اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
سخنگوی وزارت بهداشت:

ماسک انتقال کرونا را تا ۹۵ درصد کاهش می‌دهد

ماسک انتقال کرونا را تا ۹۵ درصد کاهش می‌دهد

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور استفاده همه مردم از ماسک را عامل مهی برای کاهش انتقال ویروس کرونا تا ۹۵ درصد عنوان و جزئیات اجرای مصوبه اجباری شدن ماسک از ۱۵ تیرماه و کمپین «من- ماسک- می زنم» را تشریح کرد.

سیما سادات لاری گفت: هنوز در موج اول کرونا هستیم. اگر استانهایی که پیک اول را سپری کردند و اکنون در وضعیت آرام تری هستند دوباره دچار پیک شوند به آن موج دوم می گوییم. در هر صورت اولویت وزارت بهداشت برای مدیریت کرونا توجه به پیشگیری است و این کار با زدن ماسک توسط همه مردم امکانپذیر است. باید مردم را به استفاده از ماسک در اماکن عمومی ترغیب کنیم.

راه حل وزارت بهداشت برای کنترل اپیدمی کرونا چیست؟ به نظر می رسد اولویت و تاکید بر استفاده از ماسک است و کمپین من ماسک می زنم هم به همین منظور اجرایی شده است؟

بله. تنها راه، پیشگیری از ابتلای افراد به کروناست. اکنون در کل دنیا موثرین راه پیشگیری از کرونا استفاده از ماسک است. سیاست دولت این است که همه از ماسک استفاده کنند، به وزارت صنعت هم ابلاغ شده که زمینه تولید ماسک های ارزان قیمت را فراهم کند.

در کمپین من ماسک می زنم. همه مردم به استفاده از ماسک ترغیب می شوند و با هشتک من- ماسک – می زنم. تاکید بر این است که هر نوع ماسکی قابل قبول است، حتی ماسک های خانگی هم قابل قبول است.

ثابت شده که ماسک در پیشگیری از کرونا موثر است باید کاری کنیم که مردم به استفاده از ماسک ترغیب شوند و از آن استفاده کنند. به همین علت اینفوگرافی هایی برای ترغیب مردم تهیه شده است. حتی کلیپ هایی تهیه شده که نحوه تولید ماسک خانگی را به مردم آموزش می دهد تا همه مردم استفاده کنند.

مردم باید باور کنند که این کار در پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ و کرونا موثر است و اگر دو طرف استفاده کنند تا ۹۵ درصد در پیشگیری موثر است.
وقتی می شود بیماری کووید۱۹ را که می تواند برای مردم و کادر درمانی مشکلات زیاد و پیچیده ای ایجاد کند با یک ماسک ساده و ارزان و شستن مداوم دست کنترل کرد، چرا نباید از این روش استفاده کرد.

مردم ایران بسیار فهیم هستند، چقدر در ایام نوروز و ۱۳ بدر همکاری کردند و در خانه ماندند و به مسافرت نرفتند اکنون هم اگر باور کنند که ماسک چقدر می تواند از ابتلا به بیماری پیشگیری کند حتما همکاری می کنند.

ایرنا: ارزانترین و بیشترین ماسک های مورد استفاده مردم، ماسک های سه لایه است این ماسک ها برای چه مدت قابل استفاده هستند؟

تا زمانی که مرطوب شوند. ماسک های سه لایه اگر بر اثر عطسه یا بزاق دهان مرطوب شوند باید دور انداخته و تعویض شوند.

با این حساب یک نفر در ساعاتی که بیرون از خانه است، باید مثلا سه بار ماسک را تعویض کند و این یعنی اگر با نگاه خوشبینانه فرض کنیم ماسک گران نشود و بتوانند این ماسک را به قیمت دوهزار تومان در بازار آزاد تهیه کنند روزانه باید هر نفر حداقل ۶ هزار تومان برای ماسک هزینه کند، یعنی بیش از ۱۵۰ هزار تومان در ماه و برای یک خانواده در ماه رقم قابل توجهی می شود.

در هر صورت به وزارت صنعت تاکید شده که ماسک مورد نیاز مردم با قیمت مناسب و با حداقل هزینه تامین شود و در اختیار مردم قرار بگیرد.

مصوبه اجباری شدن ماسک از ۱۵ تیر چگونه اجرا می شود، ضمانت اجرایی آن چیست؟ اگر افرادی رعایت نکردند و ماسک نزدند چه برخوردی با آنها می شود؟

این مصوبه جدید است و حتما مکانیزمی برای اجرای آن در نظر گرفته می شود. ممکن است افرادی را که ماسک ندارند در برخی اماکن راه ندهند و حتما دستگاههای نظارتی هم در این مورد ورود می کنند./ ایرنا
 

ماسک ‌دریچه‌دار استفاده نکنید/ ویروس کرونا منتشر می‌شود

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 
کپی