اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

نگرانی از وضعیت سالمندان اسپانیا در برابر کرونا

نگرانی از وضعیت سالمندان اسپانیا در برابر کرونا

بر اساس تازه‌ترین آمارها، ۷۲ درصد از مجموع جانباختگان ویروس کرونا در اسپانیا مربوط به سالمندان تحت مراقبت در مراکز نگهداری است که به گفته تحلیلگران مسائل اجتماعی نه تنها به خودی خود یک فاجعه است، بلکه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مصیبتی محض شمرده می شود..

به گزارش روز دوشنبه نشریه لاوانگواردیا، از زمان شیوع کووید-۱۹ در اسپانیا، ۱۹ هزار و ۵۰۰ مورد فوت در اثر ابتلا به این بیماری در خانه‌های سالمندان این کشور ثبت شده است که بالاترین رقم در میان کشورهای اروپایی است؛ بر اساس آخرین آمارها ۷۲ درصد جانباختگان ویروس کرونا مربوط به سالمندان تحت مراقبت در این مراکز نگهداری است که نه تنها به خودی خود یک فاجعه است، بلکه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مصیبتی محض است؛ ضمن اینکه ۲۱ درصد از سالمندان فوت شده بیش از ۸۰ سال سن داشتند.    

بر اساس تازه ترین اطلاعات، اگر چه جمعیت جانباختگان در خانه‌های سالمندان اسپانیا تفاوت چشمگیری با سایر کشورهای اروپایی دارد، اما همین تعداد گزارش شده نیز تاسف برانگیز است، به طوری که این رقم در کشورهای آلمان، فرانسه، بلژیک، انگلیس، اسکاتلند و پرتغال به ترتیب ۳۵ درصد، ۵۰، ۵۵، ۱۶، ۴۶.۵ و ۴۰ درصد تعداد کل موارد فوت شده را شامل می‌شود.

اسپانیا در حالی در صدر این فهرست سیاه قرار دارد که توجه به مواردی همچون کمبود پزشک و پرستار، مشکلات زیر ساختی در انتقال بیماران سالمند از این مراکز به بیمارستان‌ها و همچنین کمبود تجهیزات مراقبت شخصی تامل برانگیز است.

طبق آخرین داده‌های وزارت امور اجتماعی اسپانیا، مادرید با اختصاص ۱۸ درصد و کاتالونیا با ۹ درصد مجموع کل موارد فوتی ثبت شده در خانه‌های سالمندان در جایگاه دو شهر نخست این فهرست قرار دارند.

اسپانیا در حالی رکورد تاسف برانگیز جانباختگان در خانه‌های سالمندان را به خود اختصاص داده است که چندی پیش سند افشا شده‌ای در کاتالان اسپانیا نشان می‌داد که پزشکان از فرستادن بیماران بالای ۸۰ سال به بخش مراقبت‌های ویژه منع شده اند؛ در این سند از پزشکان خواسته شده بود به افرادی با شانس بالای بقا، اولویت دهند.

در این دستورالعمل از پزشکان خواسته شد برای افراد بالای ۸۰ سال به جای دستگاه تنفس مصنوعی از ماسک اکسیژن استفاده شود وهمچنین توصیه شد در صورتی که احتمال بهبود فرد سالمند کم بود، از اعزام او به بیمارستان خودداری کنند.

طبق آخرین اطلاعات وزارت بهداشت اسپانیا، این کشور اروپایی در حالی دیروز (یکشنبه) به نقطه پایان وضعیت هشدار و بازگشت به زندگی عادی رسید که تاکنون بیش از ۲۹۳ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و افزون بر ۲۸ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.    

بر اساس آخرین آمار منتشر شده تاکنون بیش از دو میلیون و ۳۱۹ هزار نفر در کل اروپا به کووید- ۱۹ مبتلا شده و از این تعداد افزون بر ۱۸۷ هزار نفر جان خود را از داده‌اند./ایرنا

 

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی