اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

مناقشه هندو پاکستان بالا گرفت
در تازه‌ترین مناقشات دیپلماتیک بین هند و پاکستان، دولت دهلی نو اقدام به اخراج حدود نیمی از کارکنان سفارت پاکستان کرد. هند در توضیح علت این اخراج جمعی گفت: آنها [پاکستانی‌ها] در جاسوسی از هند و توافق با سازمان‌های تروریستی دست داشتند. هند همچنین اعلام کرد شمار کارکنان سفارتخانه خود در پاکستان را هم به نصف کاهش خواهد داد.

 

---

معضل جدید سیاستمداران
قوانین سختگیرانه پیشگیری از شیوع کرونا برای نخست‌وزیر بلغارستان و رئیس جمهوری جنجالی برزیل دردسرساز شد.
از آنجا که در پی افزایش آمار ابتلا به کرونا در سراسر جهان، استفاده از ماسک در بسیاری کشورها اجباری شده است، «بویکو بوریسوف»، نخست‌وزیر بلغارستان و هیأت همراهش به‌دلیل ورود به کلیسا بدون ماسک بیش از 150 یورو جریمه شدند. به‌گفته رسانه‌ها آقای نخست‌وزیر با وجود هشدارها از زدن ماسک امتناع کرده بود.
در همین حال بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل نیز که به‌دلیل اظهارنظرهای جنجالی درباره کرونا و بی اعتنایی اش به این پاندمی مورد توجه رسانه‌ها قرار داشت، با حکم دادگاه عالی فدرال برزیل، محکوم به استفاده از ماسک در خارج از خانه شد. رئیس جمهوری برزیل در صورت نقض این قانون روزانه 310 پوند جریمه می‌شود.

---

کره شمالی کوتاه آمد
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی اعلامW کرد، اقدام نظامی علیه کره جنوبی را به تعویق می‌اندازد. کره شمالی همچنین بلندگوهای تبلیغاتی را که هفته گذشته در مناطق مرزی کار گذاشته بود، از این مناطق برداشته است. این اقدامات نشان دهنده کاهش درگیری‌های لفظی اخیر بین دو کشور است.

 

---

ترامپ دوباره برچسب خورد
توئیتر روز سه‌شنبه پیام ترامپ در محکومیت خودمختاری «کپیتال هیل» را در راستای سیاست منع ترویج خشونت با برچسب قرمز علامتگذاری کرد. در این توئیت ترامپ نوشته بود: «در دوره من هرگز منطقه خودمختاری وجود ندارد و اگر آنها بخواهند مقاومت کنند برخورد جدی با آنها خواهد شد.»

 

آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 9 میلیون و 373 هزار و 424 نفر رسید. آمار قربانیان 480 هزار و 140 نفر بود. امریکا همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان است. براساس آمار منتشر شده، تا ظهر امروز 2 میلیون و 424 هزار و 492 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 123 هزار و 476 نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، برزیل با یک میلیون و 151 هزار و 479 نفر مبتلا و 52 هزار و 771 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. روسیه نیز با 606 هزار و 881 مبتلا و 8 هزار و 513 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است. در رتبه چهارم هم هند  با 456 هزار و 926 مبتلا و 14 هزار و 490 قربانی کووید19  قراردارد. شمار مبتلایان انگلیس هم (امروز) به 306 هزار و 210 نفر رسید. این کشور 42 هزار و 927 نفر هم قربانی کرونایی دارد.

کپی