اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹

سازش در 15 پرونده قصاص در سیستان و بلوچستان

سازش در 15 پرونده قصاص در سیستان و بلوچستان

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: سال گذشته ۱۵ پرونده قصاص در استان با کمک علما، ریش سفیدان، وساطت مردم، شورای حل اختلاف و گذشت اولیای دم منجر به سازش شده است.

 علی موحدی راد ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن شهید بهشتی دادگستری استان سیستان و بلوچستان برگزار شد اظهار داشت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون در استان 10 هزار و 400 قطعه ماسک، 5 هزار قطعه دستکش و اقلام بهداشتی و درمانی قابل توجهی توقیف شده که غالب اقلام کشف شده در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار گرفته تا مراکز درمانی را مدیریت کنند.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: اداره کل تعزیرات حکومتی استان با همکاری دستگاه قضا در راستی برخورد با متخلفان در زمان شیوع این بیماری 631 مورد بازرسی انجام داده که از این تعداد 176 واحد متخلف بوده اند که برای آن‌ها پرونده تخلفاتی تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته در حوزه کالا و خدمات 9 هزار و 114 پرونده در تعزیرات حکومتی استان تشکیل شده است عنوان کرد: از این تعداد 32 پرونده به محکومیت منجر شده همچنین در حوزه درمان 639 پرونده وارده داشته ایم که 577 پرونده منجر به صدور رای محکومیت شده است.

موحدی راد از آزادی 328 نفر از محکومین مالی سال گذشته و 40 نفز ار محکومین مالی امسال به کمک خیرین خبر داد و افزود: در حوزه کالا و ارز 6 هزار و 859 پرونده تشکیل شده که از این تعداد 6 هزار و 623 پرونده منجر به محکومیت شده است که یک میلیارد و 311 میلیون ریال جریمه به آن‌ها تعلق گرفته است.

وی بیان کرد: سال گذشته 21 هزار و 328 نفر در حوزه مواد مخدر در استان دستگیر شدند که این رقم از ابتدای سال تاکنون 2 هزار و 758 مورد بوده است همچنین در سال گذشته 230 هزار تبعه غیر مجاز از استان ترد شده اند.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان به کمبود آب در استان اشاره کرد و گفت: برای حل مشکل کمبود آب در استان اقدامات ارزشمند بسیاری انجام شده به طوریکه از سال 1393 تا سال گذشته 395 مورد حلقه چاه غیر مجاز در استان مسدود شده که تنها در سال گذشته تعداد آن‌ها 342 مورد بوده است همچنین از ابتدای سال 11 مورد پلمب چاه غیر مجاز در استان از سوی دستگاه قضا انجام شده است که این موارد سبب شده 47.7 میلیون متر مکعب آب در ذخایر زیر زمینی نگه داریم.

وی خاطرنشان کرد: در سال 1396 حدود 34 هکتار، سال 1397 بیش از 37 هکتار و سال گذشته 196 هکتار در بحث رفع تجاوز از حریم و بستر رودخانه کار صورت گرفته است همچنین در حوزه منابع طبیعی نیز در سه ماهه امسال 174 هکتار  به ارزش 328 میلیارد ریال رفع تصرف انجام شده در مرکز استان هم در ایام نوروز 12 هزار متر مربع رفع تصرف صورت گرفته است.

موحدی راد با بیان اینکه در حوزه کشفیات مواد مخدر در  سال 1397 توسط همه دستگاه‌ها بیش از 221 تن و 800 کیلوگرم مواد کشف شده است خاطرنشان کرد:  در سال گذشته میزان کشفیات مواد مخدر بیش از 285 تن و 900 کیلوگرم و امسال بیش از 80 تن بوده است.

وی در مورد پرونده‌های قصاص در استان نیز گفت: با توجه به ظرفیت خوب استان و فوران گذشت در سال گذشته پرونده 15 نفر از این افراد با حضور ریش سفیدان، وساطت مردم، علما و بزرگان و همچنین شورای حل اختلاف به سازش رسیده است همچنین 8 مورد پرونده امسال مختومه اعلام شده است./ تسنیم 

نجات 3 نفر از چوبه دار در دزفول

 

 

کپی