اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

ایران قرن 1310

نمایش اولین فیلم ناطق در ایران

نمایش اولین فیلم ناطق در ایران

به مناسبت عمارت جدید سینما پالاس و نشان دادن اولین فیلم ناطق، دیشب دعوتی از رجال و شخصیت‌ها شده بود و از جمله آقای وزیر دربار پهلوی که در ساعت هشت و نیم بعداز ظهر حضور یافته و در لژ مجللی که در این سالن ساخته شده بود قرارگرفت. در همین ساعت سینما شروع شد. ابتدا چند پرده دورنما و اختراعات جدید واگون برقی، پرواز آئروپلان و هیدروپلان‌ها نشان داده شد و سپس فیلم درام شروع گردید.

 سالن سینما پالاس در خیابان اسلامبول ملک آقای مرتضی قلی خان بختیاری و به اهتمام ایشان ساخته شده و نهایت زحمت برای ساختمان این عمارت مجلل به‌کار رفته و مخارج هنگفتی صرف آن شد ولی اشتباه بزرگی که در ساختمان این سالن لوکس شده این است که بجای اینکه این قبیل سالن‌های بزرگ که دوطبقه ساخته شده بیضی شکل باشد تا جمعیت تماشاچی در هر نقطه آن بنشینند سن و پرده را ببینند، آمده‌اند سالن را با اسلوب سابق مربع مستطیل ساخته‌اند در نتیجه به استثنای چند لژکه روبه‌رو واقع شده سایر لژها قابل استفاده تماشاچی نمی‌باشد علاوه بر این تصفیه کردن هوا در داخل سالن صحیح نیست و با وجودی که بیش از پنجاه دستگاه بادبزن الکتریک در سقف و کنار لژها نصب گردیده بود ابداً تأثیری در هوای گرم بدون منفذ سالن نداشت که درجه به 35 رسیده بود.
ساعت ۸ بعد از ظهر سالن موج می‌زد. بسیاری از اشخاص ایستاده بودند. مدعوین مرکب از رجال واعیان و صاحب منصبان نمایندگان مجلس، رؤسای ادارات تجار و نمایندگان سیاسی خارجی و عده زیادی از محترمین طبقات بودند.
فیلم ناطق به زبان انگلیسی بود و برای تماشاچیان مفهوم نداشت، خاصه اینکه خیلی تند صحبت می‌کردند. اگر از کسانی که دیشب فیلم ناطق را دیده بودند سؤال می‌کردند فیلم ناطق بهتر بود یا گنگ؟ جواب می‌دادند فیلم گنگ زیرا روی پرده سینماهای گنگ چند کلمه ترجمه منعکس می‌شد به زبان فرانسه یا انگلیسی یا فارسی یا یک نفر مطلب را تقریر و بیان می‌داشت لیکن فیلم ناطق دیشب حتى برای آنها که انگلیسی می‌دانستند بواسطه اینکه شمرده نبود قابل فهم نبود.
روزنامه اطلاعات- سه‌شنبه 19 مرداد 1310

کپی