اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹
برنامه‌های گرامیداشت سپاه در چهلمین سالگرد دفاع‌مقدس تشریح شد

سردار فضلی:توان دفاعی کشور در بهترین وضعیت قرار دارد

سردار فضلی:توان دفاعی کشور در بهترین وضعیت قرار دارد

جانشین معاون هماهنگ کننده سپاه و رئیس ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس، برنامه‌های سپاه و بسیج را در این باره تشریح کرد.این برنامه‌ها با شعار «ما قوی هستیم» برگزار خواهد شد.

تبیین نقش ولایت و رهبری در دفاع مقدس،فرماندهی و مدیریت در دفاع مقدس،نقش اقشار و اصناف در دفاع مقدس،تبیین دستاوردهای کشور در دفاع مقدس و بعد از آن،پیشرفت‌های کشور در حوزه دفاعی و بازندارندگی،بازسازی عملیات‌های دفاع مقدس،برگزاری یادواره‌های شهدا،تبیین نقش استان‌ها در دفاع مقدس و ... از جمله محورهای برنامه‌های چهلمین سالگرد دفاع مقدس است که با شعار «ما قوی هستیم» طی ۴۰ هفته برگزار خواهد شد.

سردار فضلی معاون هماهنگ کننده سپاه و رئیس ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس که امروز در یک نشست خبری سخن می‌گفت،ضمن اشاره به برخی حوادث و رخدادهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی دشمنان انقلاب تمام تلاش خودشان را به کار گرفتند تا نظام اسلامی را از دستیابی به اهداف انقلاب محروم کنند و در این راستا توطئه های بزرگی را طراحی و اجرا کردند که همه آنها ناکام ماند. یکی از بزرگترین تلاش‌های دشمنان در این راستا تحمیل یک جنگ هشت سالله به مردم ایران بود. هرچند در اوایل جنگ بخشی از مرزهای کشورمان و همچنین برخی شهرها و روستاهای مررزی را اشغال کردند اما با شکست حصر آبادان توسط نیروهای مسلح کشورمان شکست‌های دشمن شروع شد و عملیات‌های غرورآفرینی همچون فتح‌المبین،بیت‌المقدس،والفجر ۸،کربلای ۵ و دیگر عملیات‌های کوچک و بزرگ هیمنه دشمنان نظام اسلامی را شکست.

وی با تاکید بر تبیین دستاوردهای نظم اسلامی در چهلمین سالگرد دفاع مقدس گفت:نیروهای چندگانه سپاه با اجرای برنامه‌های ویژه در حوزه‌های اجتماعی،فرهنگی و همچنین دفاعی و نظامی و سیاسی،دستاوردهای کشورمان را برای عموم مردم به ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان تبیین خواهند کرد تا آنها بیشتر از پیش با افتخارات کشورمان که بخش بزرگی از آنها به واسطه بهره‌گیری از تجربیات دوران دفاع مقدس به دست آمده‌اند آشنا شوند.

سردار فضلی یادآور شد: این موفقیت‌ها در حالی به دست آمده‌اند که دشمنان همچنان به تلاش خودشان برای ضربه زدن به نظام اسلامی از راه‌های گوناگون ادامه می‌دهند هر چند هیچگاه موفق نخواهند شد.

وی تصریح کرد: با توجه با شیوع ویروس کرونا، برنامه‌های مورد نظر در مناطقی که وضعیت سفید دارند به صورت میدانی برگزار می‌شود و در صورت نبود شرایط لازم، برنامه‌ها از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی به مردم عرضه خواهند شد.

سردار فضلی گفت: فرزندان انقلاب اسلامی ایران با چشمان باز تحرکات دشمنان را رصد می‌کنند و  توان دفاعی ما در بهترین شرایط قرار دارد. در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی به دنبال تدوین دستاوردهای دفاع مقدس برای جوانان هستیم؛ البته در اجرای همه برنامه‌ها با توجه به شرایط کرونا پروتکل‌های مختلف بهداشتی رعایت می‌شود و از ظرفیت‌های رسانه‌ها استفاده خواهیم کرد.

در ادامه این نشست خبری،سردار احمد حق طلب دبیر ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس سپاه گفت:موفقیت‌های امروز کشورمان در حوزه‌های مختلف از جمله دفاعی و بازدارندگی و نهادینه شدن فرهنگ ایثار در عرصه‌های مختلف اجتماعی منبعث از دفاع مقدس است و به همین خاطر برنامه‌های مفصلی در این راستا پیش بینی شده است.

وی یادآور شد: دفاع مقدس کشورمان را تا سال‌های سال بیمه کرد و مردم با در دفاع مقدس برای مقابله با حوادث بزرگ آبدیده‌تر شدند.

سردار حق‌طلب ادامه داد:نقش نیروهای مسلح و سازمان‌های زیرمجموعه آنها در دفاع مقدس یکی از چهار محور اساسی  برنامه‌های گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس به شمار می‌رود که طی چهل هفته تبیین خواهد شد.

وی افزود: ابعاد فرهنگی،دینی و سیاسی نیز محور دیگر این برنامه‌ها به شمار می‌رود و در آن نقش ولایت و رهبری،فرماندهی و مدیریت،نقش اقشار و اصناف،دانشجویان و دانش‌آموزان  بررسی و تببین خواهد شد.

سردار حق طلب گفت: حوادث بزرگ دفاع مقدس نیز محور دیگر این برنامه‌ها را تشکیل می‌دهد. در این راستا عملیات‌های بزرگی همچون شکست حصر آبادان، آزادسازی خرمشهر، والفجر۸ واکاوی می‌شوند. همچنین ابعاد مختلف بمباران‌های شیمیایی شهرها و مناطق عملیاتی دفاع مقدس توسط رژیم بعث عراق تشریح خواهد شد.

وی برگزاری جشنوارهای فرهنگی و هنری از جمله اختصاص یک هفته  به اکران و بررسی فیلم‌های دفاع مقدس و معرفی فیلم‌های برگزیده،تقدیر از هنرمندان و کارگردانان فیلم‌های دفاع مقدس،برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی و همچنین برنامه‌های هنری جذاب را نیز از برنامه‌های در نظر گرفته شده نام برد.

سردار حق طلب تبیین نقش استان‌ها در دفاع مقدس را دیگر محور برنامه‌های چهلمین سالگرد دفاع مقدس نام برد و طی ۳۲ برنامه ۳۲ سپاه استانی در این راستا فعالیت‌های خود را تشریح خواهند کرد.

وی اهدای ۴۰ هزار جهیزیه،کمک به نیازمندان در قالب ۴۰ هزار بسته معیتشی و همچنین بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی را نیز از برنامه‌های مد نظر در این راستا برشمرد.

در این نشست خبری سردار «ابوذر رشیدی» معاون اجرایی نیروی دریایی سپاه گفت:نیروی دریایی سپاه قبل از تشکیل رسمی در یگان‌ها حضور داشت، اما بعد از ابلاغ و تشکیل سه نیرو در سپاه، یگان‌های دریایی سپاه تحت امر «قرارگاه نوح» به انجام وظیفه پرداختند.نیروی دریایی سپاه برای اولین بار در سال ۱۳۶۶ با فرماندهی شهید «مهدوی» با نیروهای آمریکایی در خلیج فارس به نبرد پرداخت و بعد از جنگ نیز در چندین نوبت به مقابله با متجاوزان آمریکایی و انگلیسی در خلیج فارس پرداختند.

وی افزود: سپاه برای جلوگیری از اقدام دشمنان در ممانعت از صادرات نفت ایران، یگان‌های خود را فعال و این حربه آن‌ها را خنثی کرد.

سردار «قدرت‌الله اسدی‌نیا» فرمانده دانشکده عاشورای نیروی هوافضای سپاه هم با بیان اینکه این نیرو سال ۱۳۶۴ با فرمان امام (ره) مبنی بر شکل‌گیری نیروی سه‌گانه سپاه تشکیل شد، گفت: تمام دستاوردهای سپاه بیانگر توجه رزمندگان به خداوند و اطاعت از رهبری است؛ البته نقش اصلی ما، ایجاد بازدارندگی در سطح بین‌المللی است.

وی افزود: یکی از برنامه‌های ما حضور در رژه نیروهای مسلح در سی و یکم شهریور هر سال است که امسال هم برگزار می‌شود و علاوه بر این، نمایشگاه‌هایی را هم در سطح شهر تهران خواهیم داشت.

سردار «بازدار» معاون اجرایی سازمان بسیج مستضعفین هم با بیان اینکه بسیج برنامه‌های خود را در سه سطح دنبال می‌کند، گفت: بازسازی عملیات‌های دوران دفاع مقدس، یادواره شهدا، اعزام کاروان‌های راهیان نور و اعزام پیشکسوتان به مدارس، تشریح نقش هر استان در دوران دفاع مقدس در ۳۲ شب از طریق صدا و سیما و همچنین بیان نقش زنان، پزشکان، خبرنگاران، دانش‌آموزان، کارمندان و اصناف و... در دفاع مقدس، در دستور کار بسیج قرار دارد.

سردار بازدار افزود: برای تحقق شعار سال نیز بسیج زمینه اشتغال ۲۵۰ هزار نفر را فراهم خواهد کرد.

همچنین در این نشست، «زرگر» به نمایندگی از معاونت فرهنگی سپاه گفت: رونمایی از آثار جدید مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه به همین مناسبت صورت می‌گیرد.

ایسنا/

کپی