اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹

مذاکرات روسیه و آمریکا بدون دستیابی به توافقی مشخص پایان یافت

مذاکرات روسیه و آمریکا بدون دستیابی به توافقی مشخص پایان یافت

مذاکرات روسیه و آمریکا در عرصه کنترل تسلیحات در وین در شرایط کاملا محرمانه برگزار و بدون دستیابی به توافق پایان یافت.

میخاییل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین روز سه شنبه در توییتی نوشت: مذاکرات بین روسیه و آمریکا ساعت هفت عصر (دوشنبه) پایان یافت و پس از آن صحبت غیررسمی بین دو طرف شروع شد.

وی با بیان اینکه گزارشی در این مورد در وزارت خارجه روسیه منتشر شده است، افزود: مطلبی برای اضافه کردن به گزارش وزارت خارجه روسیه ندارم.

اولیانوف افزود: مذاکرات محرمانه بود و ممکن است سرگئی ریابکوف (معاون وزیر خارجه روسیه) به عنوان سرپرست هیات مطلبی بیان کند. وی کمی پیش به مسکو پرواز کرد.

مذاکرات نمایندگان آمریکا و روسیه درباره تسلیحات هسته‌ای دو کشور پس از شش ماه وقفه روز دوشنبه با گارد بسته دو طرف در وین، پایتخت اتریش آغاز شد.

در این مذاکرات «مارشال بیلینگزلی» فرستاده ویژه دونالد ترامپ در امور کنترل سلاح و "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امورخارجه روسیه شرکت داشتند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه پیشتر اعلام کرده بود که مذاکرات روسیه و آمریکا دو روز بطول می انجامد و در روزهای دوشنبه و سه شنبه برگزار می شود.

بسیاری معتقدند پایان پیش از موعد این مذاکرات، نشانگر اختلاف شدید بین روسیه و آمریکا در عرصه کنترل تسلیحات است.

وزارت خارجه روسیه در گزارشی درخصوص مذاکرات روسیه و آمریکا نوشت: روز 22 ماه ژوئن در وین یک دور دیگر رایزنی های روسیه و آمریکا در عرصه مسائل راهبردی (کنترل تسلیحاتی) برگزار شد.

در گزارش یادآوری شد: هیات های دو طرف را سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و مارشال بیلینگزلی فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور کنترل تسلیحاتی و دستیار ارشد وزیر خارجه آمریکا برعهده داشتند.

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: مطابق دستور روسای جمهوری روسیه و آمریکا، دورنمای کنترل بر تسلیحات ازجمله مساله تمدید پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی (استارت-2) و تداوم ثبات و وضعیت قابل پیش بینی در شرایط پایان اعتبار پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میانبرد و مسائل مربوط به امنیت بین المللی بررسی شد.

گفتنی است طرف های روسی و آمریکایی اظهارنظرهای محافظه‌کارانه‌ای را پیش از آغاز مذاکرات مطرح کردند. بیلینگزلی در پاسخ به سووال خبرنگار رویترز که پرسید انتظار شما از نتیجه  مذاکرات چه خواهد بود؟ گفت؛ باید منتظر ماند و دید چه می‌شود. ریابکوف هم در اظهار نظر مشابهی کرد و گفت که ما همواره امیدوار هستیم.

گفتنی است پیمان استارت نو آخرین توافق کنترل تسلیحاتی بین دو قدرت اتمی است که فوریه (بهمن/اسفند) ۲۰۲۱ منقضی می‌شود.

چین که گمان می‌رود زرادخانه اتمی کوچکتری نسبت به آمریکا و روسیه داشته باشد، پیشتر دعوت برای حضور در این نشست مشترک را رد کرده و امیدواری‌های واشنگتن را برای سه‌جانبه کردن توافق استارت جدید نقش بر آب کرد.

بیلینگزلی در همین رابطه در توئیتی نوشت: چین در این مذاکرات که اوایل امروز (دوشنبه) در وین برگزار شد، حضور نیافت. پکن هنوز خودش را پشت دیوار بزرگ رازداری پنهان می‌کند. با وجود این‌، ما با روسیه گفت‌وگو می‌کنیم.

با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه چین چندی پیش تصریح کرد: هنوز زمان مناسب برای مشارکت چین در مذاکرات خلع سلاح نرسیده است.

کشورهای اروپایی و متحدان آمریکا امیدوارند که واشنگتن با تمدید پیمان استارت جدید موافقت کنند. اما بیلینگزلی چندی پیش در نشست شورای آتلانتیک شمالی چندان رغبتی به این مساله نشان نداد./ایرنا


 

کپی