اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

دردسر «شهید» خواندن بن لادن
عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در سخنانی در پارلمان کشورش ضمن انتقاد از امریکا و سیاست خارجی نخست‌وزیران قبلی پاکستان در قبال واشنگتن، اسامه بن لادن، بنیانگذار گروه تروریستی القاعده را «شهید» نامید و گفت: «ما با ایالات متحده امریکا در جنگ علیه تروریسم همکاری کردیم، اما آنها اینجا آمدند و او (بن لادن) را به قتل رساندند، او را شهید کردند... آنها به ما [راجع به این عملیات] اطلاع نداده بودند، علی رغم این واقعیت که ما ۷۰ هزار تن را در جنگ علیه تروریسم از دست داده‌ایم.» عمران خان همچنین مشارکت پاکستان با امریکا در جنگ علیه تروریسم را یک «اشتباه» خواند.
---
 
ممنوع الورودها به اروپا
اتحادیه اروپا اعلام کرد با باز شدن مرزهای کشورهای قاره سبز از ابتدای جولای (11 تیرماه)، ورود شهروندان امریکایی، برزیلی و روس در راستای کنترل کرونا ممنوع خواهد بود. سفرای 27 کشور عضو اتحادیه اروپا عصر جمعه در نشستی محدودیت‌های جدیدی را اتخاد کردند که براساس آن نمایندگان به مجوز ورود 18 کشور به اروپا رأی مثبت دادند و این بیانیه به تصویب رسید. این در حالی است که دیپلمات‌های اروپایی تبادل مسافر با چین را نیز محدود به پکن کردند. گفته می‌شود تصمیم اروپا برای اعمال ممنوعیت ورود شهروندان سه کشور امریکا، برزیل و روسیه پس از آن اتخاذ شد که آمارهای ابتلا به کرونا در این سه کشور همچنان بدون توقف در حال افزایش است.
 
---
چین تحریم ویزایی شد
مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا اعلام کرد، واشنگتن از این پس برای مقام‌های حزب کمونیست چین که مسئول محدود کردن آزادی‌ها در هنگ کنگ هستند، ویزا صادر نمی‌کند. او البته هیچ اشاره‌ای به‌نام مقام‌های چینی مشمول تحریم ویزایی نکرد. این تصمیم واکنشی است به قانون امنیتی جدید هنگ کنگ که ماه گذشته در پارلمان چین تصویب شد.
 
---
انتقاد عجیب ترامپ از شهرداران دموکرات
دونالد ترامپ در اقدام جدیدش علیه دموکرات‌ها، به شهرداران شیکاگو و بالتیمور تاخت و با انتقاد از آمار بالای جرم در این شهرها، آنها را با افغانستان، هندوراس و گواتمالا قیاس کرد و گفت: «زندگی در این شهرها مانند ماندن در جهنم است. شیکاگو حتی از افغانستان هم بدتر است.»
 
---
آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 16 امروز به 9 میلیون و 930 هزار و 635 نفر رسید. آمار قربانیان  497 هزار و 492 نفر بود. امریکا همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان است. براساس آمار منتشر شده، تا ظهر امروز 2 میلیون و 553 هزار و 68 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 127 هزار و 640 نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، برزیل با یک میلیون و 280 هزار و 54 نفر مبتلا و 56 هزار و 109 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. روسیه نیز با 627 هزار و 646 مبتلا و 8 هزار و 969 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است. در رتبه چهارم هم هند 510 هزار و 672 مبتلا و 15 هزار و 712 قربانی کووید 19 دارد. شمار مبتلایان انگلیس هم امروز به 309 هزار و 360 نفر رسید. این کشور 43 هزار و 414 نفر هم قربانی کرونایی دارد.
کپی