اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

دستگیری سارقان تابلوی معروف
سارقان تابلوی «دختر جوان غمگین» از آثار هنری «بنکسی» هنرمند معروف خیابانی که هنوز هیچ کس نام و نشان واقعی او را نمی‌داند، دستگیر شدند. این اثر به یاد قربانیان حمله داعش به پاریس در سال 2015 بر در سالن کنسرت «باتاکلان» این شهر تصویر شده بود. سارقان پس از ماه‌ها فرار، در ایتالیا شناسایی شدند. به گزارش پلیس فرانسه، عاملان این سرقت که سال گذشته با کندن در سالن کنسرت، آن را به سرقت برده بودند، هفته پیش پس از کشف تابلو در ایتالیا شناسایی و هر 6 نفر بازداشت شدند. براساس اعلام پلیس دو نفر از بازداشت شدگان سارقان اصلی هستند و 4 نفر نیز به جرم پنهان کردن تابلو دستگیر شده‌اند.

 

---

شکنجه مرگبار  در بازداشت پلیس
مرگ پدر و پسر هندی که به اتهام زیر پا گذاشتن قوانین قرنطینه در منطقه «توثوکودی» در بازداشت پلیس بودند، با شکایت خانواده آنها جنجال آفرین شد.
براساس اسناد پلیس ایالت«تامیل نادو»، «جایاراج» 59 ساله و پسرش «بنیکس» 31 ساله به‌دلیل تعطیل نکردن موبایل فروشی‌شان پیش از ساعت 8 عصر بازداشت شده بودند. تحقیقات این پرونده ادامه داشت تا اینکه گزارش مرگ آنها به خانواده‌شان اعلام شد. بازماندگان این پدر و پسر که از این اتفاق شوک زده شده‌اند، با شکایت به دادگاه، پلیس را به شکنجه سخت عزیزانشان متهم کرده و خواستار پاسخگویی شدند.
در پی این اتفاق دولت هند از پرداخت 26 هزار و 450 دلار غرامت به خانواده قربانیان خبر داد. این در حالی بود که دو افسر پلیس مسئول در این پرونده تعلیق شدند و در راستای آرام کردن شرایط، چندین مقام پلیس این منطقه نیز تغییر کردند.

 

---

جنجال تازه ترامپ
در حالی که تظاهرات‌های علیه نژادپرستی و خشونت پلیس در امریکا رو به افزایش است، «دونالد ترامپ» با انتشار تصاویری از مظنون پرونده تخریب مجسمه «اندرو جکسون» به خشم مردم دامن زد. این نارضایتی به فضای مجازی هم کشیده شد و در حالی که برخی کاربران اقدام ترامپ را به روش «غرب وحشی» و اشتباه می‌دانستند، شماری از هواداران او نیز اقدام او را برای کنترل خشونت مؤثر خواندند. اندرو جکسون هفتمین رییس جمهوری ایالات متحده و خودش نیز یک برده دار بود.

 

---

ضربه سنگین  به اقتصاد عربستان
محدودیت اعمال شده در زمینه ممنوعیت ورود حجاج خارجی به شهرهای مکه و مدینه به‌دلیل کنترل ویروس کرونا، تأثیر چشمگیری بر اقتصاد بحران زده عربستان خواهد گذاشت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت عربستان سالانه 12 میلیارد دلار از حج عمره و تمتع به دست می‌آورد اما محدودیت حج امسال، علاوه بر هتل‌های خالی، بسیاری از کسب و کارهای فعال در حج را نیز به تعطیلی کشانده است.

 

عبور مبتلایان از 10 میلیون نفر
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 16 امروز به 10 میلیون و 108 هزار و 738 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 501 هزار و 868 نفر بود. امریکا همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان است. براساس آمار منتشر شده، تا ظهر امروز 2 میلیون و 596 هزار و 771 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 128 هزار و 152 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، برزیل با یک میلیون و 315 هزار و 941 نفر مبتلا و 57 هزار و 103 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. روسیه نیز با 634 هزار و 437 مبتلا و 9 هزار و 73 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است. در رتبه چهارم هم هند 530 هزار و 924 مبتلا و 16 هزار و 124 قربانی کووید 19 دارد. شمار مبتلایان انگلیس هم امروز به 310 هزار و 250 نفر رسید. این کشور 43 هزار و 514 نفر هم قربانی کرونایی دارد.

کپی