اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

کمیته ملی یونسکو در یمن خواستار ارجاع پرونده کودک‌کشی عربستان به دیوان کیفری شد

کمیته ملی یونسکو در یمن خواستار ارجاع پرونده کودک‌کشی عربستان به دیوان کیفری شد

کمیته ملی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو ) در یمن از دبیر کل سازمان ملل خواست در تصمیم خود مبنی بر خارج کردن نام عربستان از لیست سیاه کشورهای نقض کننده حقوق کودکان تجدید نظر کند و پرونده کودک‌کشی سعودیها در یمن را به دیوان بین‌المللی کیفری ارجاع دهد.

به گزارش امروز (سه شنبه) پایگاه اطلاع رسانی آژانس مطبوعات یمن، این کمیته با صدور بیانیه‌ای از دبیرکل سازمان ملل متحد خواست در تصمیم خود مبنی بر خارج کردن عربستان و نیروهای ائتلاف سعودی از لیست سیاه ناقضان حقوق کودک مطابق با قوانین این سازمان تجدید نظر کند.

در این بیانیه، کمیته یاد شده از موسسات، آژانسها و سازمانهای بین‌المللی، منطقه‌ای و محلی حقوق بشری خواسته که در کنار فرزندان یمن بایستند و از حقوق نقض شده آن‌ها محافظت و با دیدگاه‌های علمی برای کشف جنایات قتل کودکان این کشور توسط نیروهای ائتلاف سعودی تلاش کنند و پرونده [ این جنایات ] را به دیوان بین‌المللی کیفری ارجاع دهند.

کمیته ملی سازمان یونسکو در یمن تاکید کرد که آثار جنایت علیه کودکان و زنان این کشور توسط نیروهای ائتلاف سعودی از بین نخواهد رفت و حتی پس از این زمان، عدالت درباره قاتلان کودکان بی‌گناه یمنی اجرا خواهد شد. 

کمیته ملی یونسکو در یمن، اتخاذ این تصمیم (خارج کردن عربستان از لیست سیاه ناقضان حقوق کودکان) از سوی یک نهاد بین‌المللی که یک مرجع جهانی بشردوستانه برای حمایت از حقوق و آزادی مظلومان و ستمدیدگان است را محکوم کرد و این تصمیم را یک شکست بزرگ برای سازمان ملل و اصول انسان دوستانه آن دانست.

این کمیته افزود: این تصمیم سازمان ملل از اعترافات کشورهای ائتلاف سعودی برای ارتکاب برخی از قتل عامها علیه کودکان یمن و گزارش‌های حقوقی صادر شده توسط نهادهای بین‌المللی سازمان ملل متحد که دخالت کشورهای ائتلاف در قتل، گرسنگی و ضرب و شتم کودکان یمنن را اثبات می‌کند، غفلت کرده است.

در این بیانیه آمده است که این تصمیم [سازمان ملل] به مثابه بخشش جنایات کشورهای ائتلاف سعودی و در اختیار قراردادن ابزار برای ارتکاب جنایات بیشتر بدون بازدارندگی و عدم پاسخگویی به قوانین بین المللی و سلب انسانیت از فرزندان یمن و مجاز بودن ریختن خون آن‌ها توسط کشورهای استکبار و متمول است.

بیانیه کمیته ملی یونسکو در یمن به این نکته اشاره شده که این تصمیم سازمان ملل در مسائل مربوط به حقوق بشر کودکان یمن و فرزندان جهان تبعیض صورت گرفته است و بر نگاه نسل‌های آینده این کشور نسبت به تاریخ و نقش سازمان ملل متحد تأثیر منفی خواهد گذاشت و قوانین این سازمان را به «نامه‌ای مرده بر روی کاغذ» تبدیل می‌کند که هیچ ارزشی ندارد.

این کمیته اذعان کرده که این تصمیم بر تلاش‌های نماینده ویژه سازمان ملل برای متوقف کردن جنگ ناعادلانه و محاصره مرگبار کودکان یمن تاثیر خواهد گذاشت و این کشور را با بدترین فاجعه انسانی که جهانیان در دوران مدرن شاهد آن هستند، روبرو کرده است.

در این بیانیه آمده است: بر اساس گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی به دلیل جنگ و محاصره تحمیل شده توسط کشورهای ائتلاف که بیش از پنج سال پیش توسط سعودیها رهبری شده، هر ۱۰ دقیقه یک کودک یمنی جان خود را از دست می‌دهد.

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل اواخر خرداد امسال در اقدامی سئوال برانگیز، ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان که به دلیل کشتار کودکان یمنی به فهرست سیاه کودک‌کشی وارد شده بود را از این فهرست خارج کرد.

گوترش در حالی خروج ائتلاف سعودی را از این فهرست اعلام کرد که خود در همین گزارش به شورای امنیت سازمان ملل گفته است که این ائتلاف سال گذشته ۲۲۲ کودک را در یمن کشته است، اما به دلیل «کاهش چشمگیر و مداوم در کشتار و زخمی کردن از طریق حملات هوایی» از این فهرست خارج می‌شود.

سازمان ملل برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ و زمانی که «بان کی مون» دبیر کل آن بود، ائتلاف سعودی را به فهرست کودک‌کش‌ها افزود، اما گزارش رسانه‌ها افشا کرد که عربستان با تهدید او به قطع بودجه سازمان ملل، این اقدام را لغو کرده است.

اما این سازمان بار دیگر در سال ۲۰۱۷ و در زمان دبیر کلی گوترش ائتلاف سعودی را به فهرست سیاه افزود.

عربستان همراه با امارات، بحرین، سودان، مصر و کویت در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل ائتلاف به اصطلاح عربی تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد، اما ظرف بیش از پنج سال گذشته سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

در طول این سال‌ها هزاران شهروند یمن که بیشتر آن‌ها زنان و کودکان بودند، بر اثر حملات هوایی جنگنده‌های سعودی جان خود را از دست داده‌اند./ایرنا 

کپی