اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

برای تامین سلامتی همگان؛ کتاب‌ها ضد عفونی و ۴۸ ساعت قرنطینه می‌شوند

برای تامین سلامتی همگان؛ کتاب‌ها ضد عفونی و ۴۸ ساعت قرنطینه می‌شوند

مدیرکل اطلاع رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درباره فرآیند امانت‌دهی کتاب‌ها پس از بازگشایی این محل در ایام شیوع ویروس کرونا، گفت: امانت‌دهی کتاب‌ها مانند گذشته ادامه دارد با این تفاوت که به دلیل قرار داشتن در شرایط شیوع ویروس کرونا، کتاب‌ها ضدعفونی و ۴۸ ساعت قرنطینه می‌شوند.

رضا شهرابی، گفت: با توجه به فراهم شدن امکان استفاده از کتابخانه ملی برای هر ۲ گروه عادی و پژوهشی،‌ در روز گذشته یکم تیرماه، در نخستین روز از بازگشایی شاهد تکمیل ۳۰درصد از ظرفیت تالارها بودیم.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود طی روزهای آینده ۵۰ درصد اعضا از فضای تالارهای کتابخانه ملی استفاده کنند، افزود: در مدت مشابه سال گذشته و عموما در ایام تابستان تالارهای کتابخانه ملی به طور روزانه با ۷۰درصد ظرفیت تکمیل می شد اما با توجه به شرایط فعلی و بازگشایی مجدد این کتابخانه هم اکنون ۳۰ درصد از ظرفیت سالن ها تکمیل می شود.

وی با اشاره به رعایت پروتکل های بهداشتی توسط اعضا برای حضور در کتابخانه هم توضیح داد: روز نخست از بازگشایی در مواردی شاهد ورود منابع توسط اعضا به کتابخانه ملی بودیم که بر اساس دستورالعمل های بهداشتی این امر ممنوع بوده و لازم است مورد رعایت قرار گیرد.

شهرابی درباره چگونگی روند امانت کتاب و منابع در این روزها، اظهار داشت: فرآیند امانت دهی کتاب ها همانند گذشته ادامه دارد اما موضوع اصلی ضدعفونی و قرنطینه ۴۸ ساعته کتاب ها پس از بازگردانی توسط اعضا به کتابخانه ملی است که مورد رعایت قرار می گیرد.

او خاطر نشان کرد که از ابتدای سال جاری تاکنون برای رعایت موارد بهداشتی و به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا فرآیند عضویت کتابخانه ملی متوقف شده بود اما روند عضوگیری از سر گرفته شد.

لازم به توضیح است مرحله اول بازگشایی کتابخانه ملی ایران در تاریخ ۱۷ خردادماه انجام شد و در مرحله دوم از بازگشایی کتابخانه، استفاده برای اعضای پژوهشی از روز سه شنبه ۲۷ خردادماه آغاز و در مرحله آخر امکان استفاده از تالارهای مطالعه برای هر دو گروه عادی و پژوهشی از روز یکشنبه یکم تیرماه فراهم شد./ایرنا

کپی