اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

طرد ۷۲۰ هزار اتباع غیرمجاز ظرف یک سال گذشته

طرد ۷۲۰ هزار اتباع غیرمجاز ظرف یک سال گذشته

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی از طرد ۷۲۰ هزار نفر از اتباع خارجی غیرمجاز ظرف یک سال گذشته از کشورمان خبر داد.

محمودی در کنفرانس خبری امروز (چهارشنبه) که به صورت مجازی و با حضور آیوو فریسن رئیس نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در ایران برگزار شد ضمن تبریک روز جهانی پناهنده گفت: هر سال گرامیداشت این روز به گونه‌ای تدوین می‌شد که گوشه‌ای از خدمات ارائه شده به پناهجویان در کشورمان و همچنین گزارشی از اقدامات انجام شده ظرف یک سال گذشته ارائه شود، اما امسال با توجه به شیوع کرونا این جلسه به صورت مجازی برگزار شده است.

وی افزود: بی‌تردید تکلیف افرادی که به صورت غیر مجاز وارد کشوری می‌شوند و یا افرادی که به صورت غیرمجاز در کشوری اسکان پیدا می‌کنند مشخص است. قطعا اسکان اتباع غیرمجاز غیرقانونی است و در هر جای دنیا این افراد دستگیر و از کشور مربوطه باید طرد شوند. در کشور ما نیز تمامی خدمات و اقدامات انجام شده برای افرادی است که به صورت مجاز وارد کشور شده‌اند و افرادی که غیرمجاز وارد شدند از این خدمات بهره‌ای نخواهند داشت و باید کشور را ترک کنند.

محمودی در پاسخ به سوالی در خصوص آمار افراد غیرمجاز و همچنین افرادی که ظرف یک سال گذشته جزو اتباع غیرمجاز بودند و از کشور طرد شدند، گفت: ما آمار ثابت و مشخصی از اتباع غیرمجاز در کشور نداریم چرا که این افراد به صورت مخفیانه وارد کشور می‌شوند اما به صورت متوسط براساس دستگیری‌هایی که داشته‌ایم بیش از یک میلیون نفر اتباع غیرمجاز در کشور داریم. البته افرادی نیز به صورت خودمعرف تقاضای ترک کشور را دارند که برای این افراد امتیازات و تسهیلاتی جهت خروج از کشور در نظر می‌گیریم و ظرف یک سال گذشته ۷۲۰ هزار نفر دستگیر و از کشور طرد شده‌اند.

وی در خصوص خدمات ارائه شده به اتباع خارجی در کشورمان گفت: در طول ۴۰ سال انقلاب اسلامی خدمات شایانی در حوزه پناهندگان ارائه شده است و به صورت مشخص ظرف یک سال گذشته در حوزه‌های معیشت، حرفه‌آموزی، بهداشت و سلامت و آموزش با همکاری سازمان‌های بین‌المللی و عمدتا تلاش دستگاه‌های دولتی در جمهوری اسلامی ایران خدمات ارزشمندی به پناهجویان داده شده و مشکلاتی که داشته‌اند در حد توان رفع شده است.

محمودی تأکید کرد: بی‌تردید هر چه جوامع بین‌المللی تلاش بیشتری را به کار بگیرند در این حوزه خدمات بهتری به اتباع ارائه می‌شود و شرایط موجود تقویت خواهد شد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی با اشاره به مشکلات اقتصادی و به ویژه تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان گفت:‌ ما تحت تحریم‌های ظالمانه و به نوعی جنگ اقتصادی هستیم که هر روز گسترش پیدا می‌کند و از سوی دیگر شیوع بیماری کووید ۱۹ نیز شرایط را به گونه‌ای پیش برده که حتی در برخی موارد در تهیه دارو و تجهیزات پزشکی و ورود آن‌ها به کشور با مشکل مواجه بوده‌ایم. با این وجود تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا خدمات مناسبی به پناهجویان ارائه کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگر در خصوص خدمات ارائه شده به پناهجویان پس از شیوع کروناویروس گفت: از ابتدای امر یعنی اسفندماه که همه جهان درگیر این بیماری شدند پناهندگان حاضر در کشورمان در شهرها و شهرستان‌های مختلف از طریق پیامک به صورت روزانه، موارد بهداشتی مرتبط با این بیماری به آن‌ها اطلاع رسانی شد و از سوی دیگر در شبکه‌ها و رسانه‌ها نیز به صورت کلی به ویژه از طریق وزارت بهداشت به این موضوع پرداخته شد.

محمودی با بیان اینکه از طریق دفاتر استانی و سمن‌های داخلی و نهادهای بین‌المللی امکانات پیشگیری این بیماری همچون ماسک و دستکش تهیه و در اختیار پناهندگان قرار گرفت، اظهار کرد: برای معیشت پناهندگان نیز در قالب کارت‌های اعتباری کمک هایی ارائه شد که خوشبختانه در این جامعه کمترین آسیب را داشتیم و اگر مواردی هم بود به صورت فوری و رایگان تحت مداوا قرار گرفتند./ایسنا

کپی