اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

مرگبارترین هفته دولت افغانستان
گروهک تروریستی طالبان با کشتار دست کم 291 نیروی امنیتی افغان در چند روز گذشته، مرگبارترین هفته برای دولت این کشور در طول 19 سال درگیری و ناآرامی را به ثبت رساند. «جاوید فیصل»، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی افغانستان در پیامی توئیتری با ابراز تأسف از این شرایط نوشت: «طالبان برخلاف توافق کاهش خشونت، در طول یک هفته گذشته 422 حمله در 32 ولایت داشت که در پی آنها 291 نیروی امنیتی کشته و دست کم 550نفر مجروح شده‌اند.» این توئیت در حالی منتشر شد که گروهک طالبان آمار کشته‌ها از سوی دولت را غیرواقعی اعلام کرد.

 

---

توقف صدور ویزای کار در امریکا
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا به بهانه همه‌گیری ویروس کرونا در تازه‌ترین اقدام علیه مهاجران، صدور ویزای موقت کار برای کارگران خارجی را تا پایان سال 2020 میلادی به حالت تعلیق درآورد. به نظر می‌رسد او این کار را برای جلب رضایت و آرای گروه‌های تندرو داخلی که مخالف ورود اتباع و مهاجران و نیروی کار خارجی به ایالات متحده هستند، انجام داده است. این در حالی است که شرکت‌های مهم و بزرگ امریکایی بویژه در حوزه فناوری معتقدند، جلوگیری از ورود مهاجران خارجی به ایالات متحده به ضرر اقتصاد این کشور خواهد بود. ترامپ پیشتر هم روند بررسی گرین‌کارت‌ها را تا پایان سال‌جاری میلادی متوقف کرده بود.

 

---

دستگیری سرباز خائن امریکایی
یک سرباز امریکایی به اتهام ارسال اطلاعات رسته خود به گروهی «نئونازی» با محکومیت تروریستی روبه‌رو شد.
«اتان ملزر»، 22 ساله که ماه گذشته در تحقیقات مشترک ارتش امریکا و اف بی‌آی دستگیر شد متهم است با افشای اطلاعات سری به این گروه افراطی، زمینه ساز یک حمله تروریستی بوده که ناکام مانده است.

 

---

محرومیت تحصیلی 260 میلیون کودک
سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد، حدود 260 میلیون کودک در جهان در سال 2018 محروم از کلاس‌های درس و تحصیل بودند که این مسأله به خاطر فقر و تبعیض تحصیلی بود و همه‌گیری ویروس کرونا باعث تشدید این بحران می‌شود.

 

آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 15 امروز به 9 میلیون و 210 هزار و 216 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 474 هزار و 815 نفر بود. امریکا همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان است. براساس آمار منتشر شده، تا ظهر امروز 2 میلیون و 388 هزار و 225 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 122 هزار و 611 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، برزیل با یک میلیون و 111 هزار و 348 نفر مبتلا و 51 هزار و 407 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. روسیه نیز با 599 هزار و 705 مبتلا و 8 هزار و 359 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است. در رتبه چهارم هم هند 441 هزار و 643 مبتلا و 14 هزار و 27 قربانی کووید 19 دارد. شمار مبتلایان انگلیس هم امروز به 305 هزار و 289 نفر رسید. این کشور 42 هزار و 647 نفر هم قربانی کرونایی دارد.

کپی