اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

شرکت در عروسی‌ها، مهم‌ترین علت اوج‌گیری دوباره کرونا در گلستان

شرکت در عروسی‌ها، مهم‌ترین علت اوج‌گیری دوباره کرونا در گلستان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: مهم‌ترین علت صعودی شدن مجدد بیماران مبتلا به ویروس کرونا در گلستان، شرکت مردم در مجالس عروسی‌ خصوصاً در ترکمن‌صحرا است.

سراج‌الدین عارف‌نیااظهار کرد: اگر روند شیوع کرونا در استان همچنان صعودی باشد، ممکن است که بیمارستان‌ها جوابگو بیماران نباشند. بالا رفتن احتمال ابتلای افراد به ویروس کرونا، از پیامدهای روند صعودی شیوع کرونا است که رسیدگی به بیماران را با مشکل مواجه می‌کند و افزایش مرگ‌ومیرهای ناشی از کرونا را به دنبال دارد.

وی خاطرنشان کرد: افزایش بار بستری بیمارستان‌ها فشار را بر کادر درمان بیشتر می‌کند و احتمال ابتلای آن‌ها را افزایش می‌دهد. جایگزین کردن این نیروها بسیار مشکل است.

عارف‌نیا با اشاره به اینکه در این دوره از بیماری، شیوع در شهرهای ترکمن نشین استان بیشتر است، تصریح کرد: مهم‌ترین علت این مسئله حضور مردم در مراسمات عروسی است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان افزود: با توجه به آغاز دهه کرامت، قطعاً برخی از خانواده مراسم عروسی را در این دهه برنامه‌ریزی کردند؛ از خانواده‌ها می‌خواهیم تا زمانی که بیماری کووید۱۹ وجود دارد، به‌هیچ‌عنوان مراسمات را برگزار نکنند و تنها به برگزاری عقد زوجین اکتفا کنند و بعداً در زمانی دیگر که شرایط مهیا شد، مراسم بگیرند.

وی با انتقاد از بی‌توجهی مردم به توصیه‌های بهداشتی، گفت: در مراسمات عزا و عروسی علاوه بر حضور جمعیت زیاد، شرکت‌کنندگان حتی اقدام به دست دادن و روبوسی هم می‌کنند.

عارف‌نیا تأکید کرد: از مردم می‌خواهیم در تجمعات و اماکن شلوغ حتماً از ماسک استفاده کنند. اگر بتوانیم استفاده از ماسک را بین مردم نهادینه کنیم، ۵۰ درصد جلوی شیوع ویروس کرونا را می‌گیریم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به اعمال محدودیت در شهرهای با وضعیت قرمز در استان، گفت: به فرمانداری‌های این شهرستان‌ها محدودیت‌ها ازجمله تعطیلی بازارهای هفتگی، تالارهای پذیرایی، پارک‌ها و بوستان‌ها، بیرون بر شدن غذا در رستوران‌ها و همچنین برگزار نشدن مراسمات مذهبی و نمازهای جماعت ابلاغ شده است.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی گلستان، شهرهای گنبدکاووس، بندرگز، آق‌قلا، بندر ترکمن و مراوه‌تپه، کلاله و گالیکش در وضعیت قرمز کرونا و شهرهای گرگان، کردکوی، گمیشان، علی آبادکتول، مینودشت، آزادشهر و رامیان در وضعیت زرد کرونا قرار دارند./ ایسنا

کپی