اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

نهادهای نظامی و امنیتی در کنترل بحران کووید ۱۹، نقش پررنگی ایفا کردند

نهادهای نظامی و امنیتی در کنترل بحران کووید ۱۹، نقش پررنگی ایفا کردند

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران بر نقش پررنگ نهادهای نظامی و امنیتی در کنترل بحران کووید ۱۹ تاکید کرد.

 اسماعیل توحیدلو، با اشاره به اهمیت و لزوم ایجاد همکاری های های بین بخشی برای مقابله با کرونا در استان تهران، گفت: از آغاز فعالیت ستاد از اوایل اسفندماه سال گذشته، انبوهی از مشکلات پیش رو بود، مشکلاتی که به نحوی حل کردن آنها در گرو قدم به میدان گذاشتن ارگان های مختلف از جمله نیروی انتظامی، شهرداری، سپاه پاسداران، ارتش، قوه قضائیه، نهادهای عمومی غیردولتی و دانشگاه های دیگر علوم پزشکی استان تهران بود.

وی اظهار کرد: در همین راستا در ستاد مقابله با بیماری کرونا کلانشهر تهران، معاونتی با عنوان معاونت هماهنگ کننده یا مرکز هماهنگی شکل گرفت. حوزه مسئولیتی این معاونت، ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف اجرایی اعم از سیاسی، اجتماعی، نظامی و امنیتی در راستای اهداف ستاد و تقویت مجموعه تعیین شد.

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، افزود: با تلاش‌های این معاونت، از تمامی دستگاه‌هایی که می‌توانستند در این مسیر کمک کننده باشند، دعوت به همکاری شد و به دنبال آن رئیس یا فرمانده ای از هر ارگان، اعضای شورای فرماندهی ستاد مقابله با بیماری کرونا را تشکیل دادند.

توحیدلو با بیان اینکه از همان ابتدا نقش برخی از نهادها در این میان بسیار پررنگ بود، گفت: یکی از این نهادها سپاه پاسداران با محوریت قرارگاه ثارالله، سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ و سپاه حضرت سیدالشهدا (ع) استان تهران است که علاوه بر کمک‌ها و همراهی‌های معنوی، در امور اجرایی نیز بسیار ثابت قدم در مدار ارائه خدمت حضور داشتند.

وی تصریح کرد: ابتدای اسفندماه به دستور فرمانده سپاه پاسداران در کمتر از یک هفته، ۲۳ نقاهتگاه مجهز در سطح شهر تهران، همراه با نیروی انسانی مجرب و همچنین حدود ۱۰۰ تن مواد غذایی، همچون گوشت، مرغ، برنج و تن ماهی اهدا شد که این اقلام در اختیار بیماران و کادر درمان قرار گرفت.

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، عنوان کرد: از جمله دیگر کمک‌های سپاه پاسداران از ابتدای اپیدمی ضدعفونی کردن تمام معابر شهر از جمله ایستگاه‌های BRT، مترو و آسایشگاه‌های جانبازان و سالمندان با کمک بسیج، اسکان معتادین متجاهر به صورت رایگان و پیگیری به منظور کفن و دفن شرعی کرونایی است.

به گفته توحیدلو، با هماهنگی معاونت عملیات قرارگاه ثارالله، به طور مستمر بالگرد در اختیار فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران قرار می‌گرفت تا ایام قبل از عید نوروز ترافیک شهری را بسنجد و وضعیت مبادی ورودی و خروجی شهر را بررسی و ارزیابی کند.

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: کمک به اجرای طرح غربالگری در شهر تهران با مشارکت وزارت بهداشت و وزارت ارتباطات، به کارگیری بیش از ۲ هزار نیروی بسیجی داوطلب، شناسایی افراد آسیب دیده اقتصادی و واگذاری بسته‌های حمایتی به آنها و همچنین برنامه ریزی و تولید محتوای آموزشی به منظور ارائه آموزش عمومی در فضای مجازی بخشی از کمک‌های سپاه است.

وی گفت: شناسایی و توقیف اتباع بیگانه که با هدف جمع آوری و خرید اقلام بهداشتی به منظور ضربه زدن به نظام سلامت کشور و خروج آنها از مبادی غیررسمی به کشورهای بیگانه و همچنین برخورد با اخلالگران که در فضای مجازی مشغول به انتشار اخبار کذب با محتوای عدم کارایی سیاست‌های نظام و در نهایت تشویش اذهان عمومی در جهت عدم کارایی کادر بهداشت و درمان کشور مشغول به فعالیت بودند، از اقدامات بی بدیل سازمان اطلاعات سپاه پاسداران با محوریت سازمان اطلاعات سپاه تهران بزرگ بوده است.

توحیدلو با اشاره به اینکه بنیاد مستضعفان نیز در این مسیر ستاد را تنها نگذاشت، ادامه داد: در نظر گرفتن محل اقامت در هتل‌های کوثر، انقلاب و مرکز باران برای پزشکان و پیراپزشکانی که در خط مقدم مبارزه با کووید -۱۹ بودند، یکی از بزرگترین کمک‌های این بنیاد محسوب می‌شود. همچنین در همین راستا، حمل و نقل کادر درمان را هم بر عهده داشت.

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، از در اختیار گذاشتن ۲۴ دستگاه آمبولانس، ۸ دستگاه به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ۸ دستگاه به دانشگاه علوم پزشکی ایران و ۸ دستگاه به دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد و گفت: این آمبولانس‌ها همچنان در حال سرویس دهی به بیماران کرونایی هستند.

وی ادامه داد: نیم چاشت های روزانه کیک و نوشیدنی نیز توسط بنیاد مستضعفان به وفور در اختیار بیمارستان‌ها قرار گرفت و همچنان این اقلام در انبارهای مراکز به کفایت موجود است. این بنیاد وعده ناهار تمامی بیمارستان‌ها را نیز تأمین می‌کرد.

به گفته توحیدلو، اهدای ۱۰ هزار ماسک و ۲ هزار لباس حفاظت فردی به صورت هفتگی از جمله دیگر اقدامات بنیاد مستضعفان است.

وی در خصوص اقدامات ارتش نیز ادامه داد: این دستگاه نظامی نیز بیمارستان‌های هاجر، خانواده، گلستان و بعثت را در اختیار بیماران کرونایی گذاشت و مرکز مصلی تهران را به عنوان مرکز نقاهتگاهی تجهیز کرد.

توحیدلو با اشاره به نقش پررنگ فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با محوریت پلیس امنیت اقتصادی فاتب در کشف و ضبط اقلامی که در انبارها احتکار شده بود، افزود: بر همین اساس تمام نیروهای تمام وقت در اختیار ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران قرار داشتند و هم اکنون نیز آماده خدمت رسانی هستند. و در بکارگیری ماشین آلات سنگین یگان ویژه فاتب در امر ضد عفونی کردن معابر شهری به ویژه خیابان‌های اصلی، در جهت ایجاد آرامش روانی برای مردم بسیار کمک کننده بود، همچنین عملکرد پلیس در روز طبیعت در کنترل رفت و آمد بوستان‌ها، فضاهای سبز و تفرجگاه‌ها و کنترل مبادی ورودی و خروجی شهر بی نظیر بود.

وی ادامه داد: وزارت اطلاعات با محوریت سازمان اطلاعات استان تهران با ارائه گزارش در حوزه اشراف اطلاعاتی، اقدام، پیشگیری و صیانت و در حوزه هماهنگی و هم افزایی، بسیار کارآمد و پشتیبان ستاد بود؛ به عبارت ساده‌تر سازمان اطلاعات استان تهران به نوعی مرکز فرماندهی اتاق فکر ستاد محسوب می‌شود و تقریباً تمام تصمیم گیری ها با نظر و مشارکت این سازمان بی بدیل لحاظ می‌شود.

وی تصریح کرد: دستگاه نظارتی سازمان بازرسی کل کشور برای اولین بار با دستور رئیس محترم قوه قضائیه در قالب دستگاهی اجرایی در کنار ستاد حضور پیدا کرد و بازرس کل محترم استان تهران به نیابت از رئیس محترم سازمان بازرسی کل کشور در کلیه جلسات تصمیم گیری حضور پگیر، مستمر و مفید داشت.

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، تصریح کرد: در اختیار گذاشتن اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده‌ای که در فرمانداری‌ها وجود داشت، با همکاری بی بدیل استاندار تهران یکی از بزرگترین کمک‌های سازمان بازرسی در تأمین منابع مالی محسوب می‌شود که بسیاری از تجهیزات پزشکی نیز از محل همین کمک‌ها خریداری شد. البته این اقدامات همچنان صورت می‌گیرد.

توحیدلو با بیان اینکه نیروهای شهرداری حقیقتاً مجاهدانه و بی ادعا خدمت رسانی کردند، عنوان کرد: در روزهای ابتدایی بزرگترین فشار بر روی مدیر عامل و کارکنان سازمان بهشت زهرا بود، چراکه روزانه متوفیان بر اثر کرونا به آرامستان منتقل می‌شدند و غسل دادن این متوفیان دارای شیوه نامه خاصی بود که شهرداری توانست به نحو مطلوب این چالش را مدیریت کند.

وی با اشاره به فعالیت مستمر مترو در روزهای اوج بیماری، به رغم تعطیلی ناوگان حمل و نقل عمومی در بسیاری از کشورهای دنیا، تصریح کرد: روزانه چندین نوبت مترو تهران ضدعفونی می‌شد.

به گفته رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، به طور کلی در خصوص همراهی‌های شهرداری می‌توان به مدیریت ضدعفونی و جابه جایی مسافران در ناوگان حمل و نقل عمومی و جمع آوری پسماندهای بیمارستانی که شیوه نامه‌ای بسیار حساس و در عین حال هزینه بر برای شهرداری داشت، اشاره کرد.

توحیدلو، نقش دادگستری استان تهران به ویژه معاون محترم قضائی استان و دادستان محترم تهران را نیز در تسریع فرآیندهای قضائی بسیار مهم دانست و افزود: در مواقعی که در ستاد برای اجرای دستورالعملی نیاز به دستور قضائی وجود داشت، به همکاری بی نظیر دادستانی تهران این امکان در کمتر از یک ساعت فراهم می‌شد و دستور قضائی مربوطه در اختیار ستاد قرار می‌گرفت و در امر مدیریت و نظارت بر زندانیان به مرخصی رفته در این ایام بسیار دقیق و با حساسیت خاص موضوع را پیگیری می‌کردند.

وی با اشاره به پشتیبانی همه جانبه وزیر بهداشت از ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، ادامه داد: راهنمایی‌های دکتر نمکی، وزیر بهداشت از ابتدا تا کنون در تصمیم سازی های متقن ستاد مؤثر بوده است و بی شک بدون این همراهی و به اشتراک گذاشتن تجربیات، مدیریت شرایط بسیار سخت و حتی ناممکن می‌شد.

توحیدلو در پایان نقش دستگاه‌های اجرایی را در بهره وری ستاد کرونا، مشهود و چشمگیر دانست و گفت: کمتر ستادی با این حجم از مقامات بلندپایه می‌تواند اینگونه یک دل و یک صدا مشکلات را کنترل کند. این هم افزایی دستگاه‌های اجرایی در تهران باید به عنوان نمونه برای حل مسائل الگو در سایر استان‌ها قرار گیرد./مهر 

کپی