانسرا در نزدیکی. بازار بزرگ زنجان واقع شده است. این کاروانسرا از جاذبه های گردشگری زنجان به شمار می رود.

کپی