اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

پیش‌بینی خونریزی بعد از جراحی با یک آزمایش جدید

پیش‌بینی خونریزی بعد از جراحی با یک آزمایش جدید

پژوهشگران امریکایی به ابداع آزمایش جدیدی موفق شده‌اند که احتمال خطر خونریزی را پس از عمل جراحی ممکن می‌سازد.

به گزارش مدیکال‌اکسپرس، اختلال در لخته شدن خون پس از جراحی یا آسیب‌ رسیدن به بدن می‌تواند به خونریزی شدید بیمار منجر شود.

گروهی از پژوهشگران "بیمارستان عمومی ماساچوست"(MGH)، یک ابزار جدید، کم‌هزینه و قابل حمل ابداع کرده‌اند که می‌تواند توانایی خون برای لخته شدن را مورد بررسی قرار دهد.

آزمایش‌های قدیمی لخته شدن خون، به چندین ساعت زمان نیاز دارند اما این گروه پژوهشی، آزمایش جدیدی موسوم به "iCoagLab" ارائه داده‌اند که می‌تواند کار خود را طی چند دقیقه انجام دهد.

در آزمایش iCoagLab، از یک ابزار لیزری ارزان قیمت استفاده می‌شود که تنها به چند قطره خون بیمار نیاز دارد. نوساناتی که با کمک لیزر دیده می‌شوند، نشان می‌دهند که آیا خون می‌تواند به طور کامل لخته شود یا توانایی لخته شدن را ندارد.

پژوهشگران در این پروژه، iCoagLab را با یک آزمایش معمولی لخته شدن خون مقایسه کردند و نمونه خون ۲۷۰ بیمار را مورد بررسی قرار دادند.

در نمونه‌های خون همه بیماران، ارتباط خوبی میان نتایج iCoagLab و آزمایش معمولی وجود داشت. ارزیابی‌ها نشان دادند که iCoagLab مانند آزمایش معمولی، حساسیت بالایی در تشخیص خطر خونریزی دارد و میزان دقت آن بالاتر است.

پژوهشگران اخیرا یک نسخه دستی از این فناوری را ابداع کرده‌اند که به پزشکان امکان می‌دهد تا به سادگی، یک قطره خون را روی یک کارتریج یک بار مصرف قرار دهند و نتایج مورد نیاز را طی یک دقیقه به دست بیاورند.

"سیمانتینی نادکارنی"(Seemantini Nadkarni)، استادیار بخش پزشکی "دانشگاه هاروارد"(Harvard University) و از پژوهشگران این پروژه گفت:  ابداع iCoagLab می‌تواند یک قابلیت پیشرفته بالینی برای شناسایی فوری بیمارانی باشد که به اختلال در لخته شدن خون مبتلا هستند.
این آزمایش می‌تواند امکان مراقبت بهتر از بیمار را فراهم کند، به ارزیابی خطر خونریزی بپردازد و درمان‌هایی را براساس نقص انعقاد هر بیمار ارائه می‌دهد تا از خونریزی خطرناک آنها پیشگیری کند.

این پژوهش، در مجله "Thrombosis and Haemostasis" به چاپ رسید./ ایسنا

 

 

کپی