اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

آنتی‌بادی مردان برای اهدای پلاسما از زنان قوی‌تر است

آنتی‌بادی مردان برای اهدای پلاسما از زنان قوی‌تر است
آرزوکیهان

آخرین تحقیقات به عمل آمده دانشمندان بر ویروس کرونا نشان می‌دهد که مردانی که از بیماری کرونا نجات یافته‌اند آنتی‌بادی قوی‌تری برای اهدای پلاسما نسبت به زنان دارند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، به نظر می‌رسد خون این مردان غنی‌تر از زنان است و مواد موجود برای مقابله با کرونا را داراست.
این یافته‌ها نتیجه تجزیه و تحلیل بر ۴۳ ٪ از مردانی است که پس از رهایی از بیماری خونشان را اهدا کرده و پلاسمای خونشان غنی از آنتی بادی بوده است.
سازمان بهداشت بریتانیا از نجات یافتگان کرونا درخواست کرده تا پس از بهبود حتما پلاسمای خود را اهدا کنند تا به دیگر بیماران کمک شود.
این رقم در زنان تنها ۲۹ ٪ است که نشان می دهد که خون مردان پس از بهبود غنی‌تر از آنتی بادی است.
این در حالی است که تاکنون هیچ درمان قطعی برای مقابله با ویروس کرونا کشف نشده است و بسیاری از پزشکان برای مقابله با بیماری از روش پلاسما درمانی استفاده می‌کنند که نتیجه بخش بوده است.
روش درمانی اهدای پلاسما نخستین بار در بیماری همه گیری آنفولانزای اسپانیایی در سال ۱۹۱۸ میلادی مورد استفاده قرار گرفت و همچنین روشی برای درمان بیماری سارس نیز بود.
با تزریق آنتی بادی سیستم ایمنی بدن بیمار تقویت یافته و بهتر با کرونا مقابله می‌کند.
وزیر بهداشت بریتانیا «مت هانکوک» نیز پس از ابتلا به بیماری و بهبود خون خود را به بیماران اهدا کرد. وزارت بهداشت بریتانیا نیز تاکید کرد که هر کسی از بیماری جان سالم بدر برده است باید پلاسمای خون خود را اهدا کند.
اهدای پلاسمای خون تنها ۴۵ دقیقه زمان می‌برد و پروسه تفکیک پلاسما به روش «پلاسما فریزیز» صورت می‌گیرد.
راشل جانسون از مرکز آمار وزارت بهداشت بریتانیا در این باره گفت: «مزیت اساسی برای خون درمانی این است که بلافاصله در دسترس است. متوجه شدیم مردان در این پروسه پلاسمای قوی‌تری نسبت به زنان دارند.»

«وی افزود: اکنون می‌دانیم که آنتی بادی بین ۱۰ تا ۳۰ روز زمان می‌برد تا روی بدن افراد مسن تاثیر مثبت خود را بگذارد.»

---

---
کپی