اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

قدرتنمایی «پوتین» در «میدان سرخ»

قدرتنمایی «پوتین» در «میدان سرخ»
زهره صفاری

هفتاد و پنجمین سالروز رژه پیروزی روسیه بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم، پس از حدود یک ماه تأخیر طبق برنامه‌های «ولادیمیر پوتین» و کمتر از یک هفته تا رفراندوم اصلاحات قانون اساسی روسیه با حضور 14 هزار نیروی نظامی ارتش روسیه و انبوهی از تانک‌ها و نفربر و جنگنده‌های این کشور برگزار شد.


رئیس جمهوری روسیه که در طول سه ماه قرنطینه سخت در کاخ کرملین، برای دومین بار است که در جمع مردم ظاهر شده، از هفته‌ها قبل برای این مراسم برنامه‌ریزی کرده بود. به‌گزارش ان‌بی‌سی، پوتین در جمع حاضران میدان سرخ مسکو و در غیاب رهبران خارجی چون مکرون و شی جین پینگ به‌دلیل شیوع کرونا، پس‌از تقدیر و تشکر از مردم کشورش گفت: «ما مرحله سخت کرونا را پشت سر گذاشته‌ایم. اما بازگشت به آن دوران سخت غیرممکن نیست و کرونا هنوز تمام نشده است. ما راه سختی پیش رو دادیم اما بزودی به زندگی عادی بازمی گردیم و امیدوارم در کنار یکدیگر بتوانیم هر مشکلی را در آینده حل کنیم.» دیروز آمار روزانه مبتلایان به کرونا در روسیه رقم 7 هزار نفر را نشان می‌داد.
سخنرانی محافظه کارانه پوتین اما با نقدهای بسیاری همراه شد. به‌طوری که «الکسی ناوالنی»، از اصلی‌ترین چهره‌های مخالفان گفت: «شرایط کرونا در روسیه بهتر نشده است. اما اقدام کرملین برای برگزاری جشن پیروزی در برهه فعلی القای ایمنی به مردم برای مشارکت در رفراندوم یکم جولای اصلاحات قانون اساسی است. همه از اهمیت این رفراندوم برای پوتین خبر دارند. این رژه تبلیغاتی برای او بود تا بتواند ابقای جایگاهش را طبق قانون محقق کند.»
وی در حالی چنین ادعاهایی را مطرح کرده که در روسیه همواره برپایی رژه روز پیروزی برای حکومت های این کشور اهمیت خاصی داشته است. امسال نیز تدارک هفتاد و پنجمین رژه روز پیروزی روسیه از دو هفته قبل با برداشتن محدودیت‌های کرونایی و منع تردد در مسکو آغاز شد. اما «سرگی سوبیانین» شهردار پایتخت در حالی که با وجود قرنطینه دست کم 20 شهر کشور، مجبور به تبعیت از دستور کرملین بود از مردم خواست در راستای کنترل شیوع کرونا تا حد ممکن این جشن ملی را از شبکه‌های تلویزیونی دنبال کنند. این در حالی است که تمهیدات ایمنی و محدودیت‌ها در کاخ کرملین همچنان برقرار است و حتی همراهان و میهمانان جشن نیز از دو هفته قبل در منطقه خوش آب و هوایی قرنطینه شده بودند.
نگرانی اروپا و امریکا از ابقای پوتین
در حالی که از امروز (پنجشنبه) رأی‌گیری آنلاین رفراندوم در سراسر روسیه آغاز می‌شود، آنچه که با وجود هجمه رسانه‌های غربی علیه پوتین وجود دارد اقبال بالای رئیس جمهوری قدرتمند روسیه در نظرسنجی‌های مردمی است. به گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال»، طبق نظرسنجی‌های اواخر ماه مه مرکز «لوید» در مسکو، 55 درصد افرادی که مایل به حضور در رفراندوم بودند، به اصلاحات قانون اساسی نظر مثبت داشتند. «نیکولای پتروف»، محقق ارشد چتم هاوس نیز گفت: «این موضوع تمام شده است.» اما بدون شک این اتفاق برای امریکا و اروپا خوشایند نیست چراکه نگرانند پوتین با این ابقا، برای کسب قلمروی از دست رفته اتحاد جماهیر شوروی اقدامات نظامی را پیش گیرد. تحلیلگران «تایم» معتقدند برگزاری این رژه نیز بواقع هشداری درباره تصمیمات بزرگ نظامی پوتین است. یک منبع آگاه از سازمان اطلاعات و امنیت امریکا گفت: «در میان همه مشکلات ابقای پوتین همزمان با انتخاب دوباره ترامپ، دست پوتین را برای هر گونه اقدامی نسبت به اوکراین بازتر می‌گذارد.»

کپی