اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

خلبانان جعلی؛ بحران آفرینان صنعت هواپیمایی پاکستان

خلبانان جعلی؛ بحران آفرینان صنعت هواپیمایی پاکستان

پس از بروز شانزدهمین سانحه هوایی در پاکستان در خردادماه سال جاری، مقامات این کشور تصمیم به اصلاحات مهم در عملکرد سازمان هواپیمایی کشوری و همچنین بررسی سوابق خلبانان گرفتند، بحران جدیدی که از جمله علل آن به وجود دهها نفر خلبان جعلی و غیرحرفه‌ای دراین سیستم بازمی گردد.

سقوط هواپیمای مسافربری ایرباس ۳۲۰ در دوم خرداد امسال تنها در چندصدمتری باند فرودگاه در شهر کراچی، شانزدهمین حادثه صنعت هواپیمایی پاکستان را رقم زد.

تازه‌ترین نتایج تحقیقات دولت پاکستان نشان می‌دهد که خطای خلبان و واکنش ناکافی از برج مراقبت سبب این حادثه شده است. با توجه به اینکه گزارش‌های مربوط به علل حوادث مشابه هوایی در سال‌های اخیر نیز خطای خلبان و یا عدم هماهنگی میان کادر پروازی و برج مراقبت عنوان شده بود، دولت پاکستان تصمیم به بررسی سوابق خلبانان، میزان توانمندی آنان و همچنین اصلاحات در ساختار سازمان هواپیمایی کشوری خود گرفته است.

چالش خلبانان با مدارک جعلی پرواز

پس از بررسی وسیع وزارت هوانوردی پاکستان و سازمان زیر نظر آن این موضوع به طور بی‌سابقه اعلام شد که ده‌ها خلبان فعال در این کشور فرآیند ورود به عرصه پرواز را به طور کامل طی نکرده و بیش از ۴۰ درصد آنان نیز دارای گواهینامه جعلی حق پرواز هستند.

۷۵۳ خلبان پاکستانی در پروازهای تجاری در این کشور مشغول فعالیت هستند و ۱۰۷ خلبان پاکستانی نیز در شرکت‌های خارجی خدمت می‌کنند که تعداد کل آنان ۸۶۰ نفر اعلام شده است.

براساس تازه‌ترین تحقیقات رسمی دولت پاکستان، گواهینامه‌های پرواز ۱۴۱ خلبان مشکوک اعلام شده و وزارت هوانوردی این کشور نیز در اقدام فوری، ۱۴۱ خلبان را تا پایان فرآیند تحقیقات برای هرگونه پرواز ممنوع کرده است.

کارشناسان حوزه هواپیمایی و امنیتی پاکستان می‌گویند: شناسایی خلبانانی که با مدارک جعلی و بدون برخورداری از توانمندی و مهارت‌های استاندارد در صنعت هواپیمایی این کشور حضور دارند، ضربه جدی به جایگاه پاکستان در عرصه هواپیمایی وارد کرده و باعث سلب اعتماد داخلی و خارجی می‌شود.

رئیس دیوان عالی پاکستان نیز به ماجرای شناسایی خلبانان جعلی و غیرحرفه‌ای ورود کرده و خواستار برخورد قاطعنامه علیه مسئولان و نهادهایی که گواهینامه‌های پرواز برای خلبانان غیرحرفه‌ای صادر کردند، شد.

قاضی «گلزار احمد» حضور خلبانان غیرحرفه‌ای در صنعت هواپیمایی کشوری پاکستان را به پرواز موشک‌های خطرناک توصیف کرد که معلوم نمی‌کند کجا و چه وقتی خطر انفجار آن وجود دارد.

بحران مالی، اختلافات درون سازمانی و اعتصاب کارکنان از عمده مسائلی است که سازمان هواپیمایی کشوری پاکستان طی سال‌های اخیر با آن روبرو می‌باشد و دولت این کشور بارها نسبت به ورشکست شده این نهاد مالی ابراز نگرانی کرده است.

مدیراجرایی سازمان هواپیمایی کشور پاکستان (PIA) درپی شروع تحقیقات درباره خلبانان با مدراک جعلی و ممنوعیت فعالیت بیش از ۱۰۰ نفر خلبان، با هدف جلوگیری از سلب اعتماد کشورها و سازمان‌های هواپیمایی خارجی، به سفیران کشورهای مختلف در پاکستان نامه نوشت و بر تعهد سازمان هواپیمایی کشوری پاکستان برای حفظ ایمنی و سلامت مسافران و همچنین فعالیت حرفه‌ای تاکید کرد.

دولت پاکستان طی سال‌های اخیر ۸۸۰ نفر کارمند از جمله ده‌ها مسئول ارشد سازمان هواپیمایی این کشور را به جرم استفاده از مدارک جعلی شناسایی و آنان را از کار اخراج کرد.

کابینه دولت پاکستان قرار است به زودی سرنوشت ۲۸  نفر خلبان این کشور  را که جعلی بودن گواهینامه‌ها و مدارک آنان ثابت شده است، مشخص کند. /ایرنا

کپی