اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

53 معترض هنگ کنگی دستگیر شدند

53 معترض هنگ کنگی دستگیر شدند

پس از آنکه زد و خوردهایی در جریان اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیز روز یکشنبه در هنگ‌کنگ علیه قانون امنیت ملی جدید به وقوع پیوست، دست‌کم ۵۳ تن بازداشت شدند.

 به نوشته روزنامه دیلی میل، پلیس ضد شورش هنگ‌کنگ در صحنه تجمعات صدها تن که به عنوان "اعتراضات سکوت" علیه قانون جنجالی جدید برنامه‌ریزی شده بود، حضور داشتند. این قانون قرار است از سوی دولت چین اجرایی ‌شود.

با این حال، معترضان هنگ‌کنگی سرود خواندند و شعارهایی خطاب به پلیس سر دادند و بعد کشمکشی میان آن‌ها و نیروهای امنیتی رخ داد و پلیس از اسپری فلفل برای متفرق کردن بخشی از جمعیت استفاده کرد. پلیس هنگ‌کنگ در پیامی از بازداشت ۵۳ تن با اتهام تجمع غیرقانونی خبر داد.

قانون پیشنهادی امنیت ملی، نگرانی فعالان دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگ را برانگیخته است. عده‌ای باور دارند که این اقدام، خودمختاری گسترده‌ای که در زمان تحویل حاکمیت این دولت‌شهر در سال ۱۹۹۷ از بریتانیا به چین وعده داده شد، محدود می‌کند.  

یک معترض ۴۴ ساله گفت: «دولت می‌خواهد ما را خفه کند. ما باید بایستیم و علیه تمام کسانی که مردم هنگ‌کنگ را از حق آزادی محروم می‌کنند، اعتراض کنیم.»

این راهپیمایی سکوت، یک روز پس از آن برگزار شد که پلیس هنگ‌کنگ از صدور مجوز برای یک راهپیمایی سالانه در اول ژوئیه به مناسبت اعطای حق حاکمیت هنگ‌کنگ از بریتانیا به مقام‌های چینی امتناع کرد./ایسنا

 

---
---
---
---
کپی