اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

برنامه اردن برای مقابله با طرح الحاق/اخراج سفیر، تعلیق روابط و لغو توافق گازی

برنامه اردن برای مقابله با طرح الحاق/اخراج سفیر، تعلیق روابط و لغو توافق گازی

منابع اسرائیلی از احتمال اقدام اردن برای فراخواندن سفیر این کشور از تل‌آویو درصورت اجرای طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری خبر دادند.

به نوشته روزنامه رأی الیوم، منابع سیاسی آگاه اعلام کردند که "غسان المجالی"، سفیر اردن در اراضی اشغالی به نهادهای دیپلماتیک رژیم صهیونیستی هشدار داده که اگر این رژیم گامی در جهت اجرای الحاق کرانه باختری و دره اردن به اراضی اشغالی بردارد، کشورش در اعتراض به این اقدام، وی را فرامی‌خواند.

رادیو ارتش اسرائیل به نقل از منابع مذکور گزارش داد، ممکن است که فراخواندن المجالی اولین اقدام از جمله اقداماتی باشد که اردن درحال بررسی آنها است.

این منابع گفتند، ازجمله اقداماتی که اردن درحال بررسی آن است؛ می‌توان به تعلیق روابط نه قطع کلی آن، اخراج سفیر اسرائیل از اردن، بستن سفارتخانه دولت این رژیم در امان، توقف توافق گازی بین دوکشور و کاهش سطح امنیت در طول مرزها اشاره کرد.

در همین حال، "عودید عیران"، سفیر سابق تل‌آویو در اردن گفت که اردنی‌ها قطعاً سفیر رژیم اشغالگر در امان را احضار و روابط را تعلیق خواهند کرد.

وی افزود، اما برخی اقدامات وجود دارد که اردنی‌ها قادر به انجام آنها نیستند و اردن نمی‌تواند توافقنامه موسوم به "وادی عربه" را معلق کرده و یا توافقنامه گازی با این رژیم را لغو کند./ایسنا

کپی