اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

کشف داروی سرطان پروستات

کشف داروی سرطان پروستات

محققان دانشگاه جنوب استرالیا با فرمول جدیدی که برای بهینه سازی داروی abiraterone acetate کشف کرده‌اند، اثرگذاری این دارو را بر درمان سرطان پروستات به میزان ۴۰ درصد افزایش دادند.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری مدیکال ساینس، در حال حاضر داروی abiraterone acetate با نام تجاری Zityga در بازار عرضه می‌شود.

بسیاری از داروها از جمله Zytiga به سختی در آب حل می‌شوند و در نتیجه پس از بلع به صورت نامحلول وارد روده می‌شوند. این وضعیت میزان اثرگذاری داروها را محدود می‌کند.

به گفته محققان تنها ۱۰ درصد از میزان مصرفی Zytiga در بدن جذب و ۹۰ درصد باقی مانده به صورت نامحلول باقی مانده و دفع می‌شود، علاوه بر این، بیماران باید ۲ ساعت قبل و یک ساعت بعد از مصرف Zytiga از خوردن غذا خودداری کنند اما فرمول جدید دارو، این وضعیت را تغییر می‌دهد.

این فرمول جدید که به صورت یک ترکیب پایه روغنی خوراکی است نه تنها امکان درمان سرطان پروستات را با مصرف مقادیر کمتر Zytiga  فراهم می‌کند بلکه عوارض جانبی این دارو از جمله تورم مفاصل و اسهال را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

با استفاده از روغن‌، قابلیت حل شدن و جذب دارو به میزان قابل توجهی افزایش یافته و در نتیجه اثرگذاری آن بیشتر شده و عوارض جانبی دارو برای بیماران کاهش می‌یابد.
فرمول جدید این دارو از مقادیر بالای abiraterone acetate به صورت محلول در نوعی روغن خاص تشکیل شده است که درون میکروذرات متخلخل سیلیس به صورت پودر بسته بندی شده‌اند. این پودر را می‌توان درون کپسول‌های خوراکی یا به شکل قرص تولید کرد.

مصرف abiraterone acetate با فرمول جدید میزان موردنیاز روزانه بدن را از هزار میلی‌گرم به ۷۰۰ میلی‌گرم کاهش می‌دهد.
به گفته محققان انتظار می‌رود این فرمول جدید دارو ظرف دو سال آینده به تولید تجاری برسد.
به گزارش انجمن سرطان آمریکا (ACS) سرطان پروستات دومین سرطان شایع در مردان و دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان است. گرچه میانگین سنی ابتلا بیش از ۶۰ سال است؛ ولی بروز آن در سنین قبل از ۴۰ سالگی نیز دیده شده است؛ بنابراین پزشکان معتقدند که مردان بالای ۴۰ سال باید سالی دوبار تحت غربالگری سرطان قرار گیرند. 
در حال حاضر برای تشخیص سرطان پروستات از تست دیجیتال رکتوم، آزمایش خون، MRI، نمونه‌برداری و آنتی ژن ویژه پروستات، PSA، استفاده می‌شود.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه International Journal of Pharmaceutics  منتشر شده است./ ایرنا

 

کپی