اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹

شکنجه ۹۵ درصد اسرای فلسطینی در زندان‌های اسرائیل

شکنجه ۹۵ درصد اسرای فلسطینی در زندان‌های اسرائیل

باشگاه اسیران فلسطینی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، ۹۵ درصد بازداشتی‌های فلسطینی از لحظه‌ای که توسط رژیم صهیونیستی بازداشت می‌شوند تا زمان بازجویی و حتی زمان حضورشان در زندان مورد شکنجه قرار می‌گیرند اقدامی که کاملا نشان می‌دهد مقامات اسرائیلی در یک سیستم خشونت فراگیر، شیوه‌های مختلفی را برای شکنجه روحی و جسمی این زندانیان در پیش گرفته‌اند.

در این بیانیه که به مناسبت روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه منتشر شده، آمده است، رژیم اشغال‌گر تنها برای گرفتن اعتراف زندانیان را شکنجه نمی‌کند بلکه داخل زندان‌ هم آنهارا مجازات می‌کند. رژیم اشغال‌گر بازداشتی‌ها را در سلول انفرادی قرار می‌دهد، آنها را در شرایط بسیار سخت بدون کمترین شرایط بهداشتی نگه می‌دارد، عملیات سیستماتیک سرکوب را در حق آنها اعمال می‌کند و دست به سیاست اهمال‌کاری پزشکی می‌زند که به مرگ تدریجی زندانیان منجر می‌شود.

باشگاه اسیران فلسطینی در بیانیه خود آورده است، مرحله بازجویی مهم‌ترین مرحله در سرنوشت یک بازداشتی است و بازپرس‌ها برای گرفتن اعترافات از شیوه‌های شکنجه روحی و جسمی استفاده می‌کنند. از شیوه‌های شکنجه رژیم اشغال‌گر تهدید به بازداشت یکی از اعضای خانواده بازداشتی، تهدید به تجاوز جنسی به بازداشتی یا یکی از اعضای خانواده او، تهدید به تخریب منازل یا تهدید به قتل و محرومیت از استفاده از سرویس بهداشتی یا امکان تعویض لباس برای روزها یا هفته‌ها، قرار گرفتن در معرض سرما یا گرمای شدید یا سر و صداهای مداوم، اهانت و ناسزا، فشار شدید بر اجزای مختلف بدن و خفگی با ابزارهای مختلف است.

در این بیانیه آمده است، شیوه‌های دیگری نیز در بازجویی‌های رژیم صهیونیستی موسوم به بازجویی‌های نظامی وجود دارد، این روشها در مواردی به نام "بمب زمانی" که در قانون این رژیم با شعار "ضرورت دفاع" توجیه شده، استفاده می‌شود. از دیگر شیوه‌های شکنجه جمعی اسرا عملیات سرکوب است که توسط یگان‌های سرکوب وابسته به اداره زندان‌های اسرائیل اجرایی می‌شود.

براساس این بیانیه، شرایط بازداشت هم نوعی از شکنجه است چرا که بازداشتی برای مدت طولانی در سلول انفرادی کوچک بدون پنجره و با هوای بسیار سرد قرار داده می‌شود و حق خواب و دسترسی به وسایل نظافت و خوراک تمیز ندارد و همین نوع از شکنجه موجب مرگ ده‌ها تن از اسرا می‌شود.

باشگاه اسیران فلسطین اعلام کرد، رژیم صهیونیستی با وجود تحریم تمامی انوع شکنجه توسط کنوانسیون‌ها و معادهات بین‌المللی شکنجه، همچنان به شکنجه زندانیان ادامه می‌دهد.

این نهاد از همه نهادهتی ملی، عربی و بین‌المللی حقوق بشری خواست مسؤولیت خود را در قبال جنایت‌های رژیم صهیونیستی از جمله جنایت شکنجه برعهده بگیرند./ ایسنا 

بازداشت 18 فلسطینی در کرانه باختری

 

کپی