اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹

اعلام آمادگی تشکیلات خودگردان فلسطین با ترکیه برای استخراج نفت

اعلام آمادگی تشکیلات خودگردان فلسطین با ترکیه برای استخراج نفت

سفیر تشکیلات خودگردان در آنکارا اعلام کرد که فلسطینی‌ها آماده مذاکره برای شکل‌گیری توافق دریایی و همکاری با ترکیه برای استخراج منابع طبیعی به ویژه نفت و گاز در شرق مدیترانه هستند.

فائض مصطفی سفیر فلسطین در آنکارا به روزنامه آیدینلیک ترکیه گفت که تشکیلات خودگردان می‌تواند توافق دریایی ترکیه با لیبی را دنبال و توافقنامه مستقل برای خود را امضا کند.

وی افزود که فلسطینی‌ها تمایل به تعمیق روابط خود با ترکیه دارند که شامل توافق بر سر منطقه ویژه اقتصادی می‌شود.

این مقام فلسطینی تصریح کرد: ما هم در مدیترانه حق (سهم) داریم. فلسطین در نفت و گاز واقع در شرق مدیترانه سهیم است. ما آماده همکاری در این زمینه‌ها و امضای توافق هستیم.

مصطفی با اشاره به محدودیت‌های ایجاد شده از سوی رژیم صهیونیستی برای فلسطینی‌ها اضافه کرد که اسرائیل تلاش‌های فلسطینی‌ها در راستای اکتشاف و حفاری در میدان گازی دریایی غزه محدود کرده است؛ این میدان در سال ۱۹۹۹ تقریبا در ۳۰ کیلومتری ساحل نوار محاصره شده غزه کشف شد.

با محدودیت‌های مصر و رژیم صهیونیستی بمنظور حفظ محاصره غزه، این میدان گازی که تقریبا دارای ۲۸ میلیارد متر مکعب گاز است به مدت حدود ۲۰ سال از زمان اکتشاف دست نخورده باقی مانده است. به گفته مصطفی، فلسطینی‌ها بخاطر فشار اسرائیل قادر به بهره برداری از آن نبودند.

ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی نوامبر گذشته توافق دریایی را در بهره‌برداری در شرق مدیترانه برای جلوگیری از عملیات حفاری یونان و قبرس در منطقه امضا کردند.

توافق آنکارا با تشکیلات خودگردان فلسطین می‌تواند منجر به افزایش تنش‌ها با یونان در منطقه مدیترانه شود.

براساس قوانین دریایی سازمان ملل، کشورهای ساحلی حق دسترسی تا فاصله ۳۲۰ کیلومتری به دریا را از سواحل خود برای اکتشاف و استخراج منابع طبیعی دارند./ایرنا

کپی