اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

افزایش دوبرابری بیماری‌های روده‌ای در تابستان و با مواد غذایی آلوده

افزایش دوبرابری بیماری‌های روده‌ای در تابستان و با مواد غذایی آلوده

آلودگی مواد غذایی در فصل گرما نه تنها امکان ابتلا به بیماری‌های روده‌ای را دو برابر افزایش می‌دهد، که ابتلا به انواع سرطان و آسیب‌های عصبی را نیز محتمل می‌سازد.

کارشناس بهداشت محیط  در همین خصوص افزود: دسته ای از بیماریهای روده ای شامل مسمومیت های غذایی هستند که به علت آلودگی مواد غذایی به باکتری ها، ویروس ها و سایر عوامل بیماری زا در اثر عدم رعایت اصول بهداشتی علایم خود را به سرعت نشان می دهند.

مینا بهروزی ادامه داد: اسهال، تهوع، استفراغ، درد شکم، گرفتگی عضلات، تب و یرقان از علایم حاد بیماری روده ای هستند، اغلب افرادی که سیستم ایمنی مناسبی دارند، در مقابله با برخی بیماری‌های ناشی از غذا، طی چند روز یا چند هفته بهبود می ‌یابند، اما این گونه بیماری‌ها در بعضی موارد، به ویژه در میان افراد آسیب ‌پذیر( سالمندان، کودکان، نوجوانان، زنان باردار، افراد مبتلا به سوء تغذیه و افراد با سیستم ایمنی ضعیف شده)، به خصوص زمانی که درمان کافی صورت نگیرد، ممکن است به مرگ منجر شود.

بهروزی افزود: میکروب هایی که باعث بیماری های اسهالی می شوند معمولا از طریق غذای آلوده به انسان منتقل شده و  در این میان اسهال خونی و تب روده ای بسیار خطرناک هستند.

وی تصریح کرد: ممکن است کسانی که به وسیله میکروب های روده ای آلوده می شوند بیماری واضحی نداشته باشند و برای درمان آن کاری نکنند اما میکروب در بدن آنها باقی بماند و دیگران را از راه مدفوع و در صورتی که دست ها پس از اجابت مزاج با آب و صابون شسته نشوند بیمار کنند، اگر مواد غذایی از جمله سبزی ها و کاهو به تخم انگل های روده ای آلوده باشند، می توانند باعث بیماری های انگلی مثل کرم و کیست شوند.

این کارشناس بهداشت ادامه داد: قارچ ها و کپک هایی که روی مواد غذایی مانند آب لیمو، آبغوره، سس گوجه فرنگی و مربا و غیره رشد می کنند باعث مسمومیت می‌شوند و مصرف این مواد در طولانی‌ندت موجب بروز سرطان می‌شود.

بهروزی اظهار داشت: خوردن مواد غذایی حاوی سموم مضر نیز می تواند دلیل مسمومیت غذایی باشد، این سموم می توانند به طور طبیعی در غذاها وجود داشته باشند، مانند برخی گونه های قارچ، یا توسط باکتری در غذایی که فاسد شده است، تولید شوند و به دلیل این که انواع مختلفی از ارگانیسم ها می توانند زمینه ساز مسمومیت غذایی شوند، علائم و شدت آن می تواند متفاوت باشد.

به گفته وی، از زمانی که غذای مسموم را مصرف می کنید تا زمانی که علایم ظاهر می شوند می تواند از چند ساعت تا چند روز متغیر باشد و برخی مواد غذایی در زمینه مسمومیت غذایی نسبت به بقیه خطر بیشتری ایجاد می کنند، که از آن جمله می توان به گوشت و مرغ به خوبی پخته نشده، تخم مرغ، محصولات لبنی پاستوریزه نشده، نرمتنان صدفدار و میوه ها و سبزیجات نشسته اشاره کرد.

بهروزی خاطرنشان کرد: مصرف مواد غذایی آلوده به میکروب سالمونلا نیز بیماری سالمونلوز را به دنبال دارد که با اسهال و استفراغ و عفونی شدن بافت روده ای همراه است، معمولا احتمال آلودگی تخم مرغ و گوشت مرغ به سالمونلا وجود دارد بنابراین باید دقت شود که گوشت مرغ و تخم مرغ کاملا پخته شوند و پس از پاک کردن مرغ باید تمام وسایل و سطوح در تماس، به دقت تمیز و ضدعفونی شوند، همچنین مصرف زرده تخم مرغ خام و یا به صورت عسلی خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. علاوه بر میکروب ها، مواد شیمیایی و سموم هم می توانند مواد غذایی را ناسالم کنند.

به گفته وی، موادی که به غذاها اضافه می شوند تا ظاهر و طعم غذا را بهتر کنند مثل رنگ ها، طعم دهنده ها یا موادی که مدت نگهداری غذاها را بیشتر می کنند، اگر از نوع مناسب نباشند و به مقدار زیاد مصرف شوند باعث مسمومیت و بیماری خواهند شد.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، سالانه حداقل ۶۰۰ میلیون بیماری ناشی از غذا سبب ایجاد بیماری در جهان می‌شود و  ۴۲۰ هزار نفر به‌دلیل بیماری با منشا مواد غذایی جان خود را از دست می‌دهند./ ایرنا 

 

کپی