اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

آتش همچنان مراتع ارتفاعات هرم فارس را می‌سوزاند

آتش همچنان مراتع ارتفاعات هرم فارس را می‌سوزاند

زبانه‌ها و شعله‌های آتش از شامگاه پنجشنبه پنجم تیرماه ۹۹ تاکنون(نهم تیرماه)بر جان مراتع و پوشش گیاهی ارتفاعات هرم در مرز بین شهرستان‌های لارستان و خنج در استان فارس افتاده و خبرهای رسیده از منابع محلی حاکی است که آتش همچنان می‌تازد.

بخشی از آین آتش سوزی،شنبه  با تلاش های نیروهای مردمی و امدادی با امکانات ناچیز و محدود خاموش شد اما مجدد و به گفته منابع محلی تنها ساعاتی بعد از آتش سوزی در ارتفاعات و کوه های سخت گذر هرم زبانه کشید و هنوز خاموش نشده است.

یکی از منابع محلی روستای هرم گفت: آتش از چندین نقطه هجوم آورده و وزش شدید باد باعث شده که وسعت آتش سوزی هر لحظه بیشتر شود.

علی پور می گوید: آتش حتی به دامنه های نزدیک روستای هرم و خرم دره و باغ های موجود در این روستاها رسید که با تلاش نیروهای مردمی و امدادی آتش در سریع ترین زمان خاموش شد.

وی گفت: نیروهای مردمی و بومی هم اینک بر روی قله های مرتفع و کوه های اطراف هرم و از چندین نقطه مشغول خاموش کردن آتش هستند، اما وزش باد از صبح امروز تاکنون هر لحظه بر وسعت آتش سوزی می افزاید.

مختار عباسی فرماندار خنج نیز می گوید که رایزنی و مکابات لازم برای استقرار مجدد هلی کوپتر از استان فارس و ستاد مدیریت بحران تا حدودی صورت گرفته ولی تاکنون اقدام خاصی در این زمینه انجام نشده است.

احمد دلاور معاون فرماندار ویژه لارستان نیز گفت: بخش مربوط به شهرستان لارستان از همان دو روز گذشته و با تلاش و پیگیری های فرماندار خاموش شد و اکنون وسعت آتش سوزی بیشتر مربوط به شهرستان خنج است اما همچنان نیروهای امدادی لارستان در منطقه حضور دارند و با کمک منابع محلی ونیروهای مردمی در تلاش برای فرونشاندن آتش هستند.

معاون فرماندار ویژه لارستان گفت: باد و گرمای سوزان و خشکی علف های هرز و همچنین پوشش انبوه مرتعی در منطقه بر شدت و گسترش آتش سوزی در ارتفاعات هرم طی این چند روز افزوده است.

دلاور گفت: به دلیل سخت‌گذر بودن منطقه و با هماهنگی‌های انجام شده، یک فروند بالگرد هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی از شیراز از ظهر جمعه (ششم تیرماه) به منطقه نامبرده اعزام شد و بخش عظیمی از آتش را خاموش کرد.

استانداری فارس درخواست بالگرد آب پاش کرد

رحیم آزادی مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس نیز گفت: به دلیل سخت گذر بودن منطقه و وجود صخره های خشن و وزش شدید باد امکان خاموش کردن آتش با نیروهای مردمی و امکانات محدود ممکن نیست.

وی اضافه کرد: با تلاش استاندار فارس در حال رایزنی با سازمان مدیریت بحران و مقامات کشوری برای استقرار و اعزام یک فروند بالگرد آب پاش در منطقه هستیم.

از مجموع بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار هکتار عرصه جنگلی و مرتعی درشهرستان لارستان حدود ۹۰ درصد آنها منابع ملی است.

شهرستان لارستان به مرکزیت لار در فاصله ۳۷۸ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد./ ایرنا


 

کپی