اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

بیانیه وزارت خارجه کانادا : ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به‌زودی به فرانسه می‌فرستد

بیانیه وزارت خارجه کانادا : ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به‌زودی به فرانسه می‌فرستد

وزارت امور خارجه کانادا در بیانیه‌ای به محورهای گفت‌وگوی وزرای امور خارجه ایران و کانادا درباره تحویل دادن جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی برای تحلیل اطلاعات آن پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری اردوپوینت، وزارت امور خارجه کانادا در پی گفت‌وگوی تلفنی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و فرانسوا فیلیپ شامپاین وزیر خارجه کانادا درباره تحلیل اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی که طی یک حادثه به اشتباه مورد هدف قرار گرفت و به جان باختن شماری از هم‌وطنان و شهروندان کشورهای دیگر منجر شد،  مطرح کرد: ظریف متعهد شد که ایران بدون تاخیر بیشتر جعبه‌های سیاه را برای تحلیل به کانادا بفرستد.

در ادامه این بیانیه آمده است: ایران این هفته جزئیات پیشرفتش درباره این مسئله را در سازمان هواپیمایی بین‌المللی غیر نظامی توضیح خواهد داد.

بر اساس این گزارش، بیانیه کانادا در پی این مطرح می‌شود که ظریف روز گذشته در گفت‌‎وگو با وزیر خارجه کانادا مطرح کرد: تصمیم برای ارسال جعبه سیاه مدتی است اتخاذ شده و بزودی این تصمیم اجرایی خواهد شد.

وی همچنین به همتای کانادایی خود اطلاع داد که آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مسائل حقوقی و چگونگی جبران خسارات وارده به خانواده مسافرینی که در این واقعه تاسف بار جان خود را از دست داده اند و همینطور جبران خسارت هواپیمای اوکراینی مدتها است به طرف اوکراینی اعلام شده ولی طرف مقابل تا کنون هیات خود برای انجام مذاکرات را معرفی نکرده است و جمهوری اسلامی ایران کماکان پیگیر موضوع می باشد.

ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه می فرستد

وزارت امور خارجه کانادا روز گذشته (دوشنبه) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با «فرانکو فیلیپ شامپاین» وزیر خارجه کانادا تصریح کرده است که تهران بدون هرگونه تأخیر، به زودی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه ارسال خواهد کرد.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که ۱۸ دی ماه سال گذشته از تهران عازم کی‌یف بود بر اثر خطای انسانی مورد هدف موشک قرار گرفت و ۱۷۶ سرنشین آن که اکثریت آنها ایرانی بودند و بقیه اتباع اوکراین، کانادا، سوئد، انگلیس و افغانستان، جان باختند.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، وزارت خارجه کانادا در خصوص گفت‌و‌گوی تلفنی میان وزرای خارجه ایران و کانادا گفت: «آقای ظریف متعهد شد که ایران رکوردرهای پرواز (هواپیمای اوکراینی) را بدون هرگونه تأخیر بیشتری برای تجزیه و تحلیل به فرانسه ارسال کند.»

این بیانیه ادامه می‌دهد: «ایران این هفته، جزئیات پیشرفت‌هایی که در خصوص این موضوع داشته را در اختیار سازمان ایکائو (سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی) قرار می‌دهد.

اواخر خردادماه نیز، «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا اعلام کرده بود که ایران به زودی جعبه‌های سیاه هواپیمای سانحه دیده اوکراینی را به فرانسه ارسال خواهد کرد.

وزارت خارجه ایران نیز پیشتر با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی ظریف و شامپاین اعلام کرده بود که وزیر خارجه ایران به همتای کانادایی خود اطلاع داد که آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مسائل حقوقی و چگونگی جبران خسارات وارده به خانواده مسافرینی که در این واقعه تاسف بار جان خود را از دست داده اند و همینطور جبران خسارت هواپیمای اوکراینی مدتها است به طرف اوکراینی اعلام شده ولی طرف مقابل تا کنون هیات خود برای انجام مذاکرات را معرفی نکرده است و جمهوری اسلامی ایران کماکان پیگیر موضوع می باشد.

شیوع ویروس کرونا و توقف پروازهای بین المللی در خوانش جعبه سیاه و اقدامات دیگر  وقفه ایجاد کرده بود که با برقراری محدود پروازها بزودی اقدامات اجرایی در حل و فصل این موضوع از سر گرفته خواهد شد./ ایسنا و فارس

کپی