اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹

آتش از سمت دره ژاله پاوه همچنان زبانه می‌کشد

آتش از سمت دره ژاله پاوه همچنان زبانه می‌کشد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه گفت: از سه نقطه کانون آتش‌سوزی در منطقه حفاظت شده «بوزین و مرخیل»، فقط به دره «ژاله» برای مهار آتش تسلط نداریم.

از روز پنجشنبه  آتش به جان منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل  واقع در مناطق مرزی شهرستان پاوه به مساحت حدود ۲۴ هزار هکتار افتاده و زبانه می کشد.

زبانه های آتش علاوه بر سوزاندن طبیعت منطقه به جان «مختارخندانی» از مؤسسین انجمن ژیوای شهرستان پاوه، «یاسین کریمی» عضو کمیته عملیاتی این انجمن و نیز «بلال امینی» از نیروهای مردمی نیز رحم نکرد و خانواده های این عزیزان را سیاه پوش کرد.

جلیل بالایی روز دوشنبه در خصوص روند مهار آتش در منطقه بیان داشت: ۲ نقطه از کانون آتش سوزی منتهی به جوانرود و کلاشی کاملا مهار شده اما آتش همچنان در منطقه دره ژاله به سمت باینگان شعله ور است و دلیلش هم تسلط نداشتن به طبیعت آنجاست.

آنگونه که بالایی گفت: برای مهار آتش در منطقه  به اندازه لازم بسیج نیرو و امکانات شکل گرفته است.

وی در پاسخ به امکان اعزام بالگرد به منطقه نیز گفت: تاکنون چنین درخواستی از ما نشده و اگر لازم باشد می توانیم طبق توافق بین سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و وزارت دفاع، درخواست اعزام بالگرد برای اطفاء آتش داشته باشیم.

بالایی همچنین از ایجاد چند مسیر آتش بر به وسیله ماشین آلات سنگین در منطقه خبر داد و افزود: پوشش مرتع در منطقه بیشتر از جنگل است و همین موضوع باعث شده تا آتش با سرعت در حال عبور از منطقه باشد.

فریدون یاوری مدیرکل محیط زیست استان نیز در گفت و گو با ایرنا از برآورد خسارت آتش به ۴۳۰ هکتار از منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع بوزین و مرخیل  تا غروب روز شنبه خبر داد.

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل باهدف حمایت از گونه با ارزش شوکا و ارزش‌های رویشگاهی با مساحت ۲۳ هزار و ۷۲۴ هکتار در پاییز ۱۳۷۴ به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع و در سال ۱۳۷۸ حفاظت شده اعلام شد.

شهرستان پاوه در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و در منطقه ای کوهستانی واقع شده که بیش از ۷۷ هزار هکتار منابع ملی شامل جنگل و مرتع دارد، منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل حدود ۲۳ هزار ۷۲۴ هکتار مساحت دارد و در منطقه صفر مرزی در بخش باینگان واقع شده است.

استان کرمانشاه ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار هکتار مساحت دارد که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است./ ایرنا

کپی