اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

دردسر توئیت قلابی
پس از آنکه جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق امریکا در کتاب جنجالی خود فاش کرد، ترامپ یک بار از رئیس کارکنان کاخ سفید پرسیده است آیا فنلاند بخشی از روسیه است، یک کاربر در توئیتر توئیتی را منتسب به نخست‌وزیر فنلاند منتشر کرد که در آن به تمسخر امریکا را تحت نفوذ روسیه دانسته و نوشته بود: «راستش ما همین فکر را درباره ایالات متحده می‌کردیم.» این توئیت بسرعت دیده شد و36 هزار بار بازنشر شد تا اینکه دولت فنلاند اعلام کرد، توئیت غیرواقعی است و نخست‌وزیر هرگز هیچ اظهارنظری درباره کتاب بولتون نکرده است.

 

---

ناکامی حزب امانوئل مکرون
انتخابات دور دوم شوراهای شهر و روستا در فرانسه با رکوردی از میزان پایین مشارکت برگزار شد و در حالی که نامزدهای حزب امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در شهرهای بزرگ ناکام ماندند، احزاب سوسیالیست و سبز در این انتخابات خوش درخشیدند و پیش‌بینی می‌شود سبزها در شهرهای لیون، استراسبورگ، بوردو، بزانسون و انسی پیروز این انتخابات باشند. در پاریس، پایتخت فرانسه «آن ایدالگو» سوسیالیست توانست بار دیگر برای یک دوره ۵ ساله در رأس این شهر قرار گیرد. در شهر لیل هم خانم «مارتین اوبری» که نزدیک به دو دهه شهردار سوسیالیست این شهر شمال فرانسه است، بار دیگر به این سمت انتخاب شد. همچنین از مهم‌ترین اتفاق‌های این انتخابات، پیروزی 59 درصدی ادوارد فیلیپ، نخست‌وزیر فرانسه در شهر لوآور بود.

 

---

حمله مسلحانه به تالار بورس پاکستان
چهار مرد مسلح که با اسلحه و نارنجک به سالن بورس کراچی حمله کرده بودند با شلیک پلیس کشته شدند. براساس اعلام رسانه‌های پاکستان، عاملان این حمله وحشیانه با یک خودروی کرولا وارد این ساختمان فوق امنیتی شدند اما با‌وجود تیراندازی گسترده هیچ یک از حاضران آسیبی ندیدند. پلیس کراچی با بیان اینکه این ساختمان محل استقرار رؤسای بسیاری از بانک‌های خصوصی بوده است، با تأیید سلامت حاضران و کشته شدن همه عاملان حمله، از آغاز تحقیقات درباره این پرونده خبر داد.

 

---

قرنطینه سنگین در پایتخت چین
شیوع دوباره کووید19 در حومه پکن، مقامات این کشور را مجبور به اتخاذ تدابیر سختگیرانه و قرنطینه شهرستان «آنکسین» در 150 کیلومتری پایتخت چین کرد.
براساس آخرین گزارش‌ها، این محدودیت‌ها پس از ثبت ابتلای 14 مورد در یک روز برای 500 هزار سکنه مناطق مختلف پکن اعمال شد و وضعیت در«هوبئی» در مجاورت پایتخت نیز تحت نظارت قرار گرفته است.

 

---

نیم میلیون نفر؛قربانی کرونا
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 16 امروز به 10 میلیون و 267 هزار و 270 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 504 هزار و 757 نفر بود. امریکا همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان است. براساس آمار منتشر شده، تا ظهر امروز 2 میلیون و 637 هزار و 77 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 128 هزار و 437 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، برزیل با یک میلیون و 345 هزار و 254 نفر مبتلا و 57 هزار و 658 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. روسیه نیز با 641 هزار و 156 مبتلا و 9 هزار و 166 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است. در رتبه چهارم هم هند 549 هزار و 853 مبتلا و 16 هزار و 504 قربانی کووید 19 دارد. شمار مبتلایان انگلیس هم امروز به 311 هزار و 151 نفر رسید. این کشور 43 هزار و 550 نفر هم قربانی کرونایی دارد.


 

کپی