اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

مسدود شدن چند اپلیکیشن محبوب در هند

مسدود شدن چند اپلیکیشن محبوب در هند

هفته‌ها پس از درگیری‌های مرگبار بین هند و چین در مرز بین این دو کشور، دولت هند اعلام کرد ده‌ها اپلیکیشن موبایلی از جمله اپلیکیشین‌های محبوب مربوط به چین را مسدود کرده است.

به نقل از خبرگزاری "آناتولی"، در بیانیه صادره از وزارت الکترونیک و فناوری اطلاعات هند آمده است: "با توجه به ماهیت ظاهری تهدیدها، وزارت فناوری اطلاعات تصمیم گرفته است ۵۹ اپلیکیشن را مسدود کند؛ زیرا آن‌ها بنا بر اطلاعات موجود، درگیر در فعالیت‌هایی هستند که برای حق حاکمیت و تمامیت هند، دفاع از هند، امنیت دولت و نظم عمومی زیان‌رسان هستند".

این بیانیه همچنین اذعان کرده که "نگرانی‌های فزاینده‌ای در بخش‌های مربوط به امنیت داده و حفاظت از حریم شخصی ۱۰ میلیون هندی وجود دارد" و افزود که "اخیراً مطرح شده چنین نگرانی‌هایی همچنین تهدیدی برای حق حاکمیت و امنیت کشورمان به حساب می‌آیند".

وزارت فناوری اطلاعات هند، شکایات بسیاری از منابع متعدد، از جمله چندین گزارش درباره سوء‌استفاده برخی اپلیکیشن‌های موبایلی موجود در بسترهای اندروید و آی‌اواس در راستای دزدیدن و انتقال محرمانه و بدون مجوز داده‌های کاربران به سرورهایی در خارج از هند، دریافت کرده است.

این بیانیه می‌افزاید: "جمع‌آوری این داده‌ها، استخراج و پروفایل‌بندی آن‌ها توسط عناصری که با امنیت ملی و دفاع هند دشمنی دارند، که در نهایت نسبت به حاکمیت و تمامیت هند تخطی خواهند کرد، مسئله یک نگرانی عمیق و فوری است که نیازمند اقدامات فوری است."

بنا بر اعلام دولت هند، "همنوایی قدرتمندی در فضای عمومی مبنی بر انجام اقدام جدی علیه اپلیکیشن‌هایی که به حق حاکمیت هند و حریم شخصی شهروندان آسیب می‌رساند، وجود دارد".

در بیانیه فوق آمده، "بر پایه این موارد و نیز دریافت داده‌های موثق مبنی بر آنکه چنین اپلیکیشن‌هایی تهدیدی برای حق حاکمیت و تمامیت هند به حساب می‌آیند، دولت این کشور تصمیم گرفته اجازه ندهد این اپلیکیشن‌های معین قابل استفاده در دستگاه‌های دارای اینترنت موبایل و غیر آن، مورد استفاده قرار گیرد."

در همین رابطه، رسانه‌های محلی گزارش کردند که دولت ۵۹ اپلیکیشن مربوط به چین، شامل اپلیکیشن بسیار محبوب "تیک‌تاک" و مرورگر "یو. ‌سی" را مسدود کرده است. "شیر ایت" و "وی‌چت" هم در بین اپلیکیشن‌های مسدود شده هستند.

هند و چین شاهد درگیری فزاینده‌ای در مرز- که با عنوان "خط واقعی کنترل" شناخته می‌شود- در منطقه "لداخ" جامو و کشمیر هستند. اوایل این ماه طی درگیری بین نیروهای هندی و چینی، ۲۰ سرباز هندی کشته شدند. درگیری مرزی بین دو کشور بیش از ۷۰ سال سابقه دارد.

چین مدعی قلمرو در شمال شرقی هند است، در حالی که دهلی نو، پکن را به اشغال قلمرواش در فلات "اقصی چن" در هیمالیا متهم می‌کند، که شامل بخشی از منطقه لداخ نیز هست./ایسنا

کپی