اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

آشتی یزدی ها با دوچرخه در روزگار کرونا

آشتی یزدی ها با دوچرخه در روزگار کرونا
پریسا عظیمی خبرنگار

یزدی‌ها در روزگار کرونایی امروز که باشگاه‌های ورزشی تعطیل‌اند و سفر با خطر همراه است، جایگزینی پیدا کرده‌اند که هم نشاط انگیز است و هم سلامت‌بخش. در گرگ و میش غروب وقتی که هوا خنک می‌شود، پارک‌ها و خیابان‌های یزد بویژه در بافت‌های تاریخی این شهر به قرق دوچرخه سواران از هر جنس و سنی درمی آید که به‌صورت خانوادگی در حال دوچرخه سواری‌اند.

«الهه جورابی»، عضو شورای اسلامی شهر یزد درباره دلایل گرایش یزدی‌ها به دوچرخه به «ایران» گفت: با شیوع کرونا مسافرت‌های خانوادگی و تفریحات و دورهمی‌ها کمی کاهش پیدا کرده از این رومردم حال خوبی ندارند و برای جبران این کمبودها به ورزش‌هایی مثل دوچرخه سواری روی آورده‌اند. از این‌رو بازار دوچرخه فروشی هم بسیار رونق گرفته است. اخیراً در شهر یزد مردم به‌طور خانوادگی بخصوص در شب که هوا هم کمی خنک‌تر است به این ورزش مفرح روی آورده‌اند که کار خوبی هم است. از طرفی هم، چون در حال احیای فرهنگ دوچرخه سواری در یزد هستیم، تصمیم گرفته شده که در ۵ منطقه این شهر 2 خیابان در هر منطقه برای دوچرخه سواری بانوان در ساعت‌های خاصی در نظر گرفته شود. همچنین باید در هر منطقه از شهر برای بانوان پارک اختصاصی تدارک دیده شود که در این رابطه شهرداری موظف به راه‌اندازی چنین فضایی برای بانوان است.وی افزود: با جذب یک سرمایه‌گذار جدید قصد داریم به مدت 5 سال در 20 منطقه مرکزی شهر یزد 20 ایستگاه دوچرخه سواری راه‌اندازی کنیم که در هر ایستگاه 30 دوچرخه برای استفاده شهروندان در نظر گرفته می‌شود. این طرح احتمالاً تا یک ماه آینده جهت استفاده آقایان آماده بهره‌برداری خواهد بود. بانوان مجاز به استفاده از این دوچرخه‌ها نیستند.
رئیس شورای شهر یزد هم در گفت‌و‌گو با «ایران» از احیای فرهنگ دوچرخه سواری در این شهر تاریخی خبر داد و افزود: هم‌اکنون در بافت تاریخی یزد مسیر دوچرخه ‌سواری ایجاد کردیم تا مردم به راحتی و با حفظ امنیت جانی بتوانند به این ورزش مفرح بپردازند. «غلامعلی سفید»، به راه‌اندازی ایستگاه دوچرخه سواری در چند نقطه از شهر یزد اشاره کرد وافزود: البته این ایستگاه‌ها هنوز به‌طور کامل راه‌اندازی نشده و درصدد فراهم کردن تجهیزات لازم آن از جمله دوچرخه هستیم. به محض فراهم شدن تمامی وسایل مورد نیاز، شهروندان می‌توانند با تحویل گرفتن دوچرخه از هر ایستگاه از آنها استفاده کنند و به کارهای روزمره خود برسند تا از این طریق از تجمع در وسایل نقلیه عمومی هم جلوگیری شود، همچنین ترافیک هم کاهش پیدا می‌کند. البته در قبال گرفتن این دوچرخه‌ها حتماً مدارک یا شاید هم مبلغی باید پرداخت شود که هنوز در مورد این مسائل به‌طور قطعی تصمیم‌گیری نشده است. رئیس شورای شهر یزد با اشاره به دوچرخه سواری بانوان یزدی نیز اظهار داشت: برای دوچرخه سواری بانوان حتماً محل‌های خاصی در نظر گرفته خواهد شد. این موضوع در شورای شهر یزد هم تصویب شده که 5 محل برای این کار در نظر گرفته شود، در این رابطه با اداره راه و شهرسازی استان هم جلساتی برگزار شده که در صورت تأمین زمین از طرف آنها (اداره راه و شهرسازی) شهرداری این فضا را برای    دوچرخه‌سواری بانوان ایجاد خواهد کرد.«سفید» در ادامه از اجرای 3 طرح شهرداری برای دوچرخه سواری بانوان خبر داد و تصریح کرد: در آزادشهر و اکرم آباد برای بانوان راه‌اندازی پارک و پیست دوچرخه سواری را در دست اجرا داریم. همچنین در مسیر جنب پل تقوی روبه‌روی صنایع دفاع شهر یزد، پارک 11 هکتاری را در دست راه‌اندازی داریم که در این پارک هم دو پیست مجزا برای دوچرخه سواری بانوان و آقایان تدارک دیده شده است.
به گفته رئیس شورای شهر یزد قرار است این طرح‌ها تا پایان امسال به بهره‌برداری برسند.

کپی