اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

نفت و طلای جهانی چند؟

نفت و طلای جهانی چند؟

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۴۳ درصد رشد به ۱۷۷۱ دلار و ۲۹ سنت رسید.همچنینقیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه با ۳ سنت افت به ۴۰ دلار و ۹۱ سنت رسید و این هفته را با یک درصد افت به پایان برد.

 در حالی که تداوم گسترش ویروس کرونا در جهان و جهش بی سابقه موارد شیوع در آمریکا موجب کاهش اشتها برای ریسک پذیری و بالا رفتن تقاضا برای سرمایه گذاری امن در بازار طلا شده است، قیمت طلا روز جمعه شاهد افزایش بود و سومین رشد هفتگی متوالی را به ثبت رساند.
بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با 0.43 درصد رشد به 1771 دلار و 29 سنت رسید. قیمت طلا در پایان معاملات آتی دیروز برای تحویل در ماه اوت نیز با 0.55 درصد رشد به 1780 دلار و 30 سنت رسید.
باب هابرکورن تحلیلگر ارشد بازار طلا در موسسه آر جی او فیوچرز گفت: «به دلیل افزایش فعلی موارد ابتلا به کرونا سرمایه گذاران نگران شده اند و ضمن خارج کردن سرمایه ها از بازارهای پرریسک نظیر بازار بورس به سمت بازارهایی نظیر بازار طلا و اوراق قرضه سرازیر شده اند.»
شاخص های اصلی بورس وال استریت دیروز شاهد کاهش بود و میزان سوددهی اوراق قرضه ده ساله دولت آمریکا به پایین ترین رقم از اوایل ماه ژوئن رسید. تعداد موارد ابتلا به کرونا در آمریکا در یک روز به بالاترین میزان از ابتدای شیوع این بیماری رسید.
قیمت طلا در این هفته 1.4 درصد رشد داشت اما در انتهای هفته نسبت به بالاترین رقم از اکتبر 2012 که در روز چهارشنبه به ثبت رسیده بود کاهش داشت. شاخص ارزش دلار، دیگر دارایی امن که رقیب طلا به شمار می رود نیز به دلیل افزایش موارد ابتلا به کرونا شاهد افت مشابهی بود.
بیش از 9.62 میلیون نفر در سراسر جهان تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شده اند.
ادوارد مویا تحلیلگر بازار طلا در موسسه اوآندا گفت: «طلا در حال رسیدن به سطح 1800 دلار است... عوامل فنی بازار طلا بسیار قوی هستند زیرا موارد ابتلا به کرونا همچنان بالاست و هنوز خبری از کشف واکسن نیست. از سوی دیگر بانک های مرکزی در حال ارائه بسته های محرک اقتصادی برای مهار تبعات کرونا هستند.»

قیمت جهانی نفت 
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه با ۳ سنت افت به ۴۰ دلار و ۹۱ سنت رسید و این هفته را با یک درصد افت به پایان برد.
در حالی که موارد جدید ابتلا به کرونا در آمریکا و چین رو به افزایش است و احتمال بالا رفتن تولید نفت آمریکا همزمان با بالا بودن حجم ذخایر سرمایه گذاران را نگران کرده است، قیمت نفت خام روز جمعه با کاهش همراه بود.
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه با 3 سنت افت به 40 دلار و 91 سنت رسید و این هفته را با یک درصد افت به پایان برد. قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان معاملات شب گذشته با 23 سنت افت به 38 دلار و 49 سنت رسید و این هفته را با 1.6 درصد کاهش به پایان برد.
رشد قیمت های اوایل هفته تحت تاثیر خوش بینی های ایجاد شده نسبت به بالا رفتن تقاضا برای انرژی، در اواخر هفته جای خود را به کاهش قیمت داد زیرا افزایش تعداد موارد ابتلا به کرونا این نگرانی را ایجاد کرد که روند ترمیم مصرف انرژی در ایالت های مهم آمریکا ممکن است به تاخیر بیافتد. تعداد موارد ابتلا به کرونا در ایالت های کالیفرنیا، تگزاس و فلوریدا که 3 ایالت پرجمعیت آمریکا به شمار می روند رشد قابل توجهی داشته است.
صبح جمعه فرماندار تگزاس برنامه بازگشایی کسب و کارها در این ایالت را متوقف و دستور تعطیلی برخی از کسب و کارها را صادر کرد.
این مسئله می تواند موجب تضعیف روند افزایشی تولیدات پالایشگاهی شود. پالایشگاه های آمریکا هم اکنون با حدود 75 درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند.
اندرو لیپو تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «کارفرمایان در حال به تعویق انداختن بازگشت کارمندانشان به محل کار هستند و این روی میزان تقاضا برای بنزین تاثیر خواهد گذاشت.»
شرکت های انرژی کانادا تعداد سکوهای حفاری نفت و گاز خود را در این هفته به ارقامی بی سابقه کاهش دادند./تسنیم

کپی