اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

رئیس پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی خبر داد

درخواست پروفایل «دی ان ای» جسد قاضی منصوری از رومانی

درخواست پروفایل «دی ان ای» جسد قاضی منصوری از رومانی

رئیس پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی از ارائه درخواست پروفایل «دی ان ای» جسد قاضی منصوری خبر داد.

 به گزارش ایسنا، سردار هادی شیرزاد در پاسخ به این سؤال که «پلیس ایران دقیقاً چه زمانی متوجه مرگ منصوری شد؟» گفت: بعد از این اتفاق، نامه‌ای از پلیس بین‌الملل بخارست به پلیس بین‌الملل تهران ارسال شد؛ در این نامه توضیحاتی در مورد مرگ منصوری داده و همچنین عنوان شده بود که این فرد خودکشی کرده و جنازه آن به واحد جنایی بخارست منتقل شده است، در این نامه هویت فرد فوت شده، غلامرضا منصوری عنوان شده بود.
وی افزود: بعد از این اتفاق، خبر به بازپرس پرونده مرتبط با منصوری منتقل شد، در مورد این حادثه قوه قضائیه سؤالاتی داشت، مجموعه سؤالات دستگاه قضا، به پلیس اینترپل ارسال و از پلیس بین‌الملل بخارست درخواست شد که اطلاعات تکمیلی را به پلیس بین‌الملل تهران ارسال کند.
سردار شیرزاد با بیان اینکه «یکی از درخواست‌های ایران از پلیس رومانی، اعزام یک تیم کارشناسی برای بررسی میدانی صحنه حادثه بود» اظهار کرد: پلیس رومانی خواهان پیگیری این درخواست از مسیر دیپلماتیک شد و به همین خاطر، از طریق قوه قضائیه درخواستی از مسیر دیپلماتیک برای کشور رومانی ارسال شد. وی در خصوص نحوه ارتباط و تعامل با پلیس بین‌الملل رومانی برای پیگیری این پرونده عنوان کرد: پلیس‌های بین‌الملل از طریق یک سامانه داخلی به‌نام «هر روز هفته و ۲۴ ساعته» دائماً باهم در ارتباطند، در این سامانه اخبار و درخواست‌ها رد و بدل می‌شود و در خصوص مجرمین تبادل نظر می‌شود، پلیس اینترپل بخارست هم یکی از این پلیس‌ها است که ارتباط دائمی با پلیس اینترپل تهران دارد.
این مقام انتظامی در خصوص عملکرد پلیس بین‌الملل بخارست در این حادثه عنوان کرد: پلیس رومانی در این ماجرا سعی کرد، آنچه که در توان داشته در اختیار پلیس بگذارد اما گاهی به خاطر نیاز به مجوز مراجع قضایی و دادستانی رومانی محدودیت‌هایی به وجود آمده و آنها اعلام کردند از مسیر دادستانی و دستگاه قضایی رومانی برای برخی هماهنگی‌ها و ارسال مستندات باید عبور شود، اما با وجود این محدودیت‌ها، مستندات متعددی را برای ایران ارسال کردند و علاوه بر این پیگیر هستند که درخواست‌های متعدد ما  هرچه زودتر به نتیجه برسد.
رئیس پلیس بین‌الملل ناجا در خصوص برخی ابهامات و مطالب مطرح شده در خصوص زنده بودن منصوری، گفت: بعد از اعلام رسمی خبر این حادثه، بلافاصله از اینترپل بخارست در خصوص هویت فرد فوت شده و نحوه حادثه سؤال شد و آنها در مستنداتی که اخیراً مطرح کردند توضیح داده‌اند که فرد فوت شده، بر اساس مستندات و مدارکی که به همراه داشته تعیین هویت شده و مرگ این فرد را پلیس رومانی به‌نام «غلامرضا منصوری» تأیید و برای ما ارسال کرده است.
وی البته این نکته را هم افزود: برای تعیین قطعی هویت فرد فوت شده، حتماً به مستندات دیگری از جمله «دی ان ای» نیاز است و درخواست پروفایل «دی ان ای» را ارسال کرده‌ایم و پلیس اینترپل رومانی هم اعلام کرده که پروفایل «دی ان ای» در دست آماده‌سازی است و بزودی به ایران ارسال می‌شود.
این مقام انتظامی درخواست دیگر ایران را اعلام شرح کامل ماوقع  عنوان کرد و افزود: حضور تیم کارشناسی جنایی در محل حادثه، میدان عمل و مواضعی که مستندات این اتفاق در آنجا نگهداری می‌شود درخواست اصلی ایران بوده و همچنان پیگیر به نتیجه رسیدن این درخواست هستیم. سردار شیرزاد در خصوص مطالب مطرح شده در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها در خصوص عامل یا عوامل مرگ منصوری عنوان کرد: تاکنون هیچ مستندی از سوی پلیس رومانی در خصوص عامل یا عوامل مرگ منصوری به ایران ارسال نشده و پلیس رومانی قول داده در روزهای آینده اطلاعات بیشتری  در اختیار پلیس بین‌الملل تهران قرار دهد. وی همچنین عنوان کرد که تنها مرگ غلامرضا منصوری و هویت جنازه توسط پلیس رومانی اعلام رسمی شده و مستند دیگری در خصوص عامل یا عوامل این مرگ برای ما ارسال نشده است. سردار شیرزاد در ادامه مجدداً تأکید کرد با وجود مدارک ارائه شده توسط پلیس بین‌الملل رومانی، ایران پیگیر دریافت مدارک تعیین هویت قطعی است. وی در خصوص خبرهای مطرح شده در خصوص حضور یک ایرانی، لحظاتی قبل از مرگ منصوری در هتل محل اقامت او، با تکذیب این دست از اخبار تأکید کرد: هیچ پیام رسمی از سوی اینترپل در خصوص این موضوع ارسال نشده است و بحث‌های مطرح شده در رسانه با توجه به اینکه پیامی از سوی پلیس بخارست ارسال نشده مورد تأیید نیست.
حجت‌الاسلام غلامرضا منصوری قاضی بازنشسته اجراییات بخش لواسانات، بازپرس شعبه ۹ دادسرای کارکنان دولت و قاضی دادسرای فرهنگ و رسانه و متهم ردیف نهم پرونده اکبر طبری بود که محاکمه‌اش از 18 خرداد ماه سال‌جاری آغاز شد. او متهم شده بود زمانی که به‌عنوان قاضی وقت اجرای لواسان فعالیت داشته، از حسن نجفی متهم ردیف دوم پرونده طبری، مبلغ ۵۰۰ هزار یورو به‌عنوان رشوه دریافت کرده است. 30ام خرداد ماه سال‌جاری پلیس بین‌الملل رومانی اعلام کرد غلامرضا منصوری که در هتل دوک بخارست اقامت داشت، درگذشته است. بعد از انتشار خبر درگذشت او پرسش‌هایی درباره نحوه مرگ اعم از خودکشی یا قتل عنوان شد و در روزهای گذشته نیز درشبکه‌های اجتماعی این گذاره مطرح شده است که شاید خبر درگذشت او صحت نداشته باشد. حال به گفته رئیس پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی کشورمان شفاف شدن موضوع به کشور رومانی و میزان همکاری این کشور بستگی دارد.

پرونده منصوری مبهم است
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد آخرین وضعیت پرونده قاضی منصوری و اینکه «آیا دولت رومانی گزارش یا اطلاعاتی را در مورد این پرونده به دولت ایران ارائه کرده است» اظهار کرد: این پرونده دارای ابهاماتی است؛ همان موقعی که این اتفاق افتاد ما از دولت رومانی خواستیم که در این زمینه شفاف‌سازی کند و اطلاعات لازم را در این مورد در اختیار ما قرار دهد. سید عباس موسوی با بیان اینکه «متأسفانه تاکنون چنین اتفاقی از سوی دولت رومانی رخ نداده است» ادامه داد: وزارت خارجه، سفارت ایران در رومانی، قوه قضائیه و پلیس اینترپل ایران پیگیر این موضوع هستند و ما درخواست داریم که هر آنچه را در این زمینه اتفاق افتاده دولت رومانی به‌صورت رسمی به ما اعلام کند. همان‌طور که اشاره شد جز اخباری که در رسانه‌ها منتشر شده ما خبرجدیدی  دریافت نکرده‌ایم و کماکان خواستار روشن شدن تمام ابعاد این قضیه هستیم. موسوی اضافه کرد: من در همین جا بار دیگر از دولت رومانی می‌خواهم که در اسرع وقت با توجه به حساسیت و پیچیدگی پرونده ما را در جریان اخبار دقیق و تکمیلی آن قرار دهد.
کپی