اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

ایستگاه منند شبکه لرزه‌نگاری بیرجند به‌روزرسانی شد

ایستگاه منند شبکه لرزه‌نگاری بیرجند به‌روزرسانی شد

مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد؛ ایستگاه منند شبکه لرزه‌نگاری بیرجند برای رصد دقیق‌تر فعالیت‌های زمین‌لرزه استان خراسان جنوبی به ‌ویژه در مناطق شرق و شمال شرق بیرجند، به روزرسانی شد.

مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران امروز سه شنبه افزود:‌ این مرکز به‌عنوان متولی ثبت و اطلاع‌رسانی زمین‌لرزه‌ها، همواره برای پایش هر چه بهتر چشمه‌های زمین‌لرزه در سطح کشور، اقدام به راه‌اندازی ایستگاه‌های لرزه‌نگاری جدید و به‌روزرسانی ایستگاه‌های قدیمی می‌کند.

بر همین اساس ایستگاه لرزه‌نگاری منند از شبکه لرزه‌نگاری بیرجند با حمایت استانداری خراسان جنوبی و مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، به‌روزرسانی شد.

فعالیت لرزه‌نگاری استان خراسان جنوبی در سال ۱۳۸۴ با نصب چهار ایستگاه لرزه‌نگاری آغاز شد. در سال‌های بعد تا امروز طبق نیازهای موجود همواره ایستگاه‌های شبکه لرزه‌نگاری بیرجند در حال افزایش یا به‌روزرسانی بوده است. ایستگاه لرزه‌نگاری منند در منطقه‌ای کوهستانی و ارتفاعات شمال شرق شهر بیرجند در سال ۱۳۸۴ راه‌اندازی شده و به‌منظور رصد دقیق‌تر فعالیت‌های زمین‌لرزه استان خراسان جنوبی به‌ویژه در مناطق شرق و شمال شرق بیرجند، تجهیزات این ایستگاه به تجهیزات مدرن ارتقا یافت.
هم‌اکنون شبکه لرزه‌نگاری بیرجند با هفت ایستگاه لرزه‌نگاری به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت می کند و داده‌های ایستگاه‌ها برخط (آنلاین) به مرکز شبکه لرزه‌نگاری بیرجند و مرکز پایش زمین‌لرزه‌های کشور در تهران ارسال و همراه با داده‌های دیگر ایستگاه‌های لرزه‌نگاری، برای ثبت و پردازش مناسب‌تر زمین‌لرزه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش ایرنا، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در فروردین‌ماه ۱۳۹۹ تعداد نزدیک به ۷۱۰ زمین‌لرزه را ثبت کردند.

این زمین‌لرزه‌ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ‌ داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند./ایرنا

کپی