اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

استان اصفهان رتبه سوم تولید عسل در کشور

استان اصفهان رتبه سوم تولید عسل در کشور

استان اصفهان با تولید بیش از ۱۴ هزار تن عسل و فرآورده‌های آن رتبه سوم تولید عسل را در کشور دارد.

رئیس اداره روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، تولید ۹ و نیم درصد از میزان عسل تولید شده در کشور را سهم استان اصفهان دانست و گفت: در این استان چهار هزار و ۶۲۶ نفر زنبوردار این میزان عسل را از ۹۱۷ هزار کندو برداشت می‌کنند.

سید کسری بابایی، میانگین برداشت عسل از هر کندو را حدود هفت کیلوگرم بیان کرد و افزود: همچنین پارسال دیگر فرآورده‌های حاصل از زنبور عسل ۲۷۲ کیلو گرم ژل رویال، ۱۸۰ تن موم، ۹ و نیم تن بره موم، بیش از ۲۴ تن گرده گل و ۱۲ گرم زهر عسل بوده است.
وی، سرانه تولید عسل در استان اصفهان را به ازای جمعیت آن هزار و ۶۰۰ گرم برشمردو گفت: سرانه تعداد کلنی به ازای هر زنبور دار در این استان ۱۹۸ کلنی بوده است.
رئیس اداره روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: شهرستان نجف آباد در استان با وجود هزار و ۵۶۹ نفر زنبور دار بیشترین تولیدات عسل و فرآوده‌های آن را دارد و پس از این شهرستان‌های دیگری به ترتیب اصفهان، شهرضا، خمینی شهر و خوانسار بیشترین میزان تولیدات عسل را دارد.
سید کسری بابایی، همچنین شهرستان خوانسار را دارای بیشترین میزان تعدادکارگاه‌های بسته بندی فرآورده‌های تولید عسل معرفی کردو گفت: در استان اصفهان بیش از صد واحد بسته بندی فرآوده‌های تولید عسل فعال است.
وی افزود: شهرستان نجف آباد با بیشترین تعداد زنبوردار در استان از جایگاه نخست تولید عسل در استان برخوردار است./ صداو سیما

کپی