اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

تحسین فاطمه معتمدآریا از «افسانه‌ی یک نجیب‌زاده‌ی ایرانی»

تحسین فاطمه معتمدآریا از «افسانه‌ی یک نجیب‌زاده‌ی ایرانی»

رمان «افسانه‌ی یک نجیب‌زاده‌ی ایرانی» نوشته محسن دامادی چندی‌ست روانه بازار نشر شده است.

رمان «افسانه‌ی یک نجیب‌زاده‌ی ایرانی» که روایتگر دورانی از تاریخ ایران در حدفاصل سال‌های ۱۳۳۲ تا ۱۳۸۸ است، به زیبایی نمایی باورمند از وقایع و رویدادهای این سال‌های ملتهب را ارائه می‌دهد.

در بخشی از کتاب آمده: «… گفتم قبول. اگه زود نمی‌گفتم ممکن بود اما و اگر بیاید. ناباورانه نگاهم کرد. گفتم به یک شرط. در سیمای محتاط و یا به زبان قلب او، ترسوی من چی دید؟… تند لباس پوشید. نه مثل همیشه. اصرار نکردم دکمه‌های مانتویش را ببندد یا گره روسری‌ را سفت کند. دو تکه روبان سبز به مچ دست‌ها بست. به رو نیاوردم. حالت کودکی داشت. با شوقی که کودک باید داشته باشد و او هرگز نداشت. چه زود بزرگ شد. چه زود خانم شد…»
فاطمه معتمدآریا بازیگر سینمای ایران که این رمان را خوانده است درباره‌اش نوشت: «چند روزی است در حال خواندن رمانی خاص و دوست‌داشتنی هستم، رمانی به نام «افسانه‌ی یک نجیب‌زاده‌ی ایرانی» که سرشار از ظرافت‌های داستانی؛ سه دوره تاریخی از مرداد ۳۲ تا تحولات ۸۸ را روایت می کند.
این ظرافت‌ها و همچنین خط باریک روایت رمان باعث شده که تحولات شخصی، سیاسی و اجتماعی آدم‌ها از مرداد سال ۳۲ تا تحولات ۸۸ برایم بسیار ملموس باشند به شکلی که در پاره‌ای از قسمت‌ها انگار مرور ذهن خود من هستند. از چیزهایی که در این رمان دوست داشتم شخصیت زنان بود؛ زنانی درخشان و درست و دل‌نشین…»
چاپ نخست کتاب رمان «افسانه‌ی یک نجیب‌زاده‌ی ایرانی» در ۲۰۳ صفحه و به بهای ۴۰ هزار تومان توسط نشر چشمه چاپ و منتشر شده است.
خواندن این رمان جذاب را به علاقمندان کتاب توصیه می‌کنیم./بانی فیلم

کپی