اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت ، مهمترین آبشار فصلی استان یزد

آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت ، مهمترین آبشار فصلی استان یزد

آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت، یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی استان یزد به شمار می‌رود. دره گاهان با وجود درختانی زیبا و همچنین آبشاری شگفت انگیز به تفرجگاهی دیدنی برای گردشگران مبدل شده‌است.

 

یکی از زیباترین پدیده‌های زمین شناسی که در دل طبیعت یافت می‌شود، آبشارها هستند. این جاذبه‌ی طبیعی در مناطق مختلفی از کشور وجود دارد که زیبایی‌های آن را چند برابر کرده‌است. در قلب استان یزد نیز آبشارهای زیادی وجود دارد که به جاذبه‌ای گردشگری مبدل شده‌اند. برخی از این آبشارها به صورت دائمی و برخی از آن‌ها به صورت فصلی در جریان هستند.از جمله‌ی این آبشارها می توان به آبشار ندوشن، آبشار چشمه تامهر تفت، آبشار غربالبیز و آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت اشاره کرد. بنابراین اگر یزد را برای سفر خود در نظر گرفته‌اید حتماً بازدید از آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت را در برنامه‌ی گردش خود قرار دهید.

آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت

در این مقاله ما شما را با آبشار زیبای درگاهان (دره گاهان) تفت بیشتر آشنا می‌کنیم که دیدن آن خالی از لطف نیست.

مشخصات آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت

آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت، آبشاری فصلی بوده که در جنوب غربی شهر تفت و در بخش ورودی از سمت استان فارس قرار گرفته‌است. این آبشار ارتفاعی بیش از ۲۰ متر داشته که از شروع فصل بهار تا اوایل فصل تابستان آب آن از سرچشمه‌های شیرکوه ییلاقات ده بالا و طرزجان به این سمت در حال جریان است و در ارتفاعات بالای بیست متر به آبشار مبدل می‌شود.

آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت

آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت، در دره‌ای زیبا در دامنه‌ی شیرکوه واقع گردیده و آب آن نتیجه‌ی بارش و ذوب تریجی برف‌های شیرکوه است.

آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت

ویژگی منحصربه فرد این آبشار

دره گاهان، دره ای است که در زمان های کهن برای برپایی جشن ها و مراسم از آن استفاده می‌شده و در مواقعی از سال به دلیل کم آبی خشک شده ولی در زمان پرآبی زیبایی آن وصف ناپذیر است.

آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت

یکی از ویژگی‌های فوق العاده‌ی آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت، وجود سنگ‌هایی مساعد برای صخره نوردی در کنار آبشار است. همین امر سبب شهرت این آبشار منحصربه فرد شده‌است. در این منطقه همچنین طرح‌هایی اکوتوریستی و تفرجگاهی به مرحله‌ی اجرا در آمده که موجب جذب افراد بسیاری به این منطقه گردیده است.

آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت

آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت در منطقه‌‌ای ییلاقی در قلب کویر واقع گردیده که با برخورداری از آب و هوایی مطبوع، دره‌ای منتهی به آبشار، منطقه‌ای منحصربه فرد برای صخره نوردی و همچنین آبشاری شگفت انگیز گردشگران بسیاری را مجذوب خود کرده‌است.

مسیر دسترسی به آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت

برای رسیدن به آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت که زیباترین آبشار یزد به شمار می‌رود کافی است این مسیر را پیش رو داشته باشید. در ابتدای ورودی تفت از سمت جاده‌ی ابرکوه، جاده‌ای فرعی مشاهده می‌گردد که به آبشار منتهی می‌گردد. از شروع جاده تا آبشار تنها ۵ کیلومتر فاصله وجود دارد که ۵۰۰ متر انتهایی را با پای پیاده باید طی نمود. از جمله زیبایی‌هایی که در مسیر آن را مشاهده خواهید کرد، آب نماهای زیبایی است که آبی روان در آن‌ها جاری است.

آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت

طبیعت زیبای منطقه

شیرکوه مناطق طبیعی بسیاری را در برگرفته‌است. در دل دامنه‌ی شیرکوه درختانی با میوه‌های سردسیری مشاهده می‌گردد. این منطقه جاذبه‌های طبیعی چون غارها و کوه‌هایی زیبا داشته که برخی از آن‌ها شامل برفخانه دایمی طرزجان، غار زیبای نباتی و کوه فوق العاده زیبای عقاب است. این منطقه همچنین مناطق ییلاقی را چون فراشاه(اسلامیه)، بیداخوید، سانیچ، منشاد، سخوید، نیر، توده، زردین و تنگ چنار با کوچه باغ های قدیمی و زیبای انار را شامل شده که زیبایی‌های منطقه را دو چندان کرده‌اند.

آبشار درگاهان (دره گاهان) تفت

در این منطقه همچنین آبشاری فصلی به چشم می‌خورد که به نام آبشار دره آریز در بخش جنوبی شیرکوه مشهور است. در این منطقه پیست اسکی زمستانه نیز وجود دارد که افراد بسیاری را جذب خود کرده‌است.

 

کپی