اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

مدیرعامل ایرنا: روابط خوب ایران و افغانستان دستخوش شیطنت رسانه‌ای نشود

مدیرعامل ایرنا: روابط خوب ایران و افغانستان دستخوش شیطنت رسانه‌ای نشود

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) از همدلی و تفاهم میان مردم و مسئولان ایران و افغانستان استقبال و تاکید کرد: روابط خوب ایران و افغانستان نباید دستخوش شیطنت‌های رسانه ای شود.

معاون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان صبح امروز - دوشنبه - با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، با مدیرعامل ایرنا دیدار و گفت‌وگو کرد.
«محمدرضا نوروزپور» در این دیدار، ضمن خوشامد و خیرمقدم به این مقام افغانستانی، به پیوندهای مشترک فراوان فرهنگی و تمدنی میان ایران و افغانستان اشاره کرد و گفت: ایران خود را همواره همراه هم‌درد و غمخوار افغانستان می‌داند و در سخت‌ترین شرایط در کنار ملت و دولت افغانستان بوده است.
وی ادامه داد: وقتی شوروی به افغانستان حمله کرد، ایران در کنار ملت افغانستان بود. وقتی در افغانستان درگیری‌های داخلی وجود داشت، ما در کنار شما بودیم. ظلم طالبان به شما را فراموش نخواهیم کرد و بعد از حمله نیروهای ائتلاف آمریکایی و اشغال افغانستان نیز، مردم ایران دلسوز ملت افغانستان و میزبان و پذیرای خیل مهاجران بوده است.
مدیرعامل ایرنا با بیان اینکه زمانی که رژیم بعث عراق به ایران حمله کرد، معضلات ناشی از جنگ موجب نشد ملت ایران برای پناه‌جویان و آوارگان افغانستانی کم بگذارد، اظهار داشت: در تمام این سال‌ها، مردم ایران سعی کردند میزبان خوبی برای پناه‌جویان افغانستانی باشند. قاطبه مردم ایران، شهروندان افغانستان را از خود می‌دانند و با آنها احساس نزدیکی می‌کنند که همین احساس موجب رشک و حسادت بدخواهان دو ملت بوده است.
نوروزپور با بیان اینکه بازیگران فرامنطقه‌ای حاضر در افغانستان به ویژه آمریکا از جمله حاسدان این روابط حسنه هستند، خاطرنشان کرد: هر دو ملت ایران و افغانستان باید از مناسبات نزدیک و دوستانه با یکدیگر مراقبت کنند. بسیاری از ایرانیان با شهروندان افغانستانی بزرگ شده و با آنها زندگی کرده‌اند. آنها همسایه، همکلاس و دوست ما بوده‌اند.
وی با ابراز نگرانی از برخی تحرکات رسانه‌ای ضد ایرانی که به اسم آزادی بیان مطرح می‌شود، گفت: بدخواهان دو کشور تلاش می‌کنند میان دو دولت و ملت دوست، برادر و مسلمان تفرقه و دشمنی ایجاد کنند که باید نسبت به این موضوع هوشیار بود.
مدیرعامل ایرنا با تاکید بر اینکه در عصر جدید کنونی نباید تنها به روابط میان دولت‌ها اکتفا کرد، یادآور شد: نگرانی ما در مورد نسل‌های جدید است. برخی از آزادی بیان در افغانستان سوءاستفاده می‌کنند. هرچند اساس سیاست‌ها در میان دولت‌ها در چارچوب تدبیر و عقلانیت است اما در لایه‌های پایین‌تر اجتماعی ممکن است این تدبیر کمتر باشد و افراد تحت تاثیر تخریب‌ها و هجمه‌های رسانه‌ها احساسی عمل کنند و به دوستی بین دو ملت لطمه وارد کنند.
«محمد رسول باوری» هم در این دیدار بر عزم دولت افغانستان بر داشتن روابط حسنه با ایران تاکید کرد و گفت: دولت افغانستان تاکنون تحت فشار هیچ کشوری نرفته است که بخواهد مناسباتش را با ایران کاهش داده یا مورد تخریب قرار دهد.
وی با بیان اینکه همیشه تلاش کرده‌ایم جدایی در روابط تهران و کابل ایجاد نشود، اظهار داشت: هدف ما حفظ روابط و گسترش و بهتر شدن مناسبات است. البته توسعه مناسبات به آسانی نیست اما پیوندهای جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی، دینی و زبانی موجب شده روابط ایران و افغانستان هیچ گاه منقطع نشده و از هم جدا نباشیم.
این مقام افغانستانی با تاکید بر اینکه باید بر حوادثی متمرکز شد که موجب نزدیکی ایران و افغانستان می‌شود، تصریح کرد: یکی از خبرنگاران ایرنا جان خود را برای حفظ و تعمیق روابط ایران و افغانستان از دست داد که این مسئله برای ما مهم و ارزشمند است. ما خواهان حفظ روابط بوده و پیوندهای مشترک باید عامل و محرکی برای توسعه مناسبات باشد.
باوری با بیان اینکه تعداد بسیاری از جان‌باختگان و شهدا در افغانستان را خبرنگاران تشکیل می‌دهند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه تجارب خوبی در ایران در حوزه روزنامه‌نگاری و رسانه وجود دارد و مایل به استفاده از این تجارب هستیم. در این چارچوب، ما خواهان توسعه روابط در این حوزه و انتقال تجارب هستیم.
وی با طرح پیشنهاد امضای تفاهم‌نامه همکاری میان دو خبرگزاری ایرنا و باختر به عنوان دو آژانس خبری ملی ایران و افغانستان ابراز داشت: دو خبرگزاری ایرنا و باختر می‌توانند با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند و علاوه بر انتقال تجارب، در تبادل محصولات خبری نیز با یکدیگر همکاری داشته باشند. همچنین قانون اساسی افغانستان هم زمینه کار در حوزه روزنامه‌نگاری و رسانه را در این کشور مساعد ساخته است

معاون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در پایان سخنان خود، از مدیرعامل ایرنا برای سفر به افغانستان و بازدید از رسانه‌های این کشور دعوت کرد.
در ادامه این جلسه مدیرعامل ایرنا با استقبال از امضای تفاهم‌نامه همکاری رسانه‌ای میان خبرگزاری جمهوری اسلامی و خبرگزاری باختر افغانستان بیان کرد: ایرنا آماده توسعه همکاری با رسانه‌های افغانستانی برای مبادله محصولات خبری، انتقال تجریبات و آموزش در حوزه‌های خبری، تصویری و چند رسانه‌ای است.
نوروزپور با اشاره به فعالیت دفتر ایرنا در کابل گفت: ایرنا در افغانستان مشغول به فعالیت است و ما سعی می‌کنیم افغانستان را از دریچه نگاه خود و نه رسانه‌های بیگانه ببینیم و بازگو کنیم و امیدواریم این رویکرد در افغانستان نیز نسبت به ایران ساری و جاری شود.
در پایان این جلسه، معاون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با اشاره به برخی فعالیت‌های مخرب علیه ایران در تعدادی از رسانه‌های افغانستانی اظهار داشت: ممکن است مردم در ابتدا تحت تاثیر این مطالب قرار گیرند ولی اغوا نمی‌شوند. مردم افغانستان به بلوغ کافی رسیده و می‌دانند خیر و صلاح‌شان در چیست. برخی معدود حوادث غیرقابل انکار است اما مقطعی است و خللی هم در روابط دو کشور ایجاد نمی‌کند و مردم افغانستان عمیقا مردم ایران را دوست دارند و آنها را خیرخواه خود می‌دانند.
باوری با تاکید بر اینکه مصمم به داشتن روابطی نزدیک و دوستانه با تهران هستیم، تصریح کرد: درخواست ما از مقامات و اهالی رسانه‌ای و فرهنگی ایران آن است که از جمهوریت در افغانستان حمایت کرده و به تشویق آن بپردازند. نگرانی ما آن است که جمهوری افغانستان بر اثر ناآگاهی افراد در مخاطره قرار گیرد./ ایرنا

کپی