اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

دیوار مرزی دردسرساز ترامپ

دیوار مرزی دردسرساز ترامپ

گروه جهان – بالاخره دیوار مرزی امریکا – مکزیک کار دست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا داد و روز جمعه به وقت واشنگتن قضات یک دادگاه استیناف درباره بودجه این دیوار حکم داده و اعلام کردند، ترامپ به‌طور غیرقانونی 2.5 میلیارد دلار از بودجه ساخت و ساز ارتش را به این دیوار اختصاص داده است.
به‌گزارش الجزیره، به موجب رأی موافق دو قاضی و رأی مخالف یک قاضی دادگاه استیناف، ترامپ، اختیار انتقال خودسرانه 2.5 میلیارد دلار از بودجه ارتش به ساخت دیوار مرزی امریکا – مکزیک را نداشته و تنها کنگره است که صلاحیت دارد درباره انتقال و جابه‌جایی بودجه‌ها تصمیم‌گیری کند. این دادگاه همچنین حکم داده است که ساخت دیوار جزو تهدیدهای زیست محیطی به شمار می‌رود. تابستان گذشته دیوان عالی امریکا با یک رأی‌گیری کاملاً ایدئولوژیک 5 بر 4 (5 قاضی جمهوریخواه در مقابل 4 قاضی دموکرات) رأی به بلامانع بودن انتقال بودجه پنتاگون به بخش ساخت دیوار مرزی داده و همین مسأله راه را برای ترامپ هموار کرده بود.
ساخت دیوار مرزی یکی از وعده‌های انتخاباتی سال 2016 ترامپ بود و او پس از روی کار آمدن تلاش‌های بسیاری برای اجرایی کردن این طرح انجام داد و بودجه‌های هنگفتی را برای ساخت این دیوار از کنگره درخواست کرد اما پس از آنکه مجلس نمایندگان به این تقاضاهای بودجه‌ای پاسخ نداد، ترامپ با بهانه تهدید امنیت ملی از بودجه ارتش برای اجرای وعده انتخاباتی خود استفاده کرد. رئیس جمهوری امریکا در روزهای اخیر هم به آریزونا سفر کرد و مقابل بخش‌های ساخته شده دیوار مرزی عکس تبلیغاتی گرفت تا بهره لازم را برای انتخابات 2020 ببرد اما حالا با رأی دادگاه استیناف این نمایش تبلیغاتی می‌تواند به ضرر ترامپ باشد.

کپی