اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

حمله هوایی ارتش عراق به پایگاه های داعش

حمله هوایی ارتش عراق به پایگاه های داعش

هواپیماهای ارتش عراق صبح امروز (سه شنبه) مخفیگاه‌ها و مقرهای گروه تروریستی داعش را در استان شمالی صلاح الدین بمباران کردند.

ارتش و الحشد الشعبی از روز گذشته با مشارکت پلیس و نیروی هوایی عملیات گسترده ای را برای نابودی هسته ها و بقایای داعش در سه استان صلاح الدین، دیاله و کرکوک در شرق و شمال عراق آغاز کردند. 
دومین روز این عملیات با محوریت شناسایی و نابودی تروریست ها از زمین و هوا در کانون های حضور داعش در استان صلاح الدین آغاز شده است.
در همین حال، ستاد رسانه ای فرماندهی مشترک عراق اعلام کرد که هواپیماهای ارتش در مرحله سوم عملیات «قهرمانان عراق» یک مقر گروه تروریستی داعش را در صلاح الدین نابود کردند.
مرحله سوم عملیات قهرمانان عراق با مشارکت الحشد الشعبی و دیگر نیروهای مسلح این کشور، صبح دوشنبه برای نابودی داعش و تأمین امنیت مناطق شرق استان صلاح الدین، غرب دیاله و جنوب غرب کرکوک کلید خورد.
در این عملیات، تیپ‌های ۱ ، ۲ ، ۴ ، ۲۰ ، ۲۳ ، ۲۴ و ۱۱۰ الحشدالشعبی، هنگ کماندویی، نیروی هوایی، ارتش و پلیس مشارکت دارند.
به گفته «طالب الموسوی» فرمانده محور دیاله الحشد الشعبی، این عملیات در مرزهای استان‌های دیاله و صلاح الدین و جاده کرکوک - بغداد آغاز شده است و تا زمان نابودی و پاکسازی کامل تروریست‌های داعش و تأمین امنیت این مناطق ادامه دارد.
بر پایه اعلام مقام های امنیتی عراق، در نتیجه عملیات روز گذشته ارتش و الحشد الشعبی، افزون بر نابودی چندین پناهگاه داعش ده ها قبضه اسلحه، بمب و مواد منفجره از تروریست ها کشف شد.
در ماه‌های اخیر، حملات گروه تروریستی داعش به ویژه در مناطق بین استان‌های کرکوک، صلاح الدین و دیاله معروف به «مثلث مرگ» افزایش یافته است.
در سال ۲۰۱۷ میلادی پس از سه سال، عراق با بازپس‌گیری کل قلمرو خود که حدود یک سوم از گستره این کشور بود، پیروزی بر داعش را اعلام کرد.
با وجود این شکست، گروه تروریستی داعش هنوز دارای هسته‌هایی در مناطق شمالی، شرقی و جنوبی عراق است و در دو ماه گذشته به حملات خود علیه غیرنظامیان و نیروهای امنیتی عراق شدت بخشیده است.
نیروهای الحشد الشعبی و ارتش عراق در این مدت که بی‌سابقه‌ترین حملات داعش پس از سال ۲۰۱۷ توصیف شده، بیش از ۷۰ عملیات نظامی علیه تروریست‌ها انجام داده‌اند./ایرنا 

کپی