اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

آتش، دوباره جنگل‌های کهگیلویه و بویر احمد را خاکستر کرد

آتش، دوباره جنگل‌های کهگیلویه و بویر احمد را خاکستر کرد
زهرا کشوری خبرنگار

آتش همچنان در حال خاکستر کردن جنگل‌های ارزشمند زاگرس در کهگیلویه و بویر احمد است. شعله‌های حریق بعد از خاکسترکردن ۱۶۰۰ هکتار از منطقه حفاظت شده خاییز در ماه گذشته، در اواخر خرداد هم به جان منطقه لوداب افتاد و علاوه بر پوشش گیاهی حیات وحش‌ آن را کباب کرد. شعله های آتش در روزهای گذشته به منطقه حفاظت شده دنا نیز کشیده شد.

پارک ملی دنا مهم‌ترین و متنوع‌ترین منطقه حفاظت شده جنوب ایران است که آتش‌سوزی بخش وسیعی از آن را در جاده اصفهان به یاسوج خاکستر کرد. آتش‌سوزیآنقدر گسترش پیدا کرد که سازمان محیط‌ زیست دست به دامان مردم محلی برای اطفای حریق شد. آتش در منطقه لوداب‌ هم چهار روز در هفته گذشته طول کشید تا سرد شود‌. صعب‌العبور بودن منطقه و نبود شبکه اطلاع‌رسانی مجازی از دلایل طولانی شدن آتش‌سوزی در منطقه عنوان می‌شود. حالا هم آتش به‌جان منطقه سروک در اطراف یاسوج افتاده است. مردم محلی پای ویلاسازان را در آتش‌سوزی جنگل‌های اطراف یاسوج به میان می‌کشانند. کسانی که می‌خواهند در مناطق جنگلی نزدیک مرکز استان خانه‌ویلا داشته باشند. آتش‌سوزی بهاره_تابستانه‌ کهگیلویه و بویراحمد خرداد ماه از خاییز شروع شد. آن زمان عامل آتش‌سوزی را اختلاف دو چوپان بر سر تصاحب اراضی بیشتر برای چرای گله‌هایشان عنوان کردند. آن آتش‌سوزی به مصدوم شدن 10 نیروی مردمی و پرت شدن یک محیطبان منجر شد. جان جوان البرز زارعی فعال کوهنورد را هم فدای بلوط‌های خاییز کرد. در نهایت هم چوپان‌های قصه، آتش اختلافشان را در تکذیبیه‌ای سرد کردند و عامل انسانی آتش‌سوزی نامعلوم ماند. با وجود این، استاندار کهگیلویه و بویراحمد از دستگاه‌های مختلف می‌خواهد عاملان آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع استان را در صورت مشاهده، گزارش و معرفی کنند.۹۰ درصد آتش‌سوزی‌ جنگل‌های کشور عامل انسانی دارد و در بسیاری از مواقع این عوامل شناسایی نمی‌شوند. حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد در واکنش به آتش‌سوزی‌های مکرر مناطق حفاظت شده و جنگلی استان، خاموش کردن آنها را وظیفه همه دستگاه‌ها می‌داند. طبق آمار سازمان مدیریت ۸۲ درصد و طبق آمار سازمان جنگل‌ها ۸۷ درصد مساحت استان کهگیلویه و بویراحمد را جنگل و مرتع تشکیل می‌دهد که این وضعیت در میان سایر استان‌ها، یک استثناست.
استاندار می‌گوید: «همه سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی دولتی استان موظفند هنگام آتش‌سوزی‌ جنگل‌ها و مراتع با تمام امکانات و تجهیزات جهت کمک به مهار و خاموش کردن آتش حضور یابند.» او حفاظت از جنگل‌ها و مراتع را نیازمند عزم همگانی می‌داند که باید همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها کمک و همکاری کنند. با وجود این، فعالان این حوزه از میزان تجهیزات و عملکرد دستگاه‌ها ناراضی هستند.

 

کپی